Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou. (Filmtopia)

Slepejsek

Něco jako "eastern"? Film velmi přesný a působivý (až děsivě) ve vykreslení stáří (čím blíž jste, tím víc děsí).Po celou dobu sledujeme, jak staříci bojují především se svými věkově-zdravotními omezeními. Někomu to může přijít nudné, někomu úsměvné, ale není to ani nuda ani komedie. Tím spíš, když pod tímhle obalem se skrývá mocná síla, která je nezastavitelně táhne přes všechny překážky: touha vyrovnat staré účty, které společnost vyrovnat nedokázala. Žádné právní kličky, žádná politická korektnost, hezky pěkně po staru, po chlapsku - zub za zub, oko za oko. Trochu to připomíná nedávnou TERORISTKU. Jen s tím, že tady není nic nadsazeno a že tam, kde TERORISTKA uhne před posledním krokem, tady je dotažen. Spravedlnost je víc než zákon. PS: herecký koncert pánů Mrkvičky a Schmitzera (podobnost s Clintem Eastwoodem čistě náhodná?) ()

Werrona

Poslední dobou chválím českou filmovou tvorbu, která se po malých krůčcích odvažuje ukazovat jiné příběhy než prvoplánový, předvídatelný kýč. Staříci zobrazují stáří takové jaké je. Bez příkras a vykalkulovaného slzoždímu. Místy to člověka pobaví, místy dojme. Je to napínavé i v pomalém tempu, kterým se to na vozíčku sune kupředu. Nejvíc mě pobavila scéna s růžovou fasádou. ()

Vlkopec

Docela velké zklamání. V detailech pěkné, ale spíš takový působivý dokument o stáří než napínavý film s nábojem. Výborné téma, ale vlastně mi bylo úplně jedno, co se děje a hrdinové i padouši mi byli ukradení. (Koneckonců se o nich člověk během celého filmu skoro nic nedozví.) Herci hrají výborně, ale ani za mák napětí, závěr předvídatelný a pár úplně nerealistických scén, které v jinak až naturalisticky pojatém filmu trčí. Scénáristé se ještě mají hodně co učit (zejména v zámoří). Jako režiséři ale docela obstáli, tak zaokrouhluju dvě a půl hvězdičky nahoru. ()

baron156

Režiséři se vrátili ke staré herecké gardě (podobně jako u úžasné Teroristky s Janžurovou) a vsadili na jistotu. Road movie se skvělým hereckým ansáblem a zajímavým příběhem. ()

Grid

A to měl námět pěkný potenciál. Bohužel tomu k dokonalosti dost chybělo. Tenhle počin se asi líbí hlavně zarytým antikomunistům. Bohužel ukájet si ego nad zabitím staříka ve stadiu demence nemůžu ať byl sebevětší hyena. ()

durkes

No mám dosť rozporuplné pocity. Zdĺhavý, nudný a nereálny film bez nejakého vzruchu. Fakt ma to strašne nudilo a bolo to značne nezaujímavo natočené. Záverečná exkurzia domu dôchodcov bola tiež dosť pesimisticky-nereálne-uletená. Celé zle. Dvojica ústredných hercov by si mala užívať zaslúženého dôchodku a už sa nepokúšať hrať, lebo zhorknú spomienky na ich fakt dobré niekdajšie výkony. ()

jauahaoas

Mladej Sovák a koňák Mrkva dělali co mohli a rychlostí starců parádně rozjeli až akční komedii. Trochu to mohlo být akčnější, kdyby se Vlasta napil té moči v autě a na konci spíš dostal Mráz infarkt než střelba bez autentického záběru. Tentokrát komunista prohrál, ale asi poprvé a naposled. ()

Hombre8

Moc jsem se bál, že na poslední chvíli exne jako Raichl, nebo mu to aspoň překazí ta svině Šímová. Český lev za hlavní roli má odteď u mne větší cenu než Oscar. ()

aribari

Absurdní štrapáce dvou staříků za pomstou, která je ve skutečnosti vysvobozením, Tři hvězdy za herecké výkony J. Schmitzera a L. Mrkvičky, jejich stáří bylo věrohodné. ()

Mistr119

Nakonec asi 60%. Ale zmítám se v kontroverznosti mezi 2-4*... Na jednu stranu zbytečné zveličování problému "trestu smrti", což už dávno není v módě a z hlavních hrdinů to dělá trošičku zlé postavy, na druhou stranu, pokud je film skutečně inspirovaný reálnou událostí budiž, navíc v dobru ještě umělecké zpracování - pomalý temporytmus filmu, který nás stotožňuje s temporytmem starých lidí a vlastně i ten poslední výstřel mezi oči člověka, který už vlastně neví čí je... je to ještě skutečně on? ()

surprise

Dobrý, chvályhodný, hořce vtipný, ale přeci jen, dal bych přednost zcela dle skutečných událostí než vymýšlení filmových zápletek. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)