Reklama

Reklama

V máji si rob, čo chceš

  • Česko V květnu si dělej, co chceš (viac)
Trailer 1

Obsahy(1)

V máji 1940 Nemci zaútočili na Francúzsko a spustili tak dovtedy najväčší exodus v 20. storočí. Viac ako osem miliónov ľudí z dedín a miest severného Francúzska opustilo svoje domovy a dalo sa na útek pre rýchlo postupujúcou nemeckou armádou, ktorá na utekajúcich civilistov podnikala letecké útoky. Medzi utečencami sú aj obyvatelia malej dedinky, ktorí sa pod vedením svojho starostu a jeho manželky vydávajú na juh. V tejto skupine je aj mladá učiteľka Suzanne, ktorá sa stará o nemeckého chlapca Maxa. Jeho otec Hans, presvedčený odporca nacizmu, utiekol z Nemecka do Francúzska, po vypuknutí vojny však bol uväznený. Počas nemeckého útoku na mesto Arras sa mu však podarí uniknúť a vydáva sa na strastiplnú púť vojnovým chaosom, aby našiel svojho syna. (STV)

(viac)

Videá (10)

Trailer 1

Recenzie (15)

johnsnow 

všetky recenzie používateľa

Pekná francúzska vojnovo ladená dráma o hľadaní syna za čias obsadzovania francúzska nemeckými vojskami. HERCI: Kedže nejak veľmi sa o francúzsku kinematografiu nezaujímam tak som nepoznal ani jedného ale všetci to zahrali bravúrne. Obzvlášť starosta a Škótsky vojak sú dobré vytvorené a zahrané postavy. No a tá mladá učiteľka na tú bola radosť pozerať. AKCIA: Vzhľadom na typ filmu tu nie je takmer žiadna ale tá čo to je sa dá a je aj celkom krvavá. Mne osobne sa páčila akcia na farme alebo nálet nemeckých šťúk na farmárov. PRÍBEH: Rozdelený na 2 časti: Prvý sleduje chlapca putujúceho z farmármi do bezpečia, ten je nudnejší ale zaujímavo podaný, ten druhý sleduje jeho otca a Škótskeho vojaka ktorý spoločne hľadajú chlapca. Koniec je síce takou neistotou, čo bude ďalej ale u mňa to práveže vyzdvihuje autentickosť pretože vtedy bola neistota na každom kroku. 5* zaslúžene. ()

radektejkal 

všetky recenzie používateľa

Doufám, že se ještě dožiji toho, že bude tento a podobné filmy (ať německé nebo francouzské) považovány za podobnou "agitku" jako většina sovětských filmů do perestrojky. Už jinde jsem popsal proč, ale udělám to stručně i zde. Jde o vytvoření paradigmatu (dle Wikipedie "obecně přijímaného schématu"), že Francouzi se během války chovali korektně (až na pár lichvářů) a Němci vlastně válku (taky) vyhráli, protože porazili nacismus. Ale, jak to v podobných případech bývá, ideologie a inspirace se nekamarádí. Průběh filmu je "nestabilní a plný vaty", zápletka "laciná", obrázky "žánrové", hudba "pořád stejný Morricone", zkrátka něco jako Gambrinus - nikomu to moc nechutná, ale pít se to dá. ()

Reklama

dopitak 

všetky recenzie používateľa

Uvedení filmu v české tv distribuci moc nechápu. Žádné herecké eso, žádný silný příběh. Z historického hlediska má tenhle film asi velký význam jen pro Francouze. Okupaci Německem lze zachytit mnoha způsoby, tady je hlavní dějovou linkou příběh muže a jeho syna a jejich nedobrovolné rozdělení a snaha o znovusetkání. Jakého vyvrcholení se kolega Malarkey dočkal, asi nechci vědět, ale hlavní postavy opustíme v okamžiku, kdy se může kdykoliv cokoliv stát, takže kulka nebo šrapnel jsou poměrně pravděpodobnou budoucností. Příjemná hudba od Ennia. ()

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Človek by ani neveril, ako sa s ním osud dokáže pohrať. V dobe, keď riešim každodennosť a evakuáciu u nás v 1944 mi príde do cesty film, kde sa to isté rieši vo Francúzsku o pár rokov skôr. Priepastné rozdiely, výsledok rovnaký. Túžba zachrániť sa, donútení všetko zanechať a brať len to najpotrebnejšie. Keď do toho pridáte nejaký príbeh, zápletku, Divíziu Duchov, niekoľko Nemcov v uniformách a dopravných prostriedkoch, dostanete toto. Trochu dlhé, trochu nezáživné, ale v konečnom dôsledku poučné a podávajúce pohľad na vojnu aj zo strany civilov. 3 z 5 ()

laik_60 

všetky recenzie používateľa

Vo filme boli dve dejové línie. Jedna o úteku oyvateľov celej francúzskej dediny pred Nemcami na Juh (zbytočné, aj tak ich napokon Nemci dostihli) druha línia o otcovi (nemecký antifašista na úteku) ktorý v tom virvare stratil sedemočného syna. Zaujímavý francúzsky snímok dramatický a smutný. Zaujímavá bola voľba hudby, kým nemeckú líniu podfarbovali tóny Schubertovej serenády Leise flehen meine Lieder, Durch die Nacht zu dir;...., tak nostalgický príbeh francúzov na úteku podfarbovala hudba a Ennio Morricone . ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (1)

  • Vojáci Britského expedičního sboru (BEF) jsou převážně vybaveni americkými samopaly Thompson M1A1 ráže 11,43 mm. Britská armáda skutečně na začátku války převzala do své výzboje určité množství Thompsonů - varianty M1928 s charakteristickým 50ti ranným bubnovým zásobníkem. Verze M1A1 ve filmu odehrávajícím se v květnu 1940 se začala vyrábět až v říjnu 1942. (bejkovec)

Reklama

Reklama