Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. (Forum Film SK)

Bion

Film asi nieje pre každého ale to nieje žiaden. Svetlonoc je vo svojej podstate dráma s dedinského prostredia s prvkami mysterióznehi folk horou s velmi tiesnivou atmosférou a minimom humoru. Herecké výkonu sú obstojné vzhľadom na film a ja som si ho fakt užil. Dokonca viac ako som čakal. Attonitas a Zlo sú podla mňa kvalitné SK hororové projekty ako i Socialistický zombiemord čo hrá na vtipnejšiu nôtu. Nôtovej film tiež svojský a vyčnieva ako žánrom tak i celkovým prevedením avšak najde sa v ňom dosť múch a miest ktoré akoby z filmu bezdôvodne vystrihli a tak par osudov a vecí ostáva pred divákom nezodpovedaný čo je škoda pretože tých pár minút k dobru by filmu neuškodilo. ()

janstrizek

Slabé.. Těšil jsem se co nového Tereza Nvotová přinese slovenskému filmu. Ale pravda je, že jsem takový film viděl už mockrát. Černobílé, ploché postavy, se kterými se divák za celou dobu ani na chvíli neztotožní, tudíž s nimi nic neprožije.. škoda. Herecky skvělé, ale to bohužel nestačí..  film vyzařuje formou, ale obsahem zklame.. ()

Eco6

Boha, zase českí recenzenti....ak je to natočené v slovenskej produkcii , tak len hejty, kritika...to si naozaj ten film na české a slovenské pomery nezaslúži aspoň 3*...?????? ()

lineker

Doufám, že Tereza další celovečerák dá dřive, než za pět let. Ta dáma má neskutečný potenciál ve formě příběhu a vůbec žádný strach z toho, být jiný. Mýticko-mystycký příběh z horského zapadákova, kde světlo není vítáno a lid si užívá mistního koloritického středověku. Neučesaný, syrový styl plný nahoty a společenské explicity, která se jeví až hrůzně současně. ()

Nellaron

Originálny domáci art počin, ktorý ma bavil okrem nádherných obrazov zapadnutej slovenskej dediny najmä svojou nepredvídateľnosťou deja a mystikou. Prvá minúta filmu mi odpálila dekel. Dejovo sa pozeráme na návrat hlavnej postavy Šarloty do svojho rodiska, čo vyvolá medzi miestnymi nekľud vzhľadom na minulosť okolo jej rodiny. Postupne sa divák dozvedá detaily okolo Šarlotinej minulosti, ale aj prítomnosti, ktorá prináša nie jedno prekvapenie. Celý film je obalený do mystickej atmosféry, ktorú podčiarkuje neskutočne výstižná hudba. Páčili sa mi reakcie a správanie ostatných postáv, ktoré pôsobili prirodzene a dialógy neumelo. Ťažko hľadať podobný počin v súčasnej modernej slovenskej produkcii a teším sa na ďalšie. Ideš Tereza. ()

brosky

Velmi, velmi zly zvuk, nedalo sa skoro nic rozumiet. Co sa tyka samotneho scenara, nic moc. Tajomny les, tematika bosoriek, dediny, podla mna sa z toho dalo vytazit omnoho viac. Nezaujalo ma to. Davam hviezdu za Ivu Bittovu a druhu za lokalitu. ()

Hynais

Někteří rádoby "kritici" už úplně ztratili pojem o tom, co znamená výborný film. A SVĚTLONOC je výborný film z mnoha dobrých důvodů, které jsou často v jiných recenzích popsány jako nevýhody! 1. Právě prolínání žánrů mu dodává na světovosti - a navíc to výsledné formě nijak neškodí, není to nijak na sílu uplatňováno, nutí to být ve střehu. 2. Prolínání motivů (sociální rovina, náboženské předsudky, vzdělání a nevzdělání) je úžasně dráždící a nutící přemýšlet nad tím, co je příčinou čeho. A ve finále z toho tak nádherně vyplouvá obyčejná zakomplexovanost. Pochybuju, že jsem v tomto ohledu viděl přímočařejší film. 3. Přímočarý odsudek nejen pouhého sexismu, ale skutečného násilí i sexuálního násilí je sakra v pořádku, když existují lokality, kde k tomu dochází v takovéto míře. A je úplně jedno, že zrovna v tom vašem Prdelákově - ať už je to Praha nebo Nová Ves - (milí recenzisti) to "takhle přeci není". Drobné chyby v netočení některých scén mi vůbec nevadí, protože takovýto film v našich krajích dlouho nebyl. Zvykejte si na JINAKOST:-) ()

Kacka1969

Asi je to film hlavně pro ženy. A pro muže, které zajímá ženská duše...Pro mně krásný film, který přesné souzněl s tím, co si myslím a cítím. I když jsem sama nic tak tragického nezažila, stejné pocity, jako hlavní hrdinky, jsem často měla taky.. Krásná divoká příroda v jedné z hlavních rolí. A navíc optimistický konec. A jako bonus - aspoň pro mně - Iva Bittová ve své další magické a minimalistické roli. ()

2000_2009

1 hviezda za výborne a výstižné stvarnenie pravej kresťanskej nátury a mentality. Ináč totálny brak. Zaujímalo by ma čo sa stalo s tými deťmi, na označenie horor to nemá ani omylom aj keď nahá nátura Kresťanov a ích mentality je dosť hororová, ale na to nemusím pozerať horory, Kresťania sa chovajú presne rovnako aj v realite. Od stredoveku až po dnes, nikdy sa nezmenili a vždy sú schopný a ochotný konať zlo a zverstvá v mene ích egoistického boha. ()

Richard768

Pri ťaživých duševných stavoch odporúčam radšej vyhľadať odborné poradenstvo. Je to pre ostatných členov spoločnosti menej zaťažujúce, než keď sa za verejné peniaze točí takýto film. Aby som mu úplne nekrivdil, boli tam isté dramatické momenty, no celkové vyznenie išlo do stratena. Hercom by sa zišiel nácvik zreteľne artikulovanej reči. ()

DarkDRAGONS odpad!

Neuveriteľný odpad! Nič v podstate na konci nebolo vysvetlené. Hrozné herečky. Nechápem prečo musia slováci len za to, že je niečo slovenské, to takto vysoko hodnotiť. Nudil som sa celý film, herečkám čo si celý film mumlali popod nos, som často nerozumel čo hovoria! A to som slovák! Za poslednú dobu zo slovenskej tvorby neuveriteľný odpad! Nerozumiem kto toto môže obhajovať alebo podporovať, sa zobuďte. Hrozný scenár, hrozné herecké výkony, hrozný koniec, nulová hĺbka a neexistujúca myšlienka 0/5. ()

samsozz

Je to tak premixovane a jednotlive casti na seba nenadvazuju ze obcas som zazil wtf momenty. Najvacsia haluz je ale to ze som vacsinu filmu musel pozerat s ceskymi titulkami lebo neviem ci je to naschval alebo bol zvukar na piku ale nie je postavam vobec rozumiet. Na SK pomery urcite nadpriemer, za mna poctivych 3/5. ()

ciapok

veľmi priamočiara demonštrácia antimachizmu a glorifikácia "women power", čo je úplne v poriadku. Len to miestami začínalo pôsobiť ako mužobijecká príručka (až na ten sex s "neškodným" mladým bačom, ktorý, predpokladám, taktiež nejaký ten testosterón mal, i keď čítal knihu !!!!!!! Ale zobrazenie veľkonočnej šibačky bolo výstižné a tam sa hlásim ku feminizmu. Film bol spravený kvalitne, režisérka sa neuspokojila s nálepkou "naturálny film" kde sa akože všetko odpúšťa.  Obsadenie parádne, zvuk fajn (boli pasáže, kde bolo potrebné viac nastražiť sluch, ale ok, nie sú to Strážcovia galaxie, že). Bosorácka linka sa príjemne vinula na pozadí, až kúsok aj viac a mám taký pocit, že Tereza Nvotová by vedela natočiť aj obstojný hororík (či by o to vôbec stála je otázne). ()

venedikt

I když trochu zdlouhavý, zasněný, mysteriózní, fantasy horor. Trochu více prostřihů, kapitoly beru, to bylo fajn. Zaslouží si mnohem lepší hodnocení, jako mělo to grády, sice pomalu se rozvíjející. Jak udělat s chudých holek bydlících v dřevěnici čarodějnice. Krásné prostředí kopců, ovcí, pastvin, i hor přidává na tajemnu, další horor po Slunovratu se noří do temnoty bílého dne, ale nerozdíl od něj se nekoupe v hnusu, ale klasickými předsudky a odsouzení. Proč všechno nehodit na nevinné holky, které jsou na kraji společnosti, samy a hlavně ne ně půl vesnice mužů s touhou kouká, ženy jim závidí. Sbírají byliny a jsou prostě divné, protože nezapadají. Ano tento a podobné příběhy se klidně mohly v minulosti stát. Hezky popletený příběh, přitom ne úplně složitý na pochopení, taková tradiční klasika. Mě se to líbilo moc. Přál bych si ať tento film nezapadne, protože má něco do sebe, nejenže je dobře udělaný, zasazený do skvělého prostředí, má zajímavý příběh, a má i odkaz kterým chce něco říct... A to je dost nato aby jsi zasloužil víc. Jediné, co ki trochu přišlo v začátku legrační, jak se holky probudí do té hrůzné tradice Velikonoc... klasicky ztvárněné a přehnané vnitřní strachy všech žen z Velikonočního pondělí. Jinak dobrý. ()

h4

Zaujímavý film na slovenské pomery. Dobrý dej, zaujímavé posolstvo, zo začiatku to mohlo mať trošku lepší spád, ale mimo toho super. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

07.11.2022

Slavnostní zahájení mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest proběhne 9. listopadu v 18:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Promítán bude polský film Tata… (viac)