Svet v plameňoch

• Česko Svět v plamenech (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 12 h 32 min (Minutáž: 56–59 min)

Tvorcovia:

Peter Bowker

Scenár:

Peter Bowker

Hudba:

Dan Jones

Helen Hunt, Jonah Hauer-King, Julia Brown, Yrsa Daley-Ward, Arthur Darvill, Parker Sawyers, Brian J. Smith, Radosław Kaim, Tomasz Kot, Lesley Manville (viac)

Svet v plameňoch je emocionálne pútavá dráma z obdobia prvého roka druhej svetovej vojny. Sleduje prelínajúce sa osudy obyčajných hrdinov v piatich krajinách sveta, ktorých každodenné životy poznačila vojna. Je to príbeh bez generálov a vodcov, len o ľuďoch, ktorí netúžia po ničom inom ako po normálnych, pokojných životoch. (RTVS)

fabecc1222

Mám rád tyhle ze širokého pohledu pojaté dobové díla, která se nezaměřují na jeden příběh na jednom místě, ale snaží se to všechno pochytit tak nějak co nejvíc komplexně. Tu jsme v Polsku, pak Paříž, Německo...A všude je to trochu o něčem jiném. Škoda absence většího rozpočtu, která neumožňuje uskutečnit tu akční stránku, kterou by určitě spousta lidí ráda viděla. Snad už brzo se k nám přinese druhá řada, aby to nezůstalo tak nějak bez závěru. ()

Necrotongue

Ajaj, názvem i žánrem seriálu jsem se nechal naprosto oklamat. Čekal jsem válečný seriál, který mě bude mocně bavit, místo toho jsem dostal jakousi téměř telenoveloidní romantiku, přičemž v pozadí probíhá něco, co divákovi vzdáleně připomíná válku. Nacistická zvěrstva se tu neukazují ani náznakem, občasná poprava, stříhání vousů nebo zavírání černochů za plot z ostnatého drátu se k tomu ani nepřibližuje. Podobně bombardování Varšavy, které obrátilo město v ruiny, v seriálu reprezentuje přelet jednoho bombardéru a tři výbuchy. Tak teď nevím, buď tvůrci nevěděli, co dělají, nebo to neumí, nebo byl seriál hrubě podfinancován. Sázím na kombinaci všech tří možností. Jedinými momenty, kdy by se dalo mluvit alespoň o snaze vytvořit atmosféru, byly návštěvy v Berlíně. Za mě velmi slabé, přesto se na případné pokračování podívám, abych se o válce zase dozvěděl něco nového. ()

Stillborn83

Dej nám začína v Británii polroka pred vstupom hitlerových vojsk na územie Poľska, potom sa ocitáme na začiatku II. svetovej vojny v Poľsku a sledujeme poprepletané osudy štyroch rodín (ak som správne narátal). Ich príbehy sú samozrejme vymyslené, no sú zasadené do reálnych situácií, ktoré sa udiali počas vojny (už spomínaná okupácia Poľska, ktorá rozpútala celý nezmysel menom druhá svetová vojna, okupácia Belgicka, Francúzska, Dunkirk, poľský odboj...).  Áno, miestami mám pocit, že sa tvorcovia snažia zachytiť každú významnejšiu udalosť vojny, no niekedy je to na škodu. Každopádne, chytilo ma to riadne, no o to viac som ostal nemilo prekvapený, keď som zistil, že nejde o minisériu, ale seriál 😃  Siedma časť skončí veľmi „nákazlivo“, lenže natáčanie druhej série, ktorá bola ohlásená na rok 2020 prekazila pandémia, takže ktovie kedy sa jej dočkáme.... Nemôžem zabudnúť ani na super herecké výkony (akurát mi mierne vadil hlavný hrdina Jonah Hauer-King), krásnu britskú angličtinu a poľštinu. Výborné sú najmä baby Julia Brown a Zofia Wichłacz. Excelujú aj hosťujúce hviezdy seriálu Helen Hunt, Sean Bean a Lesley Manville. ()

Malarkey

Vždycky když vidím české reálie a průměrnou filmařinu, je mi tak nějak smutno. I když tu české prostředí dělá jen křoví, pořád by ta kvalita natočených kousků mohla být trošku větší. Tady jsem se hodně nalákal válečnými scénami. Ty jsou nakonec to nejzajímavější z celých sedmi hodin, a ještě jich tu není kdoví kolik. Přesně, jak zmínil uživatel flanker.27. Téma je podobné jako u Unsere Mütter, unsere Väter, ale kvalitou jsme někde na úrovni průměrného televizního zaplňováku plného zbytečných vztahů o hovně. ()

ForgetMeNot5

Tento seriál byl pro mě překvapení v mnoha ohledech. Tak předně projekt nedisponuje zrovna historickou akurátností, což je škoda, neboť by to přidalo na hloubce i uveřitelnosti příběhů, které sledujeme. Co se týče dialogů,  ty též nejsou nic přeborného, konverzace působí dost upjatě a nepřirozeně. Tento projekt je tak ukázkou toho, že můžete mít skvělého herce (např. Sean Bean), ale jakmile má špatný dialog, veškerá jeho práce přichází vniveč. Samozřejmě se zde vyskytují i fajn dialogy, které je třeba zmínit, ale minimálně v polovině případů nejsou příliš dobré.  Co se týče struktury seriálu, který je ve formě různých střípků osudů lidí za války po různých částech Evropy, je jistě výhodný fakt, že si člověk najde linku, která ho zaujme. Podle mě je třeba vystihnout události v Anglii (rodina Bennetů a jejich dynamika vztahů okolo mi přijdou hodně fascinující, včetně způsobu, jakým rodina funguje), zápletka v Berlíně byla taky rozhodně zajímavá a stojí za zmínění (Události rodiny s dcerou Helgou). Co se týče zápletky ve Varšavě, jsem byla ze začátku poměrně optimistická, ale ve finále se z toho nic zajímavého a kreativního nevyklubalo. Jednalo se spíše o repetitivní záležitost. Celkově je ovšem, podle mě, kámen úrazu tohoto seriálu v jednom prostém elementu - hl. Postava (Harry). Za mě se jedná určitě o jednu z plochých postav seriálu, ke které si neumím najít cestu a ani žádné sympatie. Popravdě bych těžko hledala způsob, jak jej charakterizovat. Naštěstí se ale screen time některých postav pohybuje poměrně stejně, takže to ty ostatní, mnohem zajímavější postavy, vytahují. Doslova i Harryho matka je mnohem zajímavější charakter.  Třebaže to celkově působí jako zhejtovaná záležitost, tak jsem byla s projektem spokojená. V mnoha ohledech to skřípalo a třebaže zcela objektivně se jedná o záležitost při nejlepším na 3* hvězdy, rozhodla jsem se dát 4*. Za mě se totiž jedná o určitě zajímavý (a sakra návykový) příběh, u kterého jsem zvědavá, jak se věci vyvinou. Stejně tak jako s většinou dost komplexních postav. GDE druhá série? ()

• Pařížský dům, ve kterém bydlí Webster (Brian J. Smith), se ve skutečnosti nachází v Praze na Malostranském nábřeží. Když z něj Webster vybíhá, lze v pozadí vidět nasvícenou budovu Národního divadla. (Martin_L)
  • Mercedes-Benz, kterým na začátku epizody jedou po Paříži nacističtí okupanté, má poznávací značku 1A-79133. Správně má být první číslice římská a poznávací značka tak má začínat „IA“, což odkazuje na Berlín. (Martin_L)