Prasiatko

(festivalový názov)
  • Česko Čuník (festivalový názov) (viac)
Krátkometrážny / Dráma
Španielsko, 2018, 14 min

Sara je tínedžerka s nadváhou, ktorá sa vyhýba partii dievčat, tráviacej prázdniny v jej dedine. Ani kamarátka z detstva Claudia sa jej nezastane, keď ju na miestnom kúpalisku ponížia pred neznámym mužom a ukradnú jej šaty. (Art Film Fest)

Gilmour93

Premisa k následujícímu už nepříliš funkčnímu celovečernímu kusu je zajímavá svou úvodní hmyzí poetikou (saranče na listu, mrtvá vosa u zbytků jídla) a naturalismem (moucha na čele hlavní hrdinky), ale pokud ji sledujete až jako druhou, překvapí vás leda to, že má maniak na kolech svého Citroënu C15 poklice. Vzhled stranou, ale do takové sinicové plovárny může opravdu vlézt jen čuník.. ()

Cigalone

Výnimočný krátkometrážny film mrazivo ilustrujúci možné dôsledky šikany, nevyhnutne však treba jedným dychom dodať, oprávnené dôsledky. Zhutnená myšlienka, ba priam výpoveď, s logickou následnosťou a jasným posolstvom. Prasiatku (hlavnej hrdinke, plnoštíhlej a zjavne ousiderskej adolescentke) sa tri až stereotypné (podľa všetkého) spolužiačky vysmievajú, ukradnú jej šaty a tak v dvojdielnych plavkách behá po ceste nevedno kam. Šikane sa nebráni, len ju potupne bez slova znáša, čo ešte viac umocňuje atmosféru šikany (človek ma až chuť tam vbehnúť a skončiť to). Spoilerom je zasiahnutie (povedal by som) vis maior a krásne prepojenie všetkého dovtedy videného. Nejak mi vychádza, že tí, ktorí veľa hovoria, v skutočnosti nemajú čo povedať...za ľudí hovoria skutky, nie slová. Jeden z najlepších krátkometrážnych, aké som videl. ()

JASON_X

Než mrknu na celovečerák, chtěl jsem vidět jeho staršího krátkometrážního předchůdce. Námět skvělý, ale myslím, že i do těch pouhých dvanácti třinácti minut se dalo nabouchat mnohem víc děje, prostě ukázat toho divákovi víc, zajímalo by mě třeba, jak ten killer zmáknul tři buchty najednou. Předpokládám, že mladší delší brácha bude v tomhle směru uspokojivější, a jelikož i moje postřehy budou nejspíš podobný, nechám si je do následujícího komentáře. A mimochodem tenhle kraťas je i součástí vydařeného The Devil's Tail od stejné režisérky. ()

ilemas

Nejprve jsem viděl skvělý celovečerní film a pak až tento krátkomentrážní podle kterého vznikl. I když v něm krom hlavní představitelky byly jiní herci, připadlo mě to jako bych se díval na krátkou ukázku z filmu. Nechápu, proč má celovečerák menší hodnocení než tento kraťas, ale na Čsfd se vůbec některá hodnocení nedají pochopit. ()

MIMI.kry

Tento kraťas je mnohem lepší než celovečerák s řadou nelogičností a hluchých míst, kde se utopí hlavní myšlenka. Spoiler: 14-min. kraťas má skvělou pointu o "zbytečné" nedokonalé holce, která je k ničemu a od vrstevníků si zaslouží jen posměch, ubližování nebo přehlížení. Už nepotřebuje dalších slov. Empatický zabiják, který má pochopení, taky potěšil. :) Nic není černobílé. Opravdu, kdo je čistý hrdina a kdo jenom a pouze jednoznačný záporák? ()