Jak proběhl Velký útěk?

(TV film)
  • Francúzsko Tunnels de guerre : La grande évasion (viac)
Francúzsko, 2017, 80 min (Alternatívna 52 min)

Jaro 1944, 76 spojeneckých letců uniká z nacistického zajateckého tábora tunelem. Jak se jim to podařilo? Tunel využitý ke známému útěku z tábora Stalag Luft III byl vybudován v nejvyšším utajení, přímo pod nosem německých věznitelů. Byl 110 metrů dlouhý a nacházel se devět metrů pod zemí. Tunely byly původně tři, ale vězni se rozhodli, že budou pracovat pouze na jednom z nich, protože práce zabraly příliš mnoho času. Letci museli vyřešit problém s tunami zeminy, výrobou map a šitím civilních obleků. Z původně plánovaných dvou set útěkářů se nakonec ven dostalo jen 76 z nich, 50 bylo nakonec chyceno a popraveno. Velkého útěku se účastnili i Čechoslováci, Arnošt Valenta byl jedním z těch, kteří za odvážný kousek zaplatili životem. V dokumentu hovoří Jack Lyon, jeden z posledních přeživších tohoto velkého a pro mnohé smrtelného dobrodružství. (Česká televize)

rikitiki

Francouzské dokumenty… Ach jo. Tenhle je zaměřený na technické detaily, důkladný popis zařízení a způsobu, jak prokopat stometrový tunel strážím přímo pod nosem. Je to neuvěřitelný příběh výborně doplněný počítačovou animací i archivními fotkami a filmy. Ale: ani tady se nedozvíme všechno. Jak vězni získávali to zařízení? Kde ho mohli vyrábět? Byla tam spousta momentů, kde jsem se chtěla zeptat: jak, proč? Z protagonistů velkého útěku snímek jen nahrubo načrtne pár hlavních postav. I tady mi chybělo jít víc do hloubky. A v závěru se opět dozvíme jenom, jak dopadli ti hlavní. A přitom podíl mezi zachráněnými a popravenými (jak ho uvádí samotný dokument) nesedí s počtem těch, kteří uprchli (jak ho opět uvádí dokument). A co se stalo s těmi, kterým se uprchnout nepodařilo? Dokument vyvolává spíš otázky, než by dával odpovědi. ___Jedinou silnější emoci jsem cítila ze vzpomínky stařičkého pamětníka na velitele a hlavního propagátora útěku: „Nenáviděl Němce tak, až mu to zatemňovalo mozek.“ Není to šíleně drsná poznámka, která zpětně celý velký útěk – u vědomí, jaký výsledek měl – odsoudila jako nesmyslný nápad? ()

Volodimir2

Takže sme sa opäť nedozvedeli nič nové, ak si odmyslíme subjektívne hodnotenia francúzskych historikov. Zase sa musím opakovať, že správna podstata historických dokumentov musí zahltiť fanúšika histórie údajmi a ten si musí vytvárať svoj názor na danú vec, udalosť. Nie je najlepším riešením keď sa mu podsúva názor niekoho iného. Ale keď už sa venujeme tejto téme ani v jednom filme nie je spomenutý ani jeden československý pilot dôstojník, ktorí boli v čase úteku v Stalag Luft 3. Teraz sa to budem snažiť napraviť. Takže, ako prvý je priamy účastník úteku, ktorý utekal s poradovým číslom 3 poručík letectva Arnošt „Wally“ Valenta, príslušník 311. československej bombardovacej perute v Británii. Dňa 31. marca ho spolu s ďalšími 9 pilotmi zastrelilo komando Vroclavského gestapa (vykonávatelia Scharpwinkel Wilhelm veliteľ gestapa, zomrel v sovietskom zajatí v máji 1948 a Lux bol zabitý v boji o Breslaw) . Ďalší dvaja, ktorí preliezli tunelom na slobodu boli zadržaní gestapom a premiestnení do zajateckého tábora pre dôstojníkov Oflag IV-C volaný aj ako Hrad Colditz, poručík letectva Bedřich "Freddie" Dvořak, poradové číslo 13 alebo 14, príslušník 312. československej stíhacej perute RAF (zomrel v roku 1960 v Pardubiciach ako 60 ročný) a poručík letectva Ivo Tonder taktiež príslušník 312. československej stíhacej perute RAF (zomrel v roku 1995 v Anglickom Henley vo veku 83 rokov) jeho poradové číslo v úteku sa mi nepodarilo zistiť. A 4. československým pilotom, ktorý bol zapojený do úteku bol nadporučík letectva Josef Bryks, stíhací pilot 310. československej stíhacej perute RAF, ten sa do tunela nedostal lebo akcia bola prerušená. Aj on bol vyšetrovaný a nakoniec taktiež umiestnený na Hrad Colditz, kde boli všetci traja oslobodení americkou armádou 16.4.1945. A na záver ešte jednu zaujímavosť, keď sa situácia v Stalagu Luft 3 utíšila začali väzni kopať štvrtý tunel George, ale ten už mal iný účel. Tu mali byť poschovávané zbrane a vybavenia na samostatné oslobodenie zajateckého tábora. Tieto práce boli prerušené dňa 27.1.1945 kedy bol tábor pred príchodom Červenej armády evakuovaný. ()

dopitak

Na začátku komentář slíbí odhalit pozadí velkého útěku. Jenomže to, co mě nejvíc zajímalo, kde vzali vzpěry, jak to technicky probíhalo, se v dokumentu prostě nedozvíte. Pár dobových fotografií, trochu počítačové grafiky, několik hraných scén, opakování už řečenéno. Zklamání, to si radši pustím Stevea McQueena! ()

SeanLSD

Musel som si pozrieť 4 dokumentárne filmy venované "Veľkému úteku", aby som sa dozvedel všetko, čo ma k tejto téme zaujímalo. Tento francúzsky (vo svojej dlhšej verzií) je z nich najlepší - v zmysle spracovania aj kvality informácií (ich množstva, prehľadnosti, komplexnosti aj súvislostne) - sám ale ani on nezodpovie všetky otázky, ktoré sa zrodili pri sledovaní slávneho filmu z roku 1963. ()

Arsenal83

Akože dosť nuda fakt. Ak chcete niečo o úteku, pozrite si dobrý film. Alebo seriál Prison Break. Toto je taký slabší odvar vojnových dokumentov. ()

• V dokumente zmienia, že o tejto udalosti bol natočený kultový film. Jedná sa o dielo Veľký útek (1960). (ČSFD)