Historická dráma o snahe potrestať nacistického zločinca Adolfa Eichmanna... V roku 1957 získa generálny prokurátor Fritz Bauer dôkaz o tom, že Adolf Eichmann sa skrýva v Buenos Aires. Bauer, ktorý je sám židovského pôvodu, sa od svojho návratu z exilu snaží dostať nacistických zločincov pred súd, ale bez úspechu, Západné Nemecko totiž o takýto spôsob vysporiadania sa s vlastnou minulosťou nemá záujem. Keďže Bauer západonemeckému justičnému systému nedôveruje, obráti sa priamo na izraelskú tajnú službu a dopustí sa tým zrady... (RTVS)

Amonasr

Dobře vygradované drama ukazuje neznámé okolnosti vedoucí k slavnému únosu Adolfa Eichmanna izraelským Mosadem a zároveň dobře dokumentuje složitou situaci ve Spolkové republice Německo v době, kdy spoustu klíčových pozic zastávali nacističtí pohrobci, což bránilo efektivnímu vyrovnání se s minulostí. Zároveň je jasně naznačen i nezájem amerických i německých tajných služeb na stíhání nacistických zločinců, protože prioritou bylo soupeření se sovětským blokem v době studené války. Vedlejší smyšlený prvek skryté homosexuality na jednu stranu příběh graduje a ukazuje, jak se vyrábí kompro na nepohodlné osoby, na druhou stranu dokresluje nesamozřejmost lidských práv v dnešním pojetí ještě dlouho po válce i na západě. Film, jakých není nikdy dost, který klade závažné otázky divákovi, který se nechce jen bavit, ale dokáže i kritický myslet. ()

bonovox

Téma hodná sfilmovania a je dobré že ju natočili samotní nemci ktorí sa aj takto musia vyrovnať so svojou temnou nacistickou minulosťou. ()

Saxos

Nudné zpracování. A to bylo pořádně našlápnuto. Stále vděčné téma honu na Eichmanna, dobový trestní zákoník Německa s tresty pro homo, Mossad, samotný vrchní prokurátor F. Bauer. Závěr: stejně doporučuji. ()

Franki69

Solidní politicko-soudní thriller, který zpracováním rozhodně neurazí. Pro mě bylo tohle německé životopisné kuloárové drama, ukončené zatčením a únosem Adolfa Eichmana z Argentiny do Izraele vemi příjemným překvapením, které jsem s chutí dokoukal do konce. Nic tu nebylo na víc, i linka s homosexualitou obou hlavních protagonistů měla svoje opodstatnění a do příběhu patřila. Spoilerovat nebudu, můžu jen konstatovat, že občas němci s kamerami umí příjemně překvapit. Dávám 80%.. ()

the_weaver

To ma fakt dokáže priklincovať pred obrazovku film z prostredia prokuratúry v Nemecku na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia? V ktorom sa hlavný záporák Adolf Eichmann prakticky neukáže? V nemeckom znení s titulkami? V hlavnej úlohe s dvoma teplými Židmi, pričom jeden má pár rokov do smrti?↵  Na klar! Aber warum?↵  Jednak je to dráma vychádzajúca zo skutočných udalostí, ktorá rýchlo odsýpa a protagonistov prehnane neglorifikuje. Je to ale aj decentný pomníček zanieteným bojovníkom za verejné dobro, ktorých nikdy nie je dosť. Trebárs na Slovensku by sme takých Fritzov po 12 rokoch SMERákmi organizovanej rabovačky potrebovali niekoľko, a to hneď behom koronakrízy, kým sú ešte zavreté hranice. Náboj tomu dáva aj prekvapivo dobrá hudba ako i blahovsky slizkí náckovia. A pôvodné znenie je z nejakého dôvodu zaujímavejšie než český dabing.↵  Veru, mohli by autori natočiť taký film aj v prostredí slovenskej prokuratúry. Strašne rád by som totiž aspoň na filmovom plátne videl, ako by sa tváril pregrciavač Dobroš, zametač (61:0) Kováčik či Kočnerov opičiak Bysťo, keby mali za šéfa takého spravodlivosťou posadnutého rasa. Síce by už to bol celkom iný žáner, skôr sci-fi či fantasy, ale grády by to malo ešte väčšie. ()

Kohy007

Já nevím,ale mě tenhle film moc neoslovil,a to mám rád životopisné snímky. Ale tady mi něco chybělo,a scény o homosexualitě zbytečné,kdyby tam nebyly nic by se nestalo. Myslím že tvůrci mohli víc rozvinout třeba konflikty s ostatnímy soudci,na co opravdu narážel. ()

kodel

Filmů o vypátrání a únosu Adolfa Eichmanna z Argentiny už vzniklo několik a jen sotva tu lze přijít s něčím novým, zejména když scénář může jen více či méně věrně ilustrovat dokumentárně přesné vzpomínky účastníků akce z řad Mossadu. Kraumeho film proto zkoumá Eichmannovský příběh ze specifické perspektivy, která je pro Němce mnohem důležitější než okolnosti a průběh argentinské akce. Politické drama o skrytém podílu hessenského generálního žalobce Bauera na zatčení strůjce konečného řešení ukazuje, jak liknavě se Adenauerovo Německo vyrovnávalo s nacistickým dědictvím a proč selhal Bauerův plán soudit Eichmanna v Německu. Scénář se drží historických faktů, ale je věrohodný i tam, kde se "dějinná linie" prolíná s částečně vyfabulovanou linií vyšetřovatelova privátního života a života jeho mladého kolegy Angermanna. Burghard Klaussner skvěle ztvárnil osamělého prokurátora, který pod tvrdou slupkou ukrývá zranitelné soukromí a který vše zasvětil svému úkolu - dovést svou zemi ke spravedlnosti, ale současně cítí, že už mu docházejí síly. ()