Mimo kontrolu

Zkáza Světového obchodního centra (E02)

(epizóda)
  • Francúzsko World Trade Center (viac)
Francúzsko, 2016, 52 min

Réžia:

Julien Balestier

Jak je možné, že se obrovské věže konstruované tak, aby odolaly nejrůznějším náporům, zhroutily jako domečky z karet? Jak ustály náraz letadel? A co se potom dělo uvnitř? 11. září 2001 dvě dopravní letadla narážejí do mrakodrapů Světového obchodního centra. Ty záběry mají všichni v živé paměti, ale jen málokdo ví, co se toho dne dělo uvnitř obou budov z hlediska technického a vědeckého. Jak to, že se obrovské mrakodrapy takhle zhroutily? Jaké nepředvídané fyzikální jevy mohly tak fatálně narušit jejich strukturu, že se v závěru zřítily za pouhých několik vteřin? Jak konstrukce budov Světového obchodního centra všeobecně považovaná za nedotknutelnou přispěla ke své vlastní zkáze? Odpověď na tyto otázky budeme hledat u špičkových odborníků – vědců, inženýrů a architektů, kteří pracovali na projektu „Dvojčat", ale také u lidí, kteří toho dne byli uvnitř budovy a všechno to zažili na vlastní kůži. S jejich pomocí a s využitím archivních záběrů a 3D animací se pokusíme o úplně novou analýzu, která nám pomůže lépe porozumět nejhoršímu teroristickému útoku v historii. Jak mohla dvě linková letadla zničit takové kolosy a proměnit jeden z největších amerických symbolů v nezvladatelnou katastrofu? (Česká televize)

rikitiki

Těšila jsem se na zajímavý technický rozbor následku nárazů letadel do mrakodrapů. O tom tam bylo jen pár povrchních scén, zbytek tvořily obvyklé emoční výpovědi (nic proti nim v jiném dokumentu, ale tenhle měl odlišné zadání). A k tomu nablbý komentář, který několikrát zopakoval variaci na větu: "Když šel pan X. Y. 9. září do práce, tak vůbec netušil...." No, to netušil skoro nikdo, to nám říkat nemusíte. ()

Snorlax

A zlatou ruličku toaletního papíru za lezení do amerického rekta získàvá dokumentární snímek Zkáza Světového obchodního centra, gratulujeme. A ten závěrečný patetický pohled na Slunce vycházející za novým panelákem Světového obchodního centra byl už skoro americký, příště bych doporučila ještě doplnit o americkou vlajku jemně povlávající v příznivém větru ještě nabubřelejší budoucnosti. První dvě třetiny dokumentu byly však zpracovány zajímavě a především vzhledem k extrémně trapnému závěru i střízlivě. Pro milovníky konspiračních teorií bude však pouźitelná snad jen první třetina, která se věnuje stavbě a použitým bezpečnostním opatřením. Váhám mezi třemi a čtyřmi (ten závěr se světlými zítřky mě skutečně hodně znechutil), ale ze soucitu s hlavním architektem původních věžàků trošku přidàm. ()

kyrtab odpad!

Slova jako "pravdivý", "tak se to skutečně stalo" apod. jsou stále předčasná. K vyřknutí definitivy jsme malí páni. A tak popisuji pouze své šimrání. Pro téma 11.září je nejucelenějším dokumentem, co za ta léta vznikl, September 11: The New Pearl Harbor (2013). Pět hodin rozporování oficiálních stanovisek a pokládání jasných otázek zastáncům vládní verze. I tento o tři roky novější dokument na některé mohl odpovědět. Však jen brnká na city rozhovory a vatou nejdoucí k jádru. Jádru věci i mrakodrapů. Víte, například, že oficiální vyšetřovací zpráva končí chvílí, kdy se začne první věž hroutit? (Prostě rozbor nesrovnalostí pádů se nekonal, jen domněnky co k nim vedlo a tečka). Že budovy WTC 1 a 2 padaly téměř rychlostí volného pádu, což odporuje zákonu zachování energie? (Nelze pod sebou drtit hmotu - navíc násobnou - z velké části neporušené konstrukce, aniž by se zpomalila rychlost pádu nebo aniž by se dodala energie z vnějšku soustavy) Že se prakticky nenašla torza těl, stovky se nedaly identifikovat ani metodou DNA? Při pádu pouhou tíhou budovy, opravdu se po zavalení stropem téměř vypaříte?! Že WTC 7 je jediná podobná budova v historii, která se zřítila v jediný okamžik do svého půdorysu pouhým působením nerovnoměrně rozšířeného požáru?. A spousta dalších otázek, na které stačí laický náhled zastánců i odpůrců, aby zde bylo šimrání, že po stránce fyziky něco nesedí. Buď byl vůl Newton a váš učitel nebo vola robí z vás. ()

Autogram

A teraz tú o zbraniach hromadného ničenia u Saddáma a Kaddáfiho... Nezaraďujem sa k tvrdým zástancom konšpiračných teórií, ale keď ma niekto o niečom stále opakovane presviedča, tak o tom musím začať pochybovať. Kým pri reklamách na zubné pasty alebo na výhodné pôžičky je ľahké sa presvedčiť o opaku ich tvrdení, nie je v možnostiach bežného smrteľníka a možno vôbec nikoho v určitých veciach sa dopátrať pravdy. Udalosti 9/11 tam určite patria, a hoci dokument sľuboval technický a vedecký pohľad, bol to skôr pohľad laický a bulvárny. Nejaké jadrá, nosníky a vysoká teplota, čo neprospieva oceli, boli spomenuté aj animované, ale to je všetko. Zachránení ľudia, ktorí mali šťastie, vypovedali pravdivo a dojemne, ale z technického hľadiska do veci nemohli priniesť nič. Politike sa dokument vyhol radšej úplne, pritom na vec by som sa radšej pozrel z opačného konca, a s odstupom času by som sa spýtal: Cui bono? ()

*CARNIFEX* odpad!

"Odpad" z princípu. Takmer každoročne, sa na výročie tragédie útokov z 11.9.2001, v televízii ČT odvysiela dokument, ktorý sa venuje samotnej udalosti. Doposiaľ som videl cca 23 rôznych dokumentov (+ - 1), ktoré sa zaoberajú pádom dvojičiek, plus jednej budovy WTC 7, "nárazu" do Pentagónu, či pádu lietadla niekde do poľa, v ktorom údajne statoční cestujúci bojovali do poslednej chvíle, aby ochránili svoju krajinu pred ešte väčšou skazou. No a ja som tak nejak dúfal, že sa konečne objaví aj dokument, ktorý ľudom odprezentuje aj odlišnú formu spracovania, údajne konšpiračnú teóriu, opierajúcu sa o množstvo "overených faktov" s komentárom odborníkov, staviteľov, konštruktérov, pozostalých, ktorých názory sa rapídne líšia od oficiálnej správy z vyšetrovania. Bohužiaľ, toto sa doposiaľ nestalo. 16.9.2002: Let 93 - Američtí novodobí hrdinové, 11.9.2003: Vykliďte vzdušný prostor!, 10.9.2003: Zpráva o zkáze Dvojčat, 6.9.2004: Piloti smrti, 11.9.2017: Zkáza Světového obchodního centra, dnes 12.9.2017 bude odvysielaný ďalší: 11. září 2001: Pravda, lži a konspirace, ktorý bude zrejme rovnako, ako všetky zmienené, jednostranne zameraný, pričom rovnako ako v tomto, počujete presne toto: bol tam oheň, veľa dymu, nič sme nevideli, budova sa triasla, jadro konštrukcie bolo narušené, a tak ďalej, a tak ďalej. Nuž ale bez urážky, toto sú fakty a dôkazy?? Aspoň že zachovali čiastočnú súdnosť a prestali do dokumentov tohto druhu, pchať informácie typu: nájdený nepoškodený pas únoscov na zemi pred budovami WTC a podobne, lebo toto už bolo ozaj na hrane :) Poslednú vec, ktorú by som rád dodal: Všimol si niekto niekedy, odkiaľ pochádzajú tieto dokumenty, ktoré zastávajú oficiálnu správu z vyšetrovania? No na podiv - z USA nie :) Vtipné, že práve z tejto krajiny, ktorá bola samotným útokom zasiahnutá, sa šíri najviac dokumentov, ktoré prezentujú nepodložené, konšpiračné teórie. Ale tak, možno Kennedyho ozaj zastrelil Oswald s tou vzduchovkou ... ()