Do školy doráží zvláštní studentka jménem Ougi Oshino a je s Araragim seznámena společnou kamarádkou Kanbaru. Ougi se obrací na Araragiho s žádostí o pomoc s vyřešením místní záhady: ve škole se totiž objevila učebna, která tam doposud nikdy nebyla. Když se Araragi s Ougi při jejím průzkumu ocitnou uzamčeni uvnitř, objeví, že ona učebna je vzpomínkou na událost, kterou už dávno zapomněl. (Scalpelexis)

Scalpelexis

Zaklepu, ale zatím solidní rozjezd. Shafťáci nahazují novou vlnu mysteriozní nálady; dle všeho opět budeme zachraňovat mírně prokleté slečny. Nemůžu říct, že by se mi líbila náhrada za starého Oshina, ale třeba si zvyknu. Senjougahara is back! [po 2 epizodách] Edit: Po dokoukání, jak už to u monogotari série bývá, jste více zmatení, jak po několikaletém spánku, ale to oproti pocitům někdě uprostřed sérky je ještě slabý odvar. Pokud chcete, aby vám monogotari dal porci pocitů a spojených s tím zážitků, je třeba bý vskutku fundovaným fandou a nejlépe i čtenářem. Jak jsem se sám přesvědčil, návrat po roce k dokoukání Owarimonogotari mě nechalo zpočátku hodně tápajícího, protože spoléhání na chronologickou souslednost je marná práce. Celý monogatari svět vůbec funguje na úplně jiných principech než jsme u většiny anime zvyklých, takže pokud hledáte odreagovačku, doporučuju sáhnout jinam. Vztahy, prostředí, dialogy, logika, důležitost rozhodnutí, to vše má úplně jiný řád s výjimkou věčně nevědoucího Araragiho. Owariminogotari dosahuje špičky ve vyprávění a v rozvedení nejbanálněších věcí/situací do nejrozvětvenějších možností, které končí nekonečnýma diskuzema. O to více pak potěší pár minutek telefonického hovoru mezi Araragim a Hitagi, kdy si pak řeknete, že není možný mít zvláštnější pár, ale zároveň těžko může být dokonalejší. Je obtížné si zamilovat děj, který je pomalý jak to nejvíc jde, ale úroveň postav a hlavně animace od Shaftu, jsou stále něco, co nenajdete nikde jinde. Oproti Monogatari Series Second Season mírné zlepšení, ale na Bakemonogatari to stále nemá. ()

mota

Araragi se vyporada se svou zapomenutou minulosti. Protahovani pribehu natvrdlosti hlavniho hrdiny odcinuje povedene vypraveni. ()

Terezinka198

Za mě poměrně smutné skoro-rozloučení se s Monogatari series. Nevím, nějak mě to prostě nenadchlo tak, jako úplně původní Bakemonogatari. "Něco" mi tam chybělo, na Ougi Oshino jsem si musela dlouhou dobu zvykat pro její atypický vzhled. Vzhledem k tomu, že nedávno byla oznámena další série, mám obavy, co bude po x letech s tímto světem. Zde máme solidní polo-konec, kdy Araragi dostuduje a "jde dál svým životem" na vysokou. Slabší 4* za obě série. ()