Free Solo

• Česko Bez jištění na El Capitan (viac)

Napínavý inšpiratívny príbeh horolezca Alexa Honnolda, ktorý sa pokúsi o jeho životný výkon – bez istenia vyliezť na najznámejšiu, 975 metrov vysokú skalnú stenu El Captain. Počas príprav na obtiažny výstup sa jeho aura nepremožiteľnosti, ktorú si desať rokov budoval, však nečakane rozpadá. Film zachytáva hlboké ľudské okamžiky, životu nebezpečný výkon a dychberúce pohľady na matku prírodu. Výsledkom je triumf ľudského ducha. (Forum Film SK)

Troglodyte

Dokument perfektně zachycuje horolezecký výkon Alexe Honnolda a neméně dobře se věnuje i strastem, které takové nasazení doprovázejí v "běžném" životě. Při samotných záběrech z úbočí El Capitana se mi potily ruce a finální send bez lana mě držel v napětí jako se to ještě nepovedlo žádnému hororu. Vědomí, že Alex výstup přežil a na Oscarech přebíral zaslouženou cenu za nejlepší dokument mi ze stresu moc neubralo. Záběry ze soukromí ukazují jak unikátní přístup k životu a jaké odhodlání musí mít člověk, aby dokázal něco takhle jedinečného a zároveň jaký dopad to má na jeho blízké. Tvůrci, kteří sami zastávají roli zainteresovaných Alexových přátel, kombinují tyto dvě roviny skvěle a já osobně byl k obrazovce přilepený po celou bezmála dvouhodinovou stopáž. Jsem vděčný, že se Alex nakonec rozhodl o svůj zážitek s kamerami podělit. ()

Alagaesie

Borec! Stačilo tak málo aby skončil špatně. U tohoto filmu jsem však dýchal – u navazujícího Die trying o samotném zdolání El Capitaina jsem měl s dechem občas problémy. 18.3. 2019 – NGC ()

Dzunk

Nejsem v lezení nijak zvlášt dobrej, ale nějakej pátek už lezu a asi tím víc nechápu a obdivuju co Honnold dokázal. Vylézt tuhle cestu, která by pro většinu lezců byla výzvou na více dní i s lanem, jen tak s pytlíkem magnézia zavěšeným kolem pasu, to je pro mě naprosto nepochopitelný. Občas zkouším popolézt kousek stěny bez jištění a vůbec, ale vůbec si nedokážu představit lezení na half dome a ve výšce několika set metrů slézt ''boulder problem''. Viděl jsem tenhle dokument už před delší dobou a pořád nemůžu pochopit, že to vážně dokázal. Respektuju Ondru jako nejsilnějšího lezce současnosti, ale lezci se lepší a jednou ho s vysokou pravděpodobností někdo překoná. Honnold ze sebe tímhle kouskem udělal legendu. Faktory umožňující mu tohle dokázat se možná neobjeví po mnoho dalších generací a já jsem převelice rád, že tenhle nadlidský výkon někdo zdokumentoval a musím smeknout i celému štábu, který na svých bedrech nesl obrovské břímě možné smrti kamaráda před kamerou. ()

Kinepa

Super dokument. Minus jedna hvězdička, že je to fakt blázen, který sere na rodinu a všechny okolo jen, aby vylezl na skálu ... ()

Brain32

Občas možná až zbytečně zdlouhavé (slušela by tomu stopáž kolem 70min.), ale ten finální (neskutečný výkon) stál za to :) ()

splaty

Jste-li tvrdohlaví a jdete si za tím, co vás baví, můžete dokonce zdolat El Capitan bez jištění. Procházíte-li však z rodiny, kde udělat něco "dobře" bylo málo, možná vám ani tento výkon nenaplní nastavená očekávání. Výkon Alexe je bez debaty ohromný. ()

Zaks

Neskutočne nádherný dokumentárny film o jednom zvláštnom chlapíkovi, ktorý lezie po skalách bez istenia a má plat priemerného zubára. Čo je to strach? Taký pojem Alex nepozná. Príroda Yosemitského Národného Parku ako na dlani spolu s majestátnym El Capitanom. Vynikajúci horolezecký film zachytávajúci tenkú nefalšovanú hranicu medzi životom a smrťou. Trochu zbytočne veľký priestor mala línia s priateľkou, to mohli skrátiť a radšej viac času venovať športovým či prírodným záberom. ()

r3musko

Mal som to šťastie navštíviť Yosemity a vidieť El Capitána naživo. Práve kvôli tomu som sa odhodlal pozrieť si tento dokument, keďže o horolezectvo sa nejak zvláštne nezaujímam. Po jeho pozretí môžem konštatovať, že film odporúčam pre tých ktorých nezaujíma horolezectvo ani neboli v Yosemitoch. Objektívne môžem povedať, že je to kvalitne spravený dokument, ktorý Vám svojou autenticitou rozbúcha srdce, alebo dokonca vyrazí dych. Napätie omnoho väčšie ako Vám ponúkne hrany film. ()

Aceboris

Neuveriteľné a zároveň šialené. Uz pri pozerani mi bolo zle. Ked som videl ako lezie bez istenia a vies , ze staci jedna chyba a bolo by po Alexovi je sialena predstava. Nasledne si neviem vobec predstavit , ze by som mal partnera, ktory takto riskuje , zijete spolu , mate priklad rodinu , deti a jedneho pekneho dna spadne a koniec . Co je pri tomto. velmi realne. Vyborne spracovany dokument o cloveku o ktorom este es roku 2006 nikto netusil, v roku 2007 spravil free solo jazdu a zrazu sa to rozbehlo . Slava prišla az s tymto dokumentom a oscarom. Obdivujem takychto " blaznov" nakoľko ja by som na to gule nemal. Za mna super  vobec som sa nenudil . 8/10 ()

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

Jake Gyllenhaal a slavná loupež

08.04.2019

Režiséři oscarového dokumentu Free Solo Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi jednají o natočení adaptace známé švédské knihy The Helicopter Heist. Příběh podle skutečných událostí od spisovatele… (viac)

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (viac)