Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

ExecutorQ3

Nádherný film, který prostě nemá chybu a který se bez problému vyrovnal své knižní předloze. Herecké výkony jsou naprosto excelentní. Nevím, jestli má smysl psát o tomto kousku něco bližšího, protože kdybych ho tu měl více přiblížit, musel bych ho převyprávět celý. Ucelený snímek s nezapomenutelnými herci. ()

Mr.Dark

to je klasika s velkým "K"...při sledováni tohoto filmu na mě padá pohoda..pivo,prasatko a vše co mám rád...byl jsem na posledním filmu J.Menzela a rychle na něj dnes u teto komedie v TV zapomenu...nezapomenutelný je P.Čepek.... ()

red.rhino

Od úvodní naprosto geniálně sestříhané zvukové sekvence po kamarádskou Hanzlíkovu smrt přenádherná poetická bázeň jakoby napsaná v jedné větě. ()

gizi

Po delší době jsem pro připomenutí opět zhlédl tento slavný film a byl jsem dost zklamán. Měl jsem ho totiž v paměti jako mnohem více zábavný. A ti 2 maníci, co všude malovali ten nápis, to už se mi tam vůbec nelíbilo. Asi jsem z toho trochu vyrostl, dřív by to bylo nejméně za 4*, dnes sotva 3*. ()

Stealth2

Viděl jsem tento film a pak četl Hrabala, bylo to fajn, pořád jsem si představoval Hanzlíka s Hrušínským....výborné !! Pan režisér Menzl má neuvěřitelnou schopnost vytvořit v období nesvobody filmy, které na diváka působí svobodně, jako by žádná nesvoboda nebyla...po hodně letech, už po převratu jsem jel se ženou po Kersku směrem k Myslivně, nikde nkdo, zastavili jsme u hospody / už s nějakými bowlingy..či co to bylo/ a v dálce jsme viděli chlapa na skládacím kole v modrých, špinavých montérkách jak si to "šněruje" směrem k nám.....chyběla je konev s držťkovou polévkou.....nevěřili jsme svým očím. Film se každému zaryje pod kůži navždy ! ()

Agent008

Pšíšerný a nudný nic, což nelze ani nazvat filmem. Ubohý komunistický pokus o film. Nekoukl bych se na to ani kdybych se na nic jiné nesměl rok podívat! ()

Stinger78

Vždycky, když jsem u našich na vesnici a zajdu si do místní hospůdky, vidím ty lidi, tak si vzpomenu na tenhle film. Takovou fajn atmosféru snad nelze nikde jinde zažít. Tak jako s tímto filmem. ()

Sindymindy

Jiří Menzel a Rudolf Hrušínský st. - to je osvědčená, výborně ladící kombinace, která vnáší do filmu nádech poezie a krásy života. Dětský řev, hulákání matek a trapné sousedské spory mi však drásaly nervy. Před výborným režisérským provedením, úchvatným Rudolfem Hrušínským a občasným výborným vtipem a poezií smekám. ()

embee

Se šípkovou! Se zelím! Já osobně bych dala přednost té šípkové. Hanzlíka lituju už při pohledu na jeho družku vyměněnou za obraz Krajinka v zimním hávu (co to muselo být za patlaninu, když vyfasoval tohle),ale když umírá, a v náručí svírá zachráněnou dršťkovou, tak se mi chce brečet. Jeden z mála filmů, které snad i překonaly předlohu. A to Hrabala miluju. ()

Stereoid

‎"Dneska je mi nějak smutno! Na prsou mě tlačí! Jsem v deprézi!": Úžasnej film na pohodu a jsem rád, že to vesnický prostředí a všude kolem samá louka, samej les, mi neni tak úplně neznámý:) Navíc Rudolf Hrušínský jako vždy exceluje, hudba je příjemná a záběry kamery po přírodě jsem si užíval jako už dlouho ne. ()

mimuzik

Pro mě nejlepší Menzelovo a Hrabalovo dílo ! Výborný český humor, nezapomenutelné scény a hlášky, které nikdy neomrzí. Tento film můžu vidět kdykoliv. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)