Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Theraphosa

Snímek, který ohodnotím 5 hvězdičkami, mi musí něco říci. Musí mít nějakou svoji vnitřní "duši" a musím si být jistý, že nic mu podobného se již nikde na světě nenachází a při dalším sledování nebudu svého názoru na něj litovat. Slavnosti sněženek splňují moje požadavky do puntíku. Oskarový režisér Jiří Menzel a tvůrce knižní předlohy Bohumil Hrabal zde nechávají ožívat něco tak nesmyslného, jako je hádka o mrtvé prase se šípkovou, nebo se zelim. Právě proto je to mistrovský kus, vycucat z ničeho vše. Jaromír Hanzlík zde sice není humorná postava strýce Pepina, ale o to více roztomilá. A Rudolf Hrušínský? Ten byl bestovní. 99% ()

wosho

Menzel a Hrabal jsou záruky filmu plného lidství, humoru promíchaného se slzami, dokonale zahraných postaviček naší hereckou elitou a překrásnou hudbou. Co víc si můžeme přát? ()

Kovaja

Naprosty skvost od Menzela s famozními vykony vsech zucastnenych hercu.To je proste pohadka o tom co vsechno je schopen cesky clovek vymyslet.Ve filmu je jedna nesmrtelná hlaska za druhou. ()

cab

Znovu skvele zpracovana adaptace Hrabalovy knizni predlohy, ktera divaka zavede mezi skutecne osudy lidi za minuleho rezimu tentokrat z venkova. Zde se stredem pribehu stava uspesny hon na divocaka a spor o nej mezi dvema sousedskymi vesnicemi a jejich obyvateli. Film je vyplnen neopakovatelnymi odkazy, hlaskami, hereckou elitu netreba zduraznovat a jedine, co muze v budoucnu tato vytecna ukazka, ze knizka muze byt stejne krasne odvypravena jako film, ztratit na svem lesku, je pochopeni, porozumeni a vziti se do roli od nove generace, protoze v 21.stoleti je asociace s nekterymi castmi nemozna. Film poplatny sve dobe, ale ja, kteremu je neco pres dvacet, jsem se nasmal i dojal. Zalezi na kazdem, ale ja na takovy skvost nedam dopustit. Jedina vytka smeruje ke kamere. 85% ()

MTHRFCKR

Klasická česká vesnice, ale přeci jen trochu jinak. Nesmrtelný film se zlidovělými hláškami či slovními frázemi, které jsou nezapomenutelné a dělají tuto " Hrabalovinu " dalším skvostem v naší kinematografii. ()

Junglista

Přiznám se, že Hrabalova předloha se mi do pracek nikdy nedostala, ale to hodnotu tohohle díla nijak nesnižuje. Krásně atmosferickej film, kterej můžu vidět 3x do tejdne a neokouká se. Dokonalost čiší z každý vteřiny a sám sem nejednou uvažoval, jestli se šípkovou nebo se zelím :-) ()

pipapaja

Tomuto filmu jsem se docela vyhýbal, jelikož to není téma, které by mě zajímalo, ale nedávno jsem se na něj pod nátlakem kouknul a musím uznat, že to špatný film není ale patří mezi slabší českou tvorbu i když pár hlášek se stalo nesmrtelnými viz. „To zas bude v alejích nablito“ která se používá dodnes. Jinak je to příjemný film s hodně známými tvářemi hezkou atmosférou a krásným prostředím. Bohužel příběh je trošku slabší, ale jinak je to další český klenot. ()

Paity

Není třeba nic dodávat, vše už bylo řečeno. Hrabalův skvost převeden do filmové podoby jeho "dvorním" režisérem Menzelem. Skvělé vykreslení postav ve vlastně šťastném koutě socialistické šedi. Tohle je prostě 100 procentní filmový zážitek, který zná snad každý. ()

SpaceOdyseus

Filmova basen, kde vsechno funguje "jedna basen". Uzasne herecke obsazeni, skromny pribeh, jemny vsudypritomny humor, vyborna hudba a hlavne poeticka Menzelova rezie z toho delaji klasiku vsech klasik. ()

Hanys_

Nikdy jsem Sněženky neviděl, ale půlku hlášek jsem znal. To asi mluví za všechno, jak tenhle film stihl "zlidovět". Jinak samozřejmě krásně Hrabalovsky poetické. Menzelovi se s těmi dialogy a herci, které tam měl, muselo točit asi parádně. "Máte štěstí, že jdu zrovna kolem." 8.5/10 ()

Greedo

Velice pěkné a zábavné zpracování knižní předlohy. Všemu přidává navrch velká škála skvělých českých herců. Zkrátka jedna z nejlepších českých komedií ()

Ještěřák

IMHO asi "nejpoetičtější" ze všech dosavadních oslav života v podání dvojice Hrabal / Menzel, co jsem zatím viděl. Nepočítaje nový, přeci jen trochu jiný film Obsluhoval jsem anglického krále. To zas bude v alejích nablito... ()

Piškotka

Krásný film, ke kterému jsem dlouho hledala cestu a jemuž se nedá upřít opravdovost. Vynikající hlášky a rozmanitost postav. Konec je hodně smutný. Jaromír Hanzlík a Krajinka v zimním hávu je bezkonkurenční. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)