Špičkový reportér a producent populární televizní show 60 minut Lowell Bergman (Al Pacino) získá důkazy o tom, že zástupci velkých tabákových koncernů křivě přísahali před soudem. Naprosto důvěryhodným zdrojem informací ze zákulisí tabákového průmyslu je Jeffrey Wigand (Russell Crowe), který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Skutečnost je totiž mnohem horší než je obecně známo. Tabákové společnosti obviní Wiganda z porušení smlouvy o mlčenlivosti. Žaloba je jen částí nevybíravého psychického nátlaku, kterému Wigand s pomocí reportéra Bergmana čelí. Ve svém přesvědčení vytrvá, i když se jeho život postupně rozpadá, přijde o majetek a manželka požádá o rozvod. Stejně těžká zkouška ale čeká i na Lowella Bergmana. Když je pořad konečně připraven, zatrhnou jeho odvysílání šéfové televizní stanice, obávající se miliardové žaloby ze strany tabákových koncernů. Bergman se postaví za svého informátora a pustí se do nerovného, zdánlivě předem ztraceného boje o právo veřejnosti znát pravdu. (oficiálny text distribútora)

tom88

Skvelí herci od začiatku až do konca. Crowe aj Pacino sú super. Výborná dráma podla skutočnej udalosti. Neuveritelné dialógy, veľmi zložitá dráma, pri ktorej hlavne treba dávať neustále pozor, počúvať a rozmýšlať nad tým o čom vravia. Potom bude mať film pre diváka zmysel a ten pravý pôžitok. Mne sa to z veľkej časti podarilo a som spokojný nadmieru. Ako herci, tak aj réžia a scenár sú špička. Technické aspekty nezaostávajú. Michael Mann je fakt dobrý režisér a patrí mu obdiv, že sa pustil do takejto silnej drámy. 84% ()

CinemaRanger

Působivý thriller. Nečekal jsem, že mě svým tématem zaujme, ale stalo se a dal jsem mu plný počet! Herci jsou výborní - Russell by si zasloužil Oscara. Některé scény jsou tak napjaté a atmosférické, že máte pocit, jako byste byli v jeho kůži. Vše podtrhnuto výbornou kamerou. Jen bych to zkrátil, aspoň o 20 minut. ()

Cedr

I přesto, že jsou první dvě třetiny velmi zručně natočené, tak... nudí. Byl jsem zklamán, protože se mi nezdálo, že by tato zápletka mohla utáhnout takto poměrně dlouhý film. Poslední třetina se však zčistajasna rozjede takovou rychlostí a připoutá vás zpět do křesla, které jste před chvílí už zamýšleli opustit. Čistokrevná dramatická atmosféra podtrhnutá skvělou hudební kulisou prostě zapůsobí a vám pomalu dojde, že nejde jen o rozvleklé převyprávění příběhu o tom jak jsou tabákové společnosti velké a zlé. Uvědomíte si, že film si nehraje na něco co není, ale skutečně má co divákovi co říct. ()

Triple H

IMO spolu s Heat Mannov top film. Dante Spinotti aj tu ide na plné pecky- nádherná kamera. Russel Crowe mi tu po rokoch príde asi najlepší ako som ho videl. Starnúci, tučnejší americký 40-50nik a o rok nato charizmatický rímsky generál. Nuž, keď niekto umí, tak naozaj umí. Film sa drží v príjemne civilnej rovine, hoci Pacino tam pár svojich teatrálností prepasíroval (tým nechcem povedať, že by bol zlý - úplne naopak samozrejme). Neviem nakoľko z dlhodobého hľadiska malo odvysielanie tejto reportáže dopad na tabakové spoločnosti, pretože fajčí sa stále o sto šesť, ale ako príbeh jednotlivca, ktorý cez všetky možné príkoria, bolesť a osobnú stratu urobil správnu vec, je Insider excelentný. Srdcofka. ()

chelseaman22

První útočná řada New York Rangers ve složení Crowe-Plummer-Al Pacino se pouští do nelítostného boje s tabákovým průmyslem. A pohled na tento střet zájmů je fantastický, což není zas tak překvapivé, jelikož tito tři snajpři jsou ověšeni "Cenami akademie". Pro mne zcela neznámí snímek hravě překonal proud Rubikonu a stanul na místě, které je určeno jen těm vyvoleným. Al Pacino je legendární, avšak troufám si tvrdit, že právě tohle je jeho životní role. Impotentní Líza strká melodii z Muže v ohni úplně všude, což je ale buřt - tohle je velkofilm se vším všudy! 100% Celosvětový výdělek k 27. 5. 2013: $60,289,912, což je 0,67 násobek budgetu ()

senor

Mann je rutinér. Je to jeden z těch režisérů co dokáží natočit velmi dobře téměř cokoliv. Ano tohle bylo sice hodně dlouhé, někdy trochu nepřehledné a komplikované, ale takové už někdy příběhy jsou. Co je potřeba ocenit je zejména velmi podrobný náhled pod pokličku amerických médií, soudnictví a hlavně do hlavy obyčejného čestného muže pod tlakem. Za tu chúzi, která je stejná jako v Čisté duši, měl ale spíše Crowe dostat zlatou malinu než nominaci na Oscara. ()

Sfinkter

Nejlepší novinařina od dob Všech prezidentových mužů, navíc mi zde Pacino až příliš připomíná tehdejšího Hoffmana. Narozdíl od snímku z roku 1976, kde se ústřední dvojice soustředí na fakta o Watergate a fakta hrají hlavní roli, zde Mann položil důraz na emoce a osobní popudy. Je to film a odhodlání a osobních dilematech, což je mi mnohem bližší. ()

ivan_drago

Až dokumentaristicky natočený film s vynikajícím Al Pacinem o pravdě a nepravdě tabákového průmyslu. Film je velmi naturalisticky pojat a stísněná atmosféra z něj jen čiší. Doporučuju... ()

ecceHOMMO

Boli časy, kedy tabakové koncerny zaryto popierali škodlivé účinky nikotínu a samotného fajčenia. Bejvavalo....A o tom kde nastal zlom, je tento film. ***/**** ()

Micro41CZ

Variace na obžalobu cigaretových korporací ( -->prolhaných a ziskuchtivých entit) a masmediálního vlivu, který je ne vždy využíván pro dobro veřejnosti (což je ovšem to, čím média sama sebe nejčastěji brání). Konfrontace osamělého boje jedince proti takovým korporacím a osamělého boje novináře proti vedení masového média (a zastánce novinářské etiky) dává divákovi tušit jakousi paralelu, v níž oba kapitalistické subjekty v liberální společnosti představují především stroj na peníze s cílem profitování. Ať už se jeden tváří jako "dodavatel produktu, který mají lidé rádi", nebo jako druhý "veřejný ochránce zájmů společnosti". Pravda může být trochu jinde, ať u jednoho, tak u druhého. Kromě bezchybného výkonu Pacina a působivě kolabujícího Crowa ve filmu dobře funguje gradace skrze výše zmíněnou přeměnu mediální politiky a osobních následků z obžaloby korporací. ()

rowdys

Mann to proste so svojimi eposmi vie. Miestami, keď dvíha Pacino hlas som vstával pomaly zo stoličky ako naposledy ešte kedysi pri Sorkinovom mrazivom openingu v pilote Studio 60. Chápem, že je Insider inšpirovaný skutočnou reportážou a long-form žurnalistikou, no finále akosi chýbala údernosť a víťazná katarzia, veď film sa k dramatizácii priznal, tak mohli potiahnuť výšky i vo finále. Ináč mi prekážali už len drobnosti ako nevhodne zvolený slo-mo, či niekoľko gýčových scén, ktoré sa zhodou okolností vo všetkých prípadoch týkajú Croweovej ženy. Ináč ale tých 157 minút zbehlo ako voda, nerozumiem ako mohol mať niekto problémy s tempom. ()

Raven0

Lobbing je zbraň mocná a co je více zarážející, je i legální. To, co se dá brát jako úplatek, stává se normou. Insider stroze a jasně popisuje, co za černotu v sobě skrývají cynické tabákové korporace a jak snadno manipulují s veřejností... Nadnárodní korporace jsou halt (většinou) ztělesněné zlo! :-) ()

lennyd

Poté co je Jeffrey Wigand (Russel Crowe) vyhozen z místa produktového ředitele jedné velké tabákové firmy, rozhodne se promluvit o praktikách, které v tabákové firmě panují. Reportér televizní show 60 minut Lowell Bergman (Al Pacino) ucítí velkou příležitost, a rozhodne se s doktorem Wigandem natočit reportáž. Ale tabáková firma se rozhodne bránit - obviní Wiganda z porušení smlouvy o mlčenlivosti a hrozí televizní stanici miliónovými žalobami. Bergman s Wigandem se ale jen tak snadno nevzdají, i když to znamená ohrožení jejich životů... Na jedné straně zajímavý náhled na praktiky velkého businessu - to že je ve filmu zrovna tabáková firma je úplně jedno, stejné by to pravděpodobně bylo i u jakékoliv jiné firmy. Na druhé straně bych zase "čistotu" a "úmysly" Dr. Wiganda nijak nepřeceňoval - kdyby nebyl vyhozen, tak pravděpodobně na svém místě pracuje doposud. Ale zpět k filmu - herecký výkon Al Pacina jako obvykle dokonalý, ale Russel Crowe dle mne ještě rezervy má (patrně si fyzickou přeměnou vzhledu vyplácal všechnu invenci a jeho herecký výkon mi přišel trochu mdlý). Jinak standardní film Michaela Manna - je třeba si na něj udělat alespoň tři hodiny času a i přes zajímavý námět a herecké obsazení se občasným nudným pasážím nevyhnul... ()

P.L.U.C.K.

Film o tábákovém průmyslu, který nám říká jak být čestný a zničit si kvůli tomu (osobní) život. Jestli to stojí za to - je pouze na divákovi. Zajímavé zpracování a skvělé herecké obsazení, které nezklamalo. ()

Pavlínka9

Al Pacino v roli, kterou s ním mám hodně spojenou - myšleno, že tato postava pro mě odráží kariéru Al Pacina - takhle si ho vybavuji, když se řekne jeho jméno. Ve filmu je téma, které je stále aktuální, je to zároveň obrovský bussiness a Mann se toho ujal tak, že mi z toho jde hlava kolem... Film si krásně hraje se stresovýma situacema a třeba jen to projíždění autem a nebo převážení Wiganda k soudu - tam je skvělé všechno - záběr, hudba, výrazy postav, dá vám to takový prostor to navnímat, jako byste tam s nimi byl také... ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Zdravé fast-foody?

Zdravé fast-foody?

21.12.2005

Kvalitu jídla bude připravovaný film FAST FOOD NATION posuzovat jinak, než z lékařského hlediska. V připravovaném dramatu režiséra Richarda Linklatera se vše bude točit okolo nejvyšších špiček… (viac)