Abeceda

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Dan9K

A já budu zlej a asi trochu nadutej....Na co si to většina z vás hraje? Snímek Abeceda je neuvěřitelným pseudouměním mládežnického nováčka s kamerou. Tahle záležitost nemá myšlenku ani děj. Jak už bylo jinými řečeno, jde pouze o sled obrázků bez většího smyslu. Udělat "depresivní" atmosféru není sebemenší problém. Nebuďte zaslepení tím jedním jménem u kolonky režie, ale zkuste se na tuhle kravinu podívat z objektivního hlediska. ()

kinej

První Lynchova zkušenost s vedením herců. Je obdivuhodné, jaké dílo dokázal Lynch vytvořit tak říkajíc na koleni. V Abecedě nám nabízí zajímavé spojení animace a herectví. Propojením dvou světů vzniklo velmi zajímavé dílo, které se jen tak nevidí. Výsledek je vskutku obdivuhodný, vzhledem k tomu jakých efektů Lynch docílil aniž by mohl pracovat v pořádném studiu. Film bych označil za surealistický, abstraktní horor. ()

Melies

10 / 10 Názorná ukážka toho, do akej miery je filmové médium schopné pracovať s ľudskými emóciami a základnými pudmi, znepokojivá kritika rigorózneho a otupujúceho vzdelávacieho systému a bolestne naliehavá spoveď režisérskeho podivína número úno. Je skutočne fascinujúce sledovať rozmanité reakcie divákov na tento surrealistický kankán obrazu a zvuku - vnútorný nepokoj, depresia, ohromenie, strach. Lynchova Abeceda je majstrovské dielo a pripomienka skutočnej sily pohyblivých obrázkov. ()

Tomatáš

Kdybych nevěděl, že je to údajný sen Lynchovi manželky a že se nechal autor ovlivnit surrealismem, tak by to byl jasný odpad..bohužel asi nejsem zas tak senzitivní člověk, abych to ocenil..Na druhou stranu jde opravdu o snímek, který má zajímavý původ..nechtěl bych si nechat zdát o tom, jak krvácím a slyšet ve snu klasické hororové zvuky, které jsou ve všech hororech počínaje 60. léty..Respekt. ()

Rosomak

Lynchovina každým coulem. Davidovi stačí málo, jen 4 minuty a přece diváka docela vyždímá... Nejde o žádný příběh, jen o tu atmosféru a bezvýchodnost, která se dere ze záběrů... Stojí určitě za shlédnutí, zvlášť pokud si chcete udělat o Lynchovi obrázek, rozhodně bych doporučil začít odtud... pro mě ojedinělé dílo, umělecky fascinující. ()

• Bílá postel, na které leží Peggy, se dnes nachází v majetku Freda Elmese, Lynchova pozdějšího kameramana. (Tomket)
  • Na film finančně přispěl i otec Davida Lynche. (Tomket)
  • Peggy, vtedajšia Lynchova žena išla na návštevu k svojím rodičom, kde bola jej neter v malej posteli a mala nejakú nočnú moru. Stále dookola opakovala abecedu. Peggy o tom povedala Lynchovi a tak vznikla 3-minútová snímka The Alphabet, založená na nočnej mory. Imaginácia na základe nočnej mory. (ČSFD)