Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bohatý a úspešný biznisman Edward Lewis (Richard Gere) sa zoznámi s Vivian Wardovou (Julia Robertsová), prostitútkou z Hollyvoodskeho bulváru, a pretože ho sympatická mladá žena zaujme, najme si ju najprv na celú noc a neskôr dokonca na celý týždeň za prísľub 3-tisíc dolárov. Hoci ich stretnutie malo zostať v rovine obchodno-sexuálnej, postupne medzi nimi vzniká vzťah, v ktorom zvíťazí vzájomná náklonnosť a láska. Hoci to medzi nimi nie je bez problémov, obaja sa začínajú pod vplyvom toho druhého meniť, hľadať nové životné ciele a názory. Kým Vivian si uvedomuje, že práca pouličnej prostitútky nie je to pravé a život ponúka oveľa viac lepších príležitostí, Edward spozná, že dávať je niekedy lepšie ako brať a tvoriť je lepšie ako ničiť, aj keď sa na to nedá zarobiť... (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (91)

  • Slávnu titulnú skladbu k filmu "Oh, Pretty Woman" napísal ešte v roku 1964 americký rockový spevák Roy Orbison. Inšpiráciou pre vznik skladby bola jeho manželka Claudette. Jedného dňa, keď vyrážala na nákupy, sa jej manžel opýtal, či má dosť peňazí, na čo mu odpovedala, že krásna žena žiadne peniaze nepotrebuje. Múza bola na svete. Orbisonovi sa okamžite v mysli vynorila predstava dlhonohej krásky v minisukni a na vysokých podpätkoch, ako prechádza ulicou. Kým sa Claudette vrátila z nákupov, mal hudobník pieseň hotovú. Len po niečo vyše roku a pol Claudette zomrela pri tragickej nehode na motorke. Mala vtedy len 24 rokov. (Raccoon.city)
  • Prv než do role bohatého podnikateľa Edwarda obsadili Richarda Gera, ponúkli ju oveľa staršiemu Burtovi Reynoldsovi. Ten však neodhadol potenciál príbehu a úlohu odmietol. (YoZo8)
  • Scéna, kedy sa Vivian (Julia Roberts) prevaľuje v posteli a kamera detailne zaberá štíhle nohy cez brucho až k ruke, ktorá pomaly zaklapne zvoniaci budík, vyvolala hlavne v pánskych diváckych kruhoch búrlivú odozvu. Problém však bol, že telo v zábere herečke vôbec nepatrilo a spomínanú scénu za ňu nakrútila o 5 rokov staršia Shelley Michelle. Táto informácia obletela svet a okrem negatívnych reakcií sa postarala o zviditeľnenie doposiaľ prehliadanej profesie "body double". (Karush)
  • Vo filme sa objavia aj autá značky Lotus, presnejšie Silver 1989.5 Esprit SE. Účinkovanie tohto auta vo filme zvýšilo ich predaj trojnásobne. (Greenpeacak)
  • Reštaurácia, v ktorej Vivian (Julia Roberts) je slimáky, sa vo filme volá Voltaire. V skutočnosti sa táto scéna natáčala v reštaurácii s názvom Cicada. (Greenpeacak)
  • Natáčanie filmu začalo 24. júla 1989 a skončilo 30. novembra 1989. Väčšina filmu sa natáčala v Los Angeles, v Beverly Hills a v ateliéroch spoločnosti Walt Disney. (Greenpeacak)
  • „Pracovištěm“ Vivian je slavný hollywoodský chodník slávy-Walk of Fame na Hollywood Blvd v L.A. Paradoxně sama Julia Roberts zde zatím svou hvězdu nemá, což může být dáno specifiky udělení. Správcem chodníku je Hollywoodská obchodní komora, která každý rok nominuje cca 20 osobností ze zhruba 200 návrhů. K udělení hvězdy je potřeba nominace třetí osobou a zaplacení poplatku 55.000USD. Součástí procesu je také hodnocení kariéry, profesní ocenění nebo charitativní činnost. Striktní podmínkou je účast nominovaného na slavnostním odhalení. Pokud ceremoniál neproběhne do pěti let od udělení nominace, ta propadá a celý proces musí proběhnou znovu. Sama Julia nominaci v devadesátých letech odmítla, ale v roce 2019 jí při odhalení své hvězdy znovu nominovala Rita Wilson. (kenny.h)
  • Severoamerické tržby byly 178,4 milionu amerických dolarů, celosvětové pak 463,4 mil. (NIRO)
  • Kozačky, které má no sobě Pretty Woman (Julia Roberts), se v aukci vydražily za 16 000 euro. (Jimmy15)
  • Julia Roberts (Vivian Ward) pochází z Georgie. Producenti se obávali, že její jižanský přízvuk se může projevit v některých replikách. Proto byla do filmu přidána scéna, kde Vivian vysvětluje, že vyrostla v Georgii. (kenny.h)
  • Při natáčení zápasu se Stuckeym (Jason Alexander) si Richard Gere (Edward Lewis) ulomil korunku. Pozorný divák si může všimnout, jak herec poté pohybuje v ústech jazykem. (kenny.h)
  • Losangeleský hotel Beverly Wilshire v roce 2019 nabídl zážitkový „Pretty Woman“ den. Za 1 000 amerických dolarů zájemce čekalo VIP apartmá s párovou masáží a bublinkovou koupelí, osobní menu připravené šéfkuchařem a konzultace se stylistou a návrhářem. Na nákupy do Rodeo drive hosty pak odvezla limuzína Mercedes Benz. (kenny.h)
  • Producentka Laura Ziskin nechala scénář filmu výrazně přepsat. Z prostitutky Vivian (Julia Roberts) prodávající kokain udělala sympatičtější postavu, zjemnila také její hrubý slovník a scény spolubydlící Kit (Laura San Giacomo) radikálně prostříhala. Vystřižena byla i scéna, kdy je Vivian napadena drogovými dealery po odchodu z Blue Banana baru a zachráněna Edwardem (Richard Gere) a jeho ozbrojeným řidičem, a scéna, kde se Vivian nabízí Edwardovi na Hollywood Boulewardu. Některé vystřižené scény jsou k vidění na DVD, které bylo vydáno k 15. výročí filmu. (kenny.h)
  • Během natáčení scény, kdy se Julia Roberts (Vivian Ward) ve vaně ponoří pod vodu, si z ní štáb rozhodl udělat legraci a včetně Richarda Gerea (Edward Lewis) vyběhl z místnosti. Když se herečka opět vynořila a otevřela oči, tak v místnosti nikdo nebyl. Její reakci je možné vidět v nepovedených záběrech (např. na YouTube). (kenny.h)
  • Julia Roberts (Vivian Ward) byla při natáčení milostné scény s Richardem Gerem (Edward Lewis) tak nervózní, že jí na čele vyskočila velká žíla. Režisér Garry Marshall si k nim musel vlézt do postele a masírovat jí čelo, aby žíla zmizela. (ČSFD)
  • Písnička, která hraje, když Vivian (Julia Roberts) odjíždí limuzínou, je „It Must Have Been Love“ od Roxette. (Duoscop)

Súvisiace novinky

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

04.04.2017

Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým… (viac)

Zemřel Garry Marshall, režisér Pretty Woman

Zemřel Garry Marshall, režisér Pretty Woman

20.07.2016

V 81 letech nás opustil filmový a televizní klasik Garry Marshall. Většina z vás ho zná jako režiséra Pretty Woman nebo Deníku princezny, Marshallovi ale dala kariéru hlavně malá obrazovka. Jako… (viac)

Reklama

Reklama