Goblin Slayer - Season 2

(séria)
Japonsko, 2023, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kumo Kagjú (kniha)

Scenár:

Hidejuki Kurata

Kamera:

Keisuke Nozawa

Júičiró Umehara, Jui Ogura, Nao Tójama, Júiči Nakamura, Tomokazu Sugita, Jóko Hikasa, Sumire Uesaka, Maaja Učida, Juka Iguči, Jošicugu Macuoka, Marija Ise (viac)

Hees

Druhá séria je dosť bez nápadu a stráca často ten pôvodný zámer, ktorý bol nejakým spôsobom načrtnutý v tej prvej sérii. Teda aspoň pre mňa je pôvodný zámer o tom, že tu máme neľútostný svet, kde dobrodruhovia, len tak tak prežijú a majú stále na mále, proste tu máme krutý svet. Tu v druhej sérii oproti prvej máme proste sériu menších príbehov, kde hrdinovia ani nejdú plniť nejaké "questy" (úlohy ako v hre MMORPG), ktoré im zadá ich guilda (združenie dobrodruhov), ale naopak tu proste hrdinovia idú okolo a hľa odrazu útok GOBLINOV! Stráca sa teda ten môj prvotný pocit z toho, že svet je fakt kruté miesto, kde všetci môžu byť šťastní, že im komparzistu robí Goblin Slayer a v prvej sérii som častokrát cítil aspoň náznak beznádeje a strach o nejakých tých hrdinov. Tu som cítil, že všetci majú nejaký piknik a odrazu tam príde zopár goblinov. Prestrihy na "dôležitejších" hrdinov boli extrémne chaotické a vôbec ma nezaujímali. Rozoberanie taktiky ako hrdinovia zaútočia na goblinov neboli zlé, ale bolo ich až moc. Najlepším korením celého anime by bolo, keby sme sa dozvedeli niečo viac o hlavnom hrdinovi a to sa proste nedeje. Druhá séria sa približuje aj k háremovke, kde všetci vlastne majú záujem o Goblin Slayera a on vlastne odpovedá ako no problem, alebo nezaujíma ma to, lebo tam nie je goblin, ako keby to bola už jeho nejaká obsesia a vlastne nevedel sa o ničom inom baviť a keďže v druhej sérii máme dialógov fakt veľa v tomto začína byť už problém opakujúci sa dokola bez nejakého posunu. Onna Shinkan teda naša "priestka" dostáva viac priestoru a ako keby sa príbeh trochu viac nakláňal k nej, ako k dôležitej postave, ale neviem či to je až tak správne pre celkový finálny pocit z tohto počinu. ()

Kimkong

Čekal jsem od toho více. Mnohem více. Sebrali dobou znělku. Celá pouze 12 dílná řada je tvořena tak šesti příběhy. Seriál nemá žádný jasně daná směr. Občas jsou zde ukázky jiných hrdinů nebo postav co řeší nějaké větší věci, ale ve výsledku se jedná jen o zabíjení goblinů. Což se již omrzí a okouká. ()

Jeoffrey

Na pozadí velkých událostí, během cesty mocné hrdinky za poražením temného společenství a pána démonů, jeden mladý muž a jeho parta prostě pořád zabíjejí gobliny. Není to moc, ale je to čestná práce, kterou někdo dělat musí… Legendy praví, že všude kde se Orcbolg objeví, tam jsou i goblini, spousta goblinů – mrtvých goblinů. Říká se o něm, že když ho dívka pozve na rande, tak se jí jen zeptá: „A budou tam goblini?“. Tohle je Goblin Slayer, čekal tu někdo něco jiného? I když za sebe bych místo několika jednotlivých příběhů, které se odvíjí ve stylu „měli jsme trénink pro mladé hrdiny a přišli goblini“, nebo „měli jsem svatbu a přišli goblini“ či dokonce „provázeli jsme kněžku do města a přišli goblini“, měl raději jeden maximálně dva, které by byly víc rozvedené, komplexnější – zkrátka aby mi to nepřipadalo, že je to zabíjení goblinů z rychlíku, kdy se nějaký příběh začne a za chvíli hned skončí a já mám dojem, jak kdyby mi tam místy chyběly nějaké kousky, které střihač ne moc zručně odebral a zbyla jen kostra a trocha důmyslného zabíjení goblinů. Na druhou stranu mám zabíjení goblinů rád, jsou to nesympatická a nebezpečná stvoření a přeci si všichni pamatujeme úplně první díl, čeho jsou tyhle potvory schopné a pokud ne, tak nám, ho (ten první díl) tu několikrát (jakože opravdu často) připomenou. Ale i když mě seriál varoval, abych byl při sledování opatrný, že může obsahovat mnohé znepokojivé scény, tak jsem jich tentokrát vlastně tolik neviděl, půlení goblinů totiž nepovažuji za znepokojivé, ale uspokojivé – asi budu tak trochu sadista – anebo další Goblin Slayer. Zkrátka já si to užil asi i stejně jako první řadu, sice to bylo jak několik útržkovitých příběhů slepených dohromady, ale pořád je tam vidět to velkolepé pozadí, o kterém jsem se rozepsal v první větě a je jen otázkou času, kdy se vše kompletně prolne, přeci jen jsme už byli v poslední části hodně blízko. 6,3/10 ()

gumbo

Jak jsem hodnotil první řadu jako v lecčems trochu jinou než je zbytek konkurence (myšleno fantasy anime), tak druhá řada je na tom přesně opačně. Je z toho naprosto zaměnitelné fantasy, které je místy až sluníčkově dětinské, což naprosto nesedí k tomu temnějšímu konceptu, který nasadila první řada. Produkční kvality navíc nejsou kdovíjaké a bohužel ani ty souboje většinou nevypadají nějak valně. To že nám hlavní hrdina většinu času cestuje v partě navíc přináší opravdu velké množství dialogů a když už podesáté v řadě před každým souboje parta detailně rozebírala co kdo jak bude dělat a pak postupně vynášela sálodlouhá zaříkávadla a zase se radila a říkala co kdo dělá nebo bude dělat... byl jsem z toho až unavený. A to to byl původně seriál s osamělým hlavním hrdinou, který za celý díl byl schopný říct 5 slov. Trochu mi to připomnělo sérii Barbar Conan, kde se stala přesně ta samá věc (kdy z tiché pouti za pomstou se nakonec v dalších dílech stala velmi ukecané tuctová akční řežba). Skrz nasrkz absolutní průměr. 60% P.S. Sword Maiden skvěla namluvená Ajou Endó je definitivně moje guilty pleassure. ()