Six Figures Getting Sick

Krátkometrážny / Animovaný / Experimentálny
USA, 1966, 4 min

Réžia:

David Lynch

Šesť postavičiek dostáva závrať... Prvý pokus Davida Lyncha o zpohybnenie jeho statických ponurých vízií a ich podfarbenie zvukom. Na philadelphskej Pennsylvania Academy of Fine Arts, kde Lynch zrovna študoval, s ním vyhral súťaž o najpôsobivejší výtvor roku. Náklady na jednominútový film robili 200 amerických dolárov. (POMO)

Rufete

Vsadím se, že ani Lynchovi rodiče častokrát nevěděli, co se mu honí hlavou. Natož aby cizí lidé a pozorovatelé jeho výtvorů mohli rozuzlit jeho myšlenky. Na jeho filmech se mi líbí to, že v nich můžete zapojit svou představivost a smysl či poselství si vymyslet. Nebo alespoň nějakou část. Hledat určitá znamení, ztrácet se ve směsici šílených nápadů a pociťovat depresi z jedinečného filmového umu. V tomto ohledu je Lynch mistrem, nikdo na něj nemá. I když se mi málokdy poštěstí něco pochopit, stejně mi jeho filmy mnoho dají. Zejména pocity úzkosti, bizarnosti, deprese. K prvnímu filmu Davida Lynche nemám moc co říct, snad jen to, že se mu opět povedlo vzbudit ve mě pocity psychické bolesti. A toho si sakra vážím. ()

Carodej_pes

Asi těm šesti ze mě bylo tak špatně, že vždycky, jak mě viděli, tak museli řigat. Mě z nich bylo taky špatně. Dělali jsme si navzájem špatně. Oni si mezi sebou také dělali špatně. Celé čtyři minuty pořád dokola nám bylo furt špatně. ()

Emzet

Lynch to opět dokázal. Když se dívám na tento snímek nebo na Abecedu, tak si říkám, že clověk, který vloží takové množství deprese do tak krátkého časového úseku prostě musí být génius... ()

God91

Nebudu se tady pokoušet o nějaké pseudo-intelektuální analýzy skrytých významů Lynchovy prvotiny.Tohodle šílence totiž při mém věku a stupni poznání prostě nejsem schopný v plném rozsahu pochopit(zatím).3* za dobré audio-vizuální zpracování(na svou dobu a na nízký rozpočet) a za Lynchovskou ,,čirou depresi'' , která by se dala z jeho děl ždímat. ()

TomasKotlant

Tak kdyby se to jakoby pořád nevracelo, tak by to bylo zajímavý... Jsem čekal na konci nějakou pointu, ale asi tam opravdu není :) Msíto stísněného pocitu mě to ke konci spíše už nudilo. Ale zajímavý film to určitě je. *** Ve zkratce: Hůůů ... hůůůů ... SICK ... hůůůů! ()

dobbin

Neobyčejně jednoduché, krátké a přesto tak působivé...A nejlepší je na tom, jak to Lynche všechno napadlo...."I was looking at the black painting, I heard the wind, so I started the painting move a little bit." ()

oasismanik

Ľudská psychika je jeden neskutočná zázrak. Biela, čierna, biela, červená, čierna, čierno-biela bielo-červená... zvratky...hlava. Ľudská mysel je zázrak, ľudská labilita, psychická labilita, labilita psychicky narušeného ľudstva. Zrazu tma...farby: sivá, čierna, šedá, čierno-bledo-sivo-šedá. Zrazu ticho, definitívný koniec, koniec koncov. Bolesť je zárak. Hranica bolesti a únosnosť bolesti je neskutočný zázrak. Bolesť, tma ticho... Depresia, bolesť pri žalúdku, ľudská psychika to nevydrží, ľudská mysel to nevydrží, bolesť, tma, depresia... ide to von! ...svetlo, nádej a beznádej ako to isté. Psychika to vníma ako to isté, to nie je to isté a zároveň je to to isté. Pohyb, svetlo, východisko z benádeje, z depresie. Filmové plátno...čierna, tmavá, tmvo-čierna. Naplňa sa to, koniec, východ z tmavého tunela, konečne koniec a zároveň začiatok... Tma Svetlo To isté, beznádej ako tma a svetlo, nádej ako tma a svetlo. Siréna, zvratky, pohyb, stálosť. Mozog ako nepoužiteľná súčasť tela, mozog ako jeden neskutočný zázrak, mozog ako nepotrebná vec, mozog ako najpotrebnejšia vec, tma, depresia, beznádej, cvrkanie cvrčkov. Chlad, necitlivosť, depresia. Ľudský zrak ako neskutočný zázrak. Nie oči, ale zrak. Nie uši, ale hluk. Nie končeky prstov ale cit. Nie jazyk, ale chuť. Nie nos, ale čuch. Tma, nedokonalá dokonalosť, depresia, zvratky, čierna, definovať depresiu ako depresiovať definíciu. Tma, posledný krát nádych, ešte milion krát výdych. Lynch je psychopat Lynch je génius Vyložte si moju „recenziu“ ako chcete, hodnotiť túto narušenú, dokonalú snímku nejdem, nejdem ju ani recenzovať, utvorte si záver aký chcete, ale vždy bude ten záver správny. Je mi z toho zle...ale je mi výborne, lebo som o krok bližšie k nedokonalosti... ()

rob_troy

Ono k tomu vlastně snad nic říct nejde. Jde o bezmeznou čtyřminutovou úchylku o bolesti hlavy a zvracení. Z celého toho opakování a hučení je vám po chvíli taky zle. ()

Matte27

Z těch grafických výjevů a z nepříjemného zvuku sirény mi bylo až nedobře. Možná jsem udělal špatně (a možná dobře), že jsem se na snímek koukal při probíhající chřipce, protože mi bylo asi z poloviny zle jako figurkám na videu. ()