Nekomonogatari (Kuro)

• Japonsko 猫物語(黒) (viac)
Promo
Animovaný / Dráma / Fantasy / Komédia / Psychologický / Romantický
Japonsko, 2012, 1 h 40 min (Minutáž: 25 min, televízna verzia: 100 min)

Dejovo seriál Nekomonogatari (Kuro) predchádza udalostiam seriálu Bakemonogatari (2009). Tsubasa Hanekawa je v prvý deň Zlatého týždňa posadnutá bezchvostou mačkou. Za normálnych okolností by to bola pre lovca duchov Oshina jednoduchá záležitosť, ale splynutie vedomia mačky s vedomím nadpriemerne inteligentnej a vzdelanej Tsubasy má na svedomí vznik nového druhu nadprirodzeného nepriateľa, na ktorého staré finty neplatia. (Palisander)

Promo

Andrew_Deer

Já jsem nevyléčitelně závislý na *monogatari. Hudba je hrozně jednoduchá, asi jako kresba, což považuji za absolutně geniální a trošku i pochopitelné, vzhledem k počtu záběrů, které vlastně jen tvoří prostřihy obsahující obsah zrovna probíhající konverzace. Co je zajímavé, nikdy neprobíhá rozhovor, kterého by se nezúčastnil Araragi, takže titul "hlavní postava" je u něj na místě. Více napíšu možná časem. Nebo to prostě nechám takhle otevřené... ()

Jeoffrey

Rozhodně ne tak zajímavé, originální a důmyslné jako Bakemonogatari ale rozhodně lepší než Nisemonogatari. Prostě můj dojem je někde na půli cesty, stejně jako mi přišli dialogy, které byly zajímavé, ale neměl jsem z nich ani zde tak skvělý pocit, stejně jako postavy, které už mi jsou známé a mám je rád, ale ani zde jsem už nehltal každou jejich interakci tak, jako když jsem se s nimi setkal poprvé. Ani to provedení už mi nepřišlo tak magické a geniální, vlastně tam nebylo nic extra nového a míra střihů a zajímavých nápadů byla na tuhle sérii (podle toho co jsem z ní zatím viděl) spíš opět pod průměrem. Navíc když už člověk zná základní osu příběhu a i jeho vyústění z první série, tak to pro mě vlastně ani nebylo takové drama. Na druhou stranu Ošino byl opět skvělý, Araragi měl opět pár hodně dobrých momentů a Hanekawa je pro mě také divácky přitažlivá. K tomu opět dobře zvolená hudba a i po stránce animace je to pořád dle mého velmi povedené. Ve výsledku jsem vcelku spokojený, ale k pocitu nadšení jsem se bohužel nedostal, takže za mě 7/10 ()

SonGokussj

Po naprosto oprávněně velmi úspěšném Bakemonogatari a přeceňovaném, šíleně nudném ecchi Nisemonogatari sequelu, zde máme prequel Nekomonogatari. Jak si tedy stojí na rozmezí těchto dvou počinů? || Příběh ||: Zpracováno bylo dosud utajených 9 dní při Zlatém Týdnu, kdy se Hanekawa Tsubasa stala prokletou kočkou poté, co pohřbila bezocasé bílé koťátko, přejeté na cestě. Proměna to byla nádherná, vidíme ji pouze ve spodním prádle. Toho jsem se nejvíce děsil, ale autoři to zpracovali povedeně. Ecchi se tu nachází, ale v podobném množství, jako v Bakemonogatari = tak nějak akorát = super!. || Postavy ||: Araragi, Tsubasa a další charaktery jsou na tom podobně jako v Bakemono sérii. Jediná výjimka tvoří první díl, který je prakticky jen telenovela mezi bratrem a sestrou, kde při každém novém slovu vyvstává na povrch nějaká sexuální narážka. Trochu zklamání. Mohli to zpracovat lépe. Nechybí zde ani můj oblíbený Oshino, super exorcista s křížkem v Hawaii triku. || Hudba ||: Tak, jak si vzpomínám na hudbu z Bakemono a nedovedu si vybavit ani jednu skladbu z Nisemono, zde je hudba v pozadí velmi příjemná, osvěžující, dobře zvolená, nemám výtky. Pasuje do děje, neruší, ještě ho umocňuje a přesně takto to má být. || Animace ||: Zpočátku mne v prvním díle dosti vyděsila, protože takové transformace tváří v jedné minutě nedovede ani chameleon před běžícím filmem v kině. I po zbytek série, ač se drží spíše Bakemono, než Nisemono, není na takové úrovni, jako prvně zmíněný. Ovšem je o dost lepší než Nisemono, kde byla abstraktní animace jen na obtíž. || Závěr ||: Nekomonogatari je určitě anime na velmi dobré úrovni, s parádním (už předem "známým") dějem, které potěší hudebně i graficky, zalíbíte si postavy a pokud vám nevadí (ne-li upřednostňujete) zajímavý způsob konverzace, tak je to jasná volba, která by vám neměla chybět. Nejspíše bych ještě řekl, že dle mého názoru nezáleží na pořadí, na které se podíváte. Jestli napřed Neko a poté Bake, nebo Bake a poté Neko. Jsou to "dva" samostatné příběhy. 85% ()

daGGos

Co naplat, i v sexy černém prádelku, s kočičími oušky a roztomilým ňaňáním, Hanekawa Tsubasa je pro mne pořád jednou z nejméně zajímavých postav z celého Monogatari, k tomu přidejme fakt, že Nekomonogatari je situováno do doby před Bakemonogatari, takže se pochopitelně nemůže spolehnout na většinu z původní sestavy charakterů (s výjimkou právě zmiňované Hanekawy a Oshina, které doplňují ještě Fire Sisters z Nisemonogatari) a je jasné, že nejnovější přírůstek do tohoto už poměrně rozsáhlého univerza, to měl u mě už od začátku těžké. A že by nějak extra překvapil, to se skutečně říct nedá. Stále se jedná o řemeslně dobře odvedenou práci, ale to, co před pár lety vizuálně (a částečně i dějově) působilo jako závan čerstvého větru, už prostě ztratilo své původní kouzlo a neustálé dojení všemožnými sequely a prequely jej jen těžko navrátí. *** ()

Torako.chan

Když jsem na akihabaře viděla označení Ecchi moc se mi do toho nechtělo. Nakonec jsem si ale řekla "tak budiž..." Nebylo to špatné, chvilkami mě to i docela překvapilo svou krvavostí. Animace je velice pěkná, příběh..no, jako předvoj k ostaním monogatari je to trochu matoucí. Možná by bylo lepší vidět nejdřív Bake a Nise, na což se chystám ať si v tom zaprvé udělám jasno, za druhé, jak už jsem řekla, animace je velmi pěkná a za třetí ať doplním své mezery v anime vzdělání. ()