Svet v plameňoch

• Česko Svět v plamenech (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 12 h 32 min (Minutáž: 56–59 min)

Tvorcovia:

Peter Bowker

Scenár:

Peter Bowker

Hudba:

Dan Jones

Helen Hunt, Jonah Hauer-King, Julia Brown, Yrsa Daley-Ward, Arthur Darvill, Parker Sawyers, Brian J. Smith, Radosław Kaim, Tomasz Kot, Lesley Manville (viac)

Svet v plameňoch je emocionálne pútavá dráma z obdobia prvého roka druhej svetovej vojny. Sleduje prelínajúce sa osudy obyčajných hrdinov v piatich krajinách sveta, ktorých každodenné životy poznačila vojna. Je to príbeh bez generálov a vodcov, len o ľuďoch, ktorí netúžia po ničom inom ako po normálnych, pokojných životoch. (RTVS)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (8)

Svet v plameňoch (2019)

Ajaj, názvem i žánrem seriálu jsem se nechal naprosto oklamat. Čekal jsem válečný seriál, který mě bude mocně bavit, místo toho jsem dostal jakousi téměř telenoveloidní romantiku, přičemž v pozadí probíhá něco, co divákovi vzdáleně připomíná válku. Nacistická zvěrstva se tu neukazují ani náznakem, občasná poprava, stříhání vousů nebo zavírání černochů za plot z ostnatého drátu se k tomu ani nepřibližuje. Podobně bombardování Varšavy, které obrátilo město v ruiny, v seriálu reprezentuje přelet jednoho bombardéru a tři výbuchy. Tak teď nevím, buď tvůrci nevěděli, co dělají, nebo to neumí, nebo byl seriál hrubě podfinancován. Sázím na kombinaci všech tří možností. Jedinými momenty, kdy by se dalo mluvit alespoň o snaze vytvořit atmosféru, byly návštěvy v Berlíně. Za mě velmi slabé, přesto se na případné pokračování podívám, abych se o válce zase dozvěděl něco nového. ()

Episode 1 (2019) (S01E01)

Po první epizodě nejsou zatím mé dojmy příliš kladné. Počátek války tady sloužil jen jako pozadí pro nějakou tu romantiku a k vytyčování jasné hranice mezi dobrem a zlem, ale mě se děj zdál být podivně prázdný. Hodně se mluvilo o osobních problémech, vím už, že postava Seana Beana trpí traumatem z Velké války, ale všechno bylo takové nevýrazné. Atmosféra nic moc, herecké výkony taky nebyly úplně přesvědčivé, ale hlavní úkol byl splněn beze zbytku. Už delší dobu mám pocit, že se filmy a seriály točí hlavně proto, aby divák věděl, jakým způsobem má myslet, takže se musí uvědoměle plnit kvóty a na příběh se tolik nehledí. Co mi to jen připomíná? ()

Episode 2 (2019) (S01E02)

Nevím, jestli už bych teď mohl říct, že je seriál špatný, ale zato jsem si celkem jistý, že není dobrý. Zatímco může divák sledovat milostná vzplanutí od Varšavy přes Londýn až po Paříž a vnímá nepříliš záživný děj s mizernou atmosférou, hrůzy války reprezentuje stříhání Židova plnovousu vojáky Wehrmachtu. Kvalitní tísnivou atmosféru by se tvůrcům hravě podařilo vytvořit při berlínských návštěvách, ale zdá se, že to prostě neumí. Zatím zklamání. ()

Episode 3 (2019) (S01E03)

Třetí epizoda byla notně "výživná". Vůbec jsem neměl ponětí, že by se dala námořní bitva natočit jako komorní záležitost. Má verze seriálu je, bohužel, dabovaná, ale dabing jako takový je zvládnut poměrně slušně, horší už to je s výkonem překladatele. To, že se jméno Kaśia vyslovuje jako Kasia, to jsem ještě přijal a říkal jsem si, že chybu může udělat každý (to jen my, co do Polska téměř doplivneme, s tím máme problém), ale Admiral Graf Špí? To vážně? Tady se zjevně jen tupě překládalo z angličtiny, aniž by se nad materiálem někdo zamyslel. Už se těším, až i u nás začnou sportovní komentátoři vyslovovat Jágrovo jméno jako Džegr. Co k seriálu ještě říct? Původně jsem očekával velkolepě pojatý válečný seriál, ale jde stále jen o romantiku na pozadí válečných událostí točenou v kulisách. Stále slabé. ()

Episode 4 (2019) (S01E04)

Už, už jsem si myslel, že si u mě čtvrtá epizoda vyslouží třetí hvězdičku, jenže pak se začaly kupit tvůrčí nesmysly, a já jsem pochopil, že tudy cesta nevede. Na oba lovce Němců ve Varšavě nikdo nereaguje; kdyby nepoužívali střelné zbraně, pochopil bych, ale takto? Pochybuji, že by všichni Němci ve Varšavě byli hluší. Ale úplně nejvíc by mě zajímalo, kde ti dva Poláci na útěku narazili na Brity. Z toho jsem fakt mimo. Chvíli jsem si myslel, že jsem usnul, a ty dva dostal někdo letecky do Francie, pak mi ale došlo, že jsem na rozdíl od scénáristů duševně v pořádku. ()

Episode 5 (2019) (S01E05)

Já se prostě nemůžu zbavit dojmu, že si ze mě tvůrci seriálu dělají srandu. Berlínské epizodky jsou zatím nejlepší, londýnské ještě ujdou, ale Varšava a hlavně Francie... Tým, který za seriálem stojí, by určitě dokázal natočit solidní romantickou vztahovku, ale válečné události by měli raději přenechat někomu schopnějšímu. Válečným neurotikům jsou ponechány zbraně (Harry má asi rád adrenalin), Britové kempují ve městě v karavanu a odkud se vzalo to bezprizorní děvčátko? Spadlo z oblakov? A hlavně! Pořád nevím, jak došel Grzegorz ke Kanálu. Fakt mám věřit tomu, že šel v Polsku nejdřív na východ, aby pak obsazeným Polskem přešel zase na západ, protančil Německem, nepozorovaně přešel frontu a dostal se tak do Francie? Na to už dneska nejsem dost naivní. ()

Episode 6 (2019) (S01E06)

Tak už to není jen dojem, už mám jistotu. Jsou to humoristé. Indický major na vysokém postu v Londýně- super vtip:-) Ten se podařil. Jak už jsem psal, berlínské události jsou pro mě jednoznačně nejzajímavější, v ostatních případech už děj zavání telenovelovým pojetím. Moc se mi líbil výsadkářský trénink, který sestával z polské a francouzské konverzace a z morseovky. Co víc by taky měl takový paraagent potřebovat, že? No, alespoň se u toho můžu občas zasmát. Oblíbenou postavou je pro mě jednoznačně Robin Chase. ()

Episode 7 (2019) (S01E07)

Zvládl jsem celou první řadu seriálu s tím, že finální epizoda nikterak nevybočovala z neměnného kurzu, který tvůrci nasadili už od prvního dílu. Ani tentokrát tak nechyběly různé podivnosti, které nechutně narušovaly romantické trýznění a sebetrýznění. Já už jsem původně nechtěl zacházet do detailů, nevidím už nejlíp, ale v několika tmavších záběrech jsem měl dojem, že Britové vysadili svého paraagenta nad Polskem z Junkerse Ju 52/3m. To se ale tvůrcům určitě nemohlo stát, takže jsem jistě jen halucinoval. ()