Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

Olík

Postavit celovečerní snímek na postavičce, která by byla dobrá tak jako přicmrdávač jiných hrdinů….no, asi tak. Čermák trefil hřebíček, ale jinak a co šlo? Sonda do života kraje společnosti? Sídliskové dramastory? Hořká lokální komedie? Karikatůrní orloj? Nevím, nebavilo, děkujeme, sbohem. ()

Rockerman

Několik buranů sedí u stolu v hospodě, vzpomínají na "staré zlaté časy", nadávají na ty "nahoře", na zasranou svobodu a vyčítají Vandamovi, mlátičce z Národní třídy, že tam dal první ránu pendrekem a tím vlastně zahájil Sametovou revoluci. Nemastný, neslaný film, na který se ale dalo dívat, ale od vloupání se do bratrova baráku už jde o čiré zoufalství. ()

Raziel_cz

Trochu ostřejší drama/černá komedie (žádná řachanda, ale stejně) z pohledu lidí na okraji. Neurazí (nebo možná jo, ale to už musíte bejt fakt přizdisráč), ale ani nic extra nepřináší. Což je škoda, protože jsem přesvědčený, že to mělo potenciál dostat se na úroveň Kober a užovek – jenže na to tomu chybí asi tak dvacet minut character developmentu, který by připravil půdu pro co mohly být fakt silné momenty (národní hrdina, otec na balkoně...) nebo vůbec vytěžil motivy, co jinak nikam moc nevedou (vztah otce a matky, Psychounova závislost, bratr...), a důmyslnější děj. Vadila ta vážná zvuková stopa, co spustí hned na dvou místech a ani na jedno se nehodí, a závěr (měli to utnout nástupem do auta), ale určitě nelituji, že jsem to viděl. I když jak už napsalo mnoho jiných – MOST! je prostě lepší, no. ()

MickeyStuma

Příběh sígra z ponurého sídliště žijícího svůj svět a přísně se držící svých zásad. Je to takové jednoduché filmové seznámení s charakterem ve slušné společnosti ne zrovna populárního člověka, kdy se postupně dozvídáme co je vlastně zač a čím si v minulosti prošel. Jako portrét se to povedlo. Určitě si každý ve svém městě vybaví někoho podobného. Všude někdo takový je. V pozadí toho všeho je ale víc a těžko říct, jestli si toho vůbec po divácké stránce lze všimnout, neb Hynek Čermák v roli sígra na sebe strhává pozornost dokonale. Každopádně náznaků je více než dost. Atmosféra se veze v potemnělosti ve smutné realitě zklamaného života, ale přeci jen jakoby tomu chyběla výraznější šeď, která by všemu dala výraznější ráz. Události točící se kolem peněz mají s realitou hodně společné, ale události zasazené do událostí 17. listopadu 1989 bohužel vyznívají dosti nepatřičně až trapně. Ani jako vtípek to vůbec nevyznívá. Snad by neuškodilo i více osobní psychologie, i když Hynek Čermák svou roli skutečně pojal dokonale. Snímek nepatří mezi nejhorší a své místo v divácké přízni by dostat mohl. Jen je pro užší výběr diváků. ()

Hapretor

Náplní je to hroznej film ... samá blbá piča ... nebo vypatlanej čůrák ... absolutně nikomu se nedá fandit ... každej je tu omezený a na světě zbytečný kokot ... jen ten Hynek Čermák jako herec to zmáknul na výbornou ... pro takový role se narodil ... a díky skvělé hudbě, která mi evokovala pocit "noirové" detektivky, ještě jednu * přidám ... pěkně sprostá, ale naštěstí ne nudná a i s nějakous jakous myšlenkou, podívaná ... škoda, že opravdu tady ( ve filmové ČR ) asi nikdo nemá "koule" daný žánr dotáhnout do řádného finiše, jít až na dřeň, nebát se to dotáhnout třeba až do extrému - hlavně ve vykreslení pozadí charakteru hlavního "rozervance" ... tohle, kdyby ještě přidali, mohla být pecka česká "noir" "dramadie" - drama+komedie ... s Hynkem by to, myslím, rozhodně nebyl problém ... ()

UniqueNett

Takovej ten rádoby drsnej film z pražskýho sídliště. Takovej jakoby supr film pro náctiletý kluky, kterým tohle bude připadat asi úplně v pořádku. Celý to byla celkem velká nuda, nejvíc mě asi bavila hudba. A to je na film hodně málo. A to mám Hynka ráda. Docela se mi ulevilo, že jsem na Národní třídu nešla do kina, protože bych pravděpodobně odcházela nas**ná. ()

DAPDO

Kdyby se tenhle film nenatočil, stalo by se hovno. Čermáka mám rád, role drsňáka mu sedí, ale tady jsem fakt skřípal zubama. Jeho Vandam je blbej jak tágo , kamarádi ještě víc a dostkrát jsem nechápal myšlenkový pochody jednotlivejch postav. Nevadí mi vulgarity ve filmech, ale tady těch kosočtverců bylo tolik, až to bylo trapný. Lepší herci jako Neužil nebo Langmajer nedostali pořádnej prostor, Cina tady sice hezky řídí škodovku, ale jinak skvěle zapadl do té party ochotníků, která sedávala u stolu štamgastů. A ten jetel, co pokaždý, než se napil, prohlásil že Vandam je národní hrdina, ten mě sral hned od prvního záběru. Suma sumárum - a teď použiju nejčastější slova ve filmu - jako drama je to na piču, jako komedie o něco lepší, ale taky stejně na piču - 25%. ()

barabura

No to byla kokotina o ničem. Otřesná hudba naprosto nekorespondovala se scénama a ten konec? Jako vážně? Jedna hvězda za techickou stránku. ()

Cinematrix

Celkem solidní pohled na asociálního debila, kterých jsou plné české hospody. Je jednodušší udělat 200 kliků denně a dát si jméno Vandam, než vystudovat školu. My všichni debilové přeci víme, že vysokoškolskym diplomem nikoho neumlátíme. Také je dobré dát přes držku někomu jen tak pro formu, aby lépe fungovala následující disputace s podobně raženými inteligenty v oblíbené hospodě, kde je respekt více, než cokoli jiného. Přeci si nenecháme srát na hlavu. To, že víme hovno, to nevíme, protože víme hovno, cítíme se ukřivdění a protože nemáme naštudovábo, pouze naposilováno, tak to řešíme rvačkou. Celkem smutný, ale pravdivý pohled na českou spodinu, která náš stát opravdu daleko neposouvá. ()

Stíba

Největším problémem filmu je stejně jako u Vandama vlastně on sám, protože úplně přesně neví co chce. Jasně mu ale víc sedí ta vtipná hospodská linka než vážnější a snaživě hlubší části, kdy hravě druhá polovina filmu vyznívá celkem dost do prázdna. Čermákův výkon je ale excelentní a role jemu jako šitá na míru. ()

Dogfish

Mám rád Hynka (ve filmu), ale tak plytký scénář ani dobrý Rapl nezachrání. Pár slušných hlášek (Střecha počká, pi*o), stačí bohužel jen na 2*. ()

Mara97

Čermák potvrdil, jaká je extratřída, zahraje opravdu vše na výbornou. Trošku mi je líto jen tří hvězd, protože po technické stránce je film výborně natočen, dobře se na to dívá, baví to, jenže ten scénář se ve druhé polovině filmu tak trochu motá a chování postav místy nedává moc smysl. Chápu, že white trash v krizových momentech nebude nikdy jednat moc racionálně a podle normálních představ, ale to konečné zúčtování s Neužilem už bylo takové trošku přes čáru. A škoda i toho konce, tam by to chtělo provést trochu jasněji. ()

Kingjiri

Vandam je taková pražská variace Luďana z Mostu!, což ještě víc podtrhuje stejnojmenná hospoda Severka, která je pro něj a jeho kumpány hlavnim útočištěm. Paradoxně však samotná knížka vyšla dřív než seriál Most!, takže se dá říct, že jestli někdo "opisoval", byli to spíš tvůrci seriálu. Ale to neni uplně důležitý, bez problémů bych si totiž užil další variaci na frustrovanýho slušnýho čecha s vysokou skolou života, kterej všemu rozumí a všechno ví nejlíp. Jenže Národní třída bezvadně funguje jenom v momentech, kdy je Vandam mezi svejma v hospodě, kde se jede jedna hláška za druhou a scény jsou pěkně autentický a civilní. Když je to jenom na něm, hrajou prim nudný až otravný voiceovery, jeho vzpomínky z dětství nebo vážný scény (který se sem příliš nehoděj) a jen občas nudu rozčeří nějaká hláška většinou z potulky s Psychoušem. Velká škoda, že zábavnost bijáku po slibnym rozjezdu tolik uvadla a příběh působí spíš dojmem (pilotního) dílu nějakýho seriálu než plnokrevnýho celovečeráku. Nějaký momenty byly totiž fakt dobrý a Hynek Čermák byl v roli "obyčejnýho člověka" hodně autentickej. Z výsledku jsem dost zklamanej, takže budu trochu zlej a tu třetí hvězdu prostě nedám, dvě hodně silný hvězdy. ()

tranquill

"Koukni se kolem sebe. Já mám hovno, ty máš hovno, všichni tady kolem maj hovno!" A s přibývajícími minutami šel do hoven i tento film. "Levačkou rozdáváš pravdu, pravačkou lásku..." ()

gazogazo

Divný film, který vlastně začal daleko lépe, než jsem čekal, ale skončil rozporuplně. Hudba nekoresponduje se stylizací a není to asi záměr. Film je vlastně divadelní hra a je to dost opruz. Viděl jsem to zpracovaný amatérským divadlem a výsledek byl asi o chlup lepší, stále žádný zázrak. Je ale znát silná předloha a určitá poetika, která ale měla ve výsledku sehrát větší roli na úkor mainstreamovosti celého filmu. Product placement úsměvný, ale ne tak trapný jak jsem čekal. Celkově to šlo prostě uchopit víc stylizovaně a bylo by to ku prospěchu. ()

Urukhaj98

Skvělým hercům a ani solidnímu řemeslu se bohužel nedaří dostatečně vyvážit ten nejstupidnější scénář, který jsem za dlouhou dobu ve vážně míněném filmu pozoroval. A to jsem se těšil. Bohužel marně. 3/10 ()

Monggol

3* pretože som čakal (neviem prečo) väčší průser. Len mi nejde do hlavy prečo sa v českých filmoch dookola opakuje ten stereotyp o chudobnejšej časti obyvateľstva ... Kazí to dojem pomaly každého druhého filmu. No a hlavne konečne je to český film a nie je to prijebaná romantická alebo rodinná komédia. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)