Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

cpt.Lynch

Čermák je v módě, ale za mě už je trochu ohraný. Není to ani moc vtipné a věřit se tomu nedá už vůbec, hlavně těm postavám. Celkově je to poměrně bezduché. Vandamovo „tajemství“ které dá název celému filmu je pěkná trapárna… Ale druhá půlka chytne celkem drive a jde to dokoukat 2,5*. ()

celuloid odpad!

Nejvíc mne štve, že jsem se na tom " díle " finančně podílel prostřednictvím koncesionářských poplatků České televize. Další důvod ke zrušení těchto poplatků.Jestli je to pravdivý příběh dnešní generace mladých lidí, tak jako třeba televizní seriál Most! , tak ji lituji. Nebo je to parodie ? Stačilo mně shlédnout trailer filmu, do kina bych na to nešel ani zadarmo. Jaká to úroveň současné české kinematografie ! ()

jefff

Mě se Národní třída líbila. Alrichter se osvědčil jako schopný režisér už při debutu Schmitke a Národní třída je sice úplně jiná, ale má myšlenku, nápad a skvělé zpracování. Zápletka nebo příběh je sice triviální, ale filmařsky  to šlape tak dobře, že je to jedno. Čermák prakticky nesleze z plátna a odvádí výbornou práci - ta role mu sedla jak ulitá. A Cina velice dobře sekunduje. Povedený český film. ()

Fox85

Myslím si, že se tady podařilo věrohodně zobrazit lidi a prostředí zapadlého sídliště. Jneom to celé vypadá jak vytržených pár stránek většího příběhu. Alespoň takový jsem z toho měl pocit ()

Maynard.

Není zrovna uplně běždný, že si dám českej film, nedejbože na český filmy chodit do kin. Proč taky, když tam nejsou žádný efekty a když si tohle vychutnám doma mnohem líp než v kině :o). Tohle je film o plešounoj, kterej má jedno obrovský tajemství. To je pravděpodobně scénáristickej majstršich, kterej je tak údernej asi jako lev na sněhu. Prostě závěrečná pointa uplně o ničom. Příběh, no dejme tomu, na český poměry bohužel žádný překvapení. Nechápu, že se v čr točí takovejch filmů a jen zlomeček z nich, zpravidla jeden nebo max.dva za rok stojej za něco. Tohle je bída a českou kinematografii rozhodně nic podobnýho nepozdvihne :( ()

herr_carter

"kundy a čuráci", tak těch se ve filmu vyskytne vážně nepřeberně a možná spíš fakt hodnotím film jako sprostou komedii, kde některé ultrasprosťárny mne dokázali rozesmát než to, že by film měl na něco poukazovat, nedej bože že by měl být nějak hodně spojován s událostmi na konci 80.let. Dá se říci, že nějakou inspiraci si film vzal z unikátního seriálu Most, jehož kvalit ale pochopitelně nedosahuje. Čermák v titulní roli křupana a bouchače ale dá se říct exceluje.......................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

vitekpe

Katerinu Janeckovou jsem neznal (nebo nepamatoval) a jako jedina mi prisla fajn. Zkratka, jakoby kazdy ze zucastnenych hral nejaky jiny film. Dohormady to nejak neslo. ()

Lisabellla

Na novinku s Čermákem jsme museli jít sednou do kinosálu téměř okamžitě. Velmi špatný výběr - dojem nám maximálně kazili kolemsedící. Krom toho, že se polovina diváků smála snad každému sprostému slovu - a že jich tam bylo, jsme seděli vedle dvojice mladých nedochůdčat, kteří byli zjevně na svém prvním rande a oba se snažili dokázat svou výjimečnou nadřazenost nad populací tím, že se hlasitě bavili a smáli a chovali se dost neuctivě k ostatním. Film sám o sobě za moc nestál. Až na pár celkem vtipných scén se veledílo nekonalo, pointu jsme v podstatě vůbec nepochopili... takže pokud mi někdo bude schopný vysvětlit, o čem ten film vlastně byl, budu ráda. Díky. ()

klukluka

Ztotožnit se s Vandamem je prakticky nemožný. Lidi, kteří by se na něj dokázali napojit, sedí imrvére v Severce, nechodí do kina, natož aby hodnotili Národní třídu na ČSFD. Kdyby to přehodnotili, tak by to mělo o pár procent víc. Že to tady ale hodnotí lidi jako já, tak se to potácí okolo padesátky. Vandam mi vysloveně nesedl. Nebyla scéna, kvůli které bych k němu pocítil aspoň náznak sympatie. Nebyla hláška, kvůli které bych ho začal vnímat jinak, než jako totálního kreténa. Štěpán Altrichter mě zaujal Schmitkem, tentokrát se ale vážně moc nevyznamenal. Ač sám z Brna, údajnej Brňák mluví ve filmu tak, jak jsem nikdy v Brně nikoho mluvit neslyšel. Do dětské role obsadí kluka s tmavě hnědýma očima a natočí nehezkej, nevtipnej, hloupej film o životním ztroskotanci s pomotaným žebříčkem hodnot. Znám jednoduchý chlápky s velkým srdcem, o kterých by stálo za to natočit film, Vandama bych si na to ale nevybral. ()

joora1

Velké zklamání. Nečekal jsem, že po takovém promu a filmových trailerech vlastně dostaneme úplně jiný film, než jaký jsem čekal v ukázkách. Od začátku do konce táhl celý film Čermák a postupem času se potápěla ke dnu nejen jeho postava, ale i celý film. Nikdy z dalších herců nestojí za zmínku, celé to vlastně bylo od ničeho nikam. Bez příběhu bez nápadu, bez logiky. ()

bari68

Názov filmu trochu klame telom, o túto ulicu tu viacmenej nejde. Dej sa točí kolem hláškujúceho Čermáka, ktorý bol fantastický, či Cinu, ktorému som to taktiež žral. Bavil som sa, avšak keď sa vrátim k tým hláškam, tak je to všetko vlastne len kurva, píča, vole.... Žiadna zapamatovateľná bomba, či novátorska sranda. ()

Wally

První půlka byla super...drsňácký Čermák a docela dost trefných hlášek, které bavily. Druhá půlka postrádala už ten vtipný nadhled a bylo to moc vážný. A konec...to snad nemuselo být... Každopádně zajímavé. ()

Vajonek

Hynku Čermákovi tato role výborně sedla, i další herecké výkony byly velmi dobré (potěšila například Kateřina Janečková, kterou jsem delší dobu v ničem pořádně neviděla). Moc se mi líbil hudební podkres, ten je za mě možná největším pozitivem celého filmu. Sprostých slov mohlo asi být o trochu méně, nemůžu ale říci, že by mi mluva nějak výrazněji vadila, chápu, že to k příběhu docela sedělo (spíše mi vadil obecný nešvar spousty filmů či seriálů z poslední doby, který se zde také objevil - místy bylo hercům hůře rozumět). Celkově mě ale film, ač nebyl z nejdelších, docela nudil. Přisuzuji to zejména tomu, že ač se nedá říci, že by neměl žádnou myšlenku, prostě ten příběh ústředního hrdiny není ničím zase tak zajímavý, aby to člověka bavilo sledovat, nejsou tu žádné pořádné zápletky, vývoj (což není nutnost pro to, aby člověka nějaký snímek bavil, tady to ale nějak chybělo). 55 %. ()

Dodmund

Hrozné. Scénář a dialogy jak vymyšlené v Severce za jeden večer. Nerozumím, proč vlastně takové filmy vznikají. Snahu ani ambici to nemá a skromný rozpočet taky ne. Fuj, ještě z toho mám kopřivku. ()

Hanys_

Pere se to ve mně, a rád bych přihodil i tu 3., už za to fain ost a některé takové ty melancholické scény v první půlce (hon na divočáka, vzpomínky na dětství, lahváč na balkóně). Jenže to asi prostě nestačí. Ten příběh a celkově to mystérium kolem Vandama, který je tak trochu mixem Klusákova Daliborka a Kolečkovic Luďka, je prostě hlavně v té druhé půlce fakt mimo. Škoda přeškoda, ale v Altrichterovi očividně něco fakt bude. 5/10 ()

Lefty86

Tvl to jsem se zase nechal nachytat na trailer a pár dobrých hlášek v něm 🙄 větší kravinu aby člověk pohledal. Přesně takovýhle kraviny potápí kompletně českou kinematografii. ()

Disease

Jako sonda do společenství tzv. "lidí, kteří v životě neměli štěstí" to vcelku funguje a Hynek Čermák se role životního ztroskotance "na kterýho to ušili" zhostil dobře. Ale celkově tak nějak průměr. Asi si budu muset přečíst knihu, abych pochopil, co tím chtěl básník říci. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)