Vietor

(festivalový názov)
  • USA The Wind (viac)

Mladý pár žijúci na samote sa dočká nečakaného prekvapenia. Tým sú noví susedia, ktorí sú taktiež v mladom veku a urobia tak prípravy na prichádzajúcu zimu jednoduchšími. Život ďaleko od väčších miest prezentuje mnoho komplikácií a tie sa stanú ešte nebezpečnejšími, keď sa do nich zapoja nadprirodzené javy. (Marceloo)

JASON_X

Tak co myslíte, byli ti démoni opravdu venku v prérii, a nebo jen v hlavě nebohé Lizzy, které parádně šplouchalo na maják? Já mám samozřejmě jasno, i když komunikace s divákem byla ze strany pí rejžové místy poněkud krkolomná, protože jí trochu ujela ruka s flashbacky (ale samozřejmě chápu, že přesně to byl její záměr). A jasno mám i v tom, že tenhle film mi perfektně sednul. Pomalé zádumčivé tempo, zneklidňující atmosféra, klidná pečlivá kamera s dlouhými záběry (estetika nadřazena akčnosti), málo žvanění a o to více působivých obrazů. Nálepky western i horror sedí, ale nečekejte kdovíjakou hrůzárnu, děs je v tomhle filmu jen jemný a většinou nezřetelný, skrytý. O to víc zamrazí několik málo slušných lekaček. Nejhezčí záběr: Stín jezdce na koni (odjíždějící reverend) vrhaný zapadajícím Sluncem, se zvolna sune po zlatavě ozářeném dřevěném domě, zatímco v popředí zadumaně stojí prostě krásná Caitlin Gerard s prostým krásným účesem a v prostých krásných šatech. Maňifik. ()

Morholt

Ve srubu uprostřed prérie je osamělá ženská, které buď hrabe, nebo jí něco straší. Z hlediska příběhového tedy nic extra. Nicméně režisérka umí pracovat s atmosférou, těch pár hororových momentů dokázala použít v pravý čas a filmu sluší i vyprávění střídající několik časových rovin, které se přehledně doplňují. Je sice pravda, že se film příliš často snaží vyvolat v divákovi zneklidňující pocit, což mu ne vždy úplně vychází a vzniká tak řada hluchých míst, ale je to debut, takže se dá ledacos přejít a odpustit. Caitlin Gerard tady dostala konečně pořádnou filmovou roli a popasovala se s ní na výbornou, takže doufám, že si jí začnou režiséři konečně víc všímat. 75% ()

DanteZ

The Wind nedosahuje intenzity a psychologické rafinovanosti tzv. grief hororů jako Babadook nebo Hereditary. Jde však o neotřelý pohled na obdobné téma, který v hororovém žánru často nevídáme. Nečekejte přílišné zneklidnění a salvy děsu. Sledujte The Wind spíše jako chytrou a originální žánrovku a příliš zklamáni nebudete. Celá recenze zde. ()

honajz2

Strašně nudný film, který je sice skvěle ozvučený a dokonale natočený (+ v některých scénách vynikly i mraky), ale nudil mě opravdu neskutečně už od prvních minut a za celou tu hodinu a půl se to nezměnilo. Navíc se zde střídá několik časových linií, což je v dnešní době módní, ale mě osobně to dost štve. Kvůli tomu mi ten film nic nedal (kromě pár hezkých záběrů přírody), ničím mě neoslovil a ani jsem neměl důvod se o něj nějak zajímat, celý ten děj mi byl ukradený. Možná je tam propracovaná psychologie hlavní hrdinky, možná to má geniální příběh a pointu (i když o tom celkem pochybuji), ale ten film mi nedal důvod se o to vůbec zajímat. V nějaké jiné náladě bych to možná ocenil, ale i o tom dost pochybuju. Tyhle horory, co se hlavně snaží o silnou atmosféru mám rád, ale tenhle se prostě nepovedl. 2* ()

dubinak

Mrzí mě to, ale tohle pro mě byla prostě nuda a já mám docela problém film hodnotit kladně, když mě polovinu času nebavil. Chápu, že to asi nikoho neurazilo, ale podle mě byl The Wind takový udyndaný a mdlý, i když to v podstatě pasovalo k tomu zamýšlenému feelu samoty, šedě a pustiny. O tom, že to vůbec nebyl horor už ani psát nebudu. ()

Yoshimitsu

Koho tam napadlo napsat western? To, že si oblečou hadry tomu podobné jejich chatrč je, kde si uprostřed odlehlé prérie a ta psycho ženská používá zaprášenou borkovnici z toho nedělá western a navíc je to nuda. Dávám 45% ()

Prochy38

Atmosféru to mělo neskutečnou. A relativně neokoukaným prostředím pro podobný žánr si to získalo moji pozornost. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Fakt si mě to chytlo, byl jsem zvědav. Ale něco tomu chybělo, abych se nechal pohltit. G. Gerard ovšem výborná. ()

johnymdoe

Film u něhož půl hodiny před koncem usnete a už předtím jen stěží udrží vaší pozornost, protože je neskutečně nudný a hloupý, ač si hraje na chytrý, psychologický, je film špatný. 30% za vítr co zhasíná svíčky a za miminko. ()

Meteorista

Musim uznat, že to má fajn atmosféru. Zahraný to je taky fajn. A ačkoliv sem se ze začátku ztrácel v tom vyprávění děje ve dvou časovejch rovinách, nakonec se to všechno (fajnově) spojilo a smysl to dávalo. Zase jednou klidnější horůrek bez výraznýho tlačení na pilu a gore efektů. Duchařiny já rád. ()

kkarx

Příšerně zdlouhavé, bez dialogů, bez napětí, bezdějové. Hezky natočené, ale z toho? Co se ve filmu stane by se dalo shrnout asi tak do jedné věty. Ani jako western ani jako horor to přitom nefunguje. Spíš by to mělo být v žánru drama. Pro mě skoro nekoukatelné. ()

misbos

Na Planinách Šílenství - aneb - když hodně fouká, zanítí se Vám uši a následná sepse v hlavě vyvolá solidní haluze. Je to velice slušně odvedená práce, scénář je bez hluchoty, formální stránka je skoro bezchybná, Caitlin Gerard utáhne skoro celej film sama bez zaváhání (asi už nemusím zdůrazňovat, komu bych to rád připomenul, že?), a protože rozpočet nejspíš nebyl nic moc, ale Emma Tammi ho dokázala mistrně využít (ten film je její prvotina a hned tohle...a zase bych to rád připomenul Vy víte komu), bude to plná nálož. ()

helraiser

Psycho western s hororovými prvky a všudepřitomným větrem, který nedopadl vůbec špatně, jen tato podívaná není prostě pro každého. Mimochodem prostředí je perfektní a zapojování horrorových prvků se povedlo. Slušná depka. ()

Mamlas odpad!

Další počin zajímavý jak staré fusakle na topení. Tentokrát to nebyli zlosyni, ani neživí, ani strašidelný dům, ale strašidelný vítr. Ano, slyšíte správně. Ani to nebyl vítr jako takový, ale spíše průvan v hlavě pomatené krávy, na kterou se můžete celou dobu koukat a sledovat film o totálním hovně plný chaoticky přeskakujících časových linek, ve kterém není vůbec nic, co by stálo za to vidět. ()

brasek

Skoro neskutočne zlý príbeh. Prelínanie niekoľkých časových liniek je absolútne nezvládnuté, sem tam niektoré momenty sú zaujímavé ale vôbec nie sú ďalej rozvádzané, divák nevie kde je hlava a päta celého príbehu, chabá práca s atmosférou a iba v krátkych sekvenciách. Žiaľ tento film sú len nelogicky zlepené momentky, ktorým rozumie možno iba režisérka Emma Tammi. ()

Kushina

Místy creepy horor, ale jako celek byl film hrozně rozházený a překombinovaný. Konec filmu byl další fail, kdy vlastně celý příběh zůstal jaksi neukončený. 45% ()

j.O.k.E.r.

Často se mi nestává abych nedokoukal film. Zvlášť když jsem se těšil jak malej Jirka protože kombinace westernu s hororem je pro mě takovej trochu mokrej sen. Žel bohu nuda která se line celým filmem jak zápach bezdomovkyně spící v ranním metru dokáže člověka pořádně otrávit. Nepomohlo ani to že jsem si odběhl vybafat kouzelného dráčka doufajíc že třeba ten film bude trochu snesitelnější. Ruce pryč! ()

Accuphose

Nemůžu říct, že ten film je odpad. Není, natočeno je to kvalitně, jenže místo toho, aby vás film bavil, nebo udržoval v napětí, tak vás spíš sere a nepomáhají tomu ani změny časových či dějových os. Ve výsledku se modlíte, aby to už skončilo a vlastně je vám jedno, co se tam stane. Ono v minimalistickém prostředí s pár herci, se toho totiž zas tolik natočit nedá, tedy tak, aby to vystačilo na celovečerní film. Je to spíš na příběh či povídku. Ale co naplat, počítá se výsledek a nebavilo mě to. Jedna hvězdička. ()