Modrý zamat

• Česko Modrý samet (viac)

V malom americkom meste sa skrývajú temné zločiny a vášne. Jeffrey sa po dlhšom čase vracia do rodného mestečka. Jedného dňa na lúke náhodne objaví ľudské ucho. Ucho ho zavedie na stopu záhadného kriminálneho prípadu, do ktorého sú zapletení priekupníci drog, psychopatický zloduch Frank a tajomná barová speváčka Dorothy. Jeffrieho zvedavosť zdieľa i dcéra miestneho policajného dôstojníka Sandy. Tá urobí všetko pre to, aby si získala Jeffrieho srdce a pomohla mu odhaliť tajomstvo. Film Modrý zamat je jedným z vrcholov tvorby režiséra Davida Lyncha. Podobne ako v ďalších svojich dielach tu s príznačnou dávkou napätia, ale aj humoru a irónie, preniká k temným stránkam duše. (STV)

Ergon

Kombinace detektivky s úchylnými a šílenými prvky činí Modrý samet velice zvláštním filmem s podmanivou atmosférou, které dopomáhá krásná hudba. Vznikla tak DOKONALÁ ROMANCE, klasika svého žánru! ()

Mngwa

Právě jsem zjistila dvě věci. První je, že nemám ráda Dennise Hoppera a ta druhá, že nemám ráda Davida Lynche. Rozhodně nemůžu říct, že by Modrý samet byl vysloveně špatný, ale prostě .. nezabrala jsem. Uřvaný úchyl Frank mě spíš iritoval, než znechucoval. Znechucená jsem byla především lapsy v ději a v chování postav. No která ženská by se okamžitě nezamilovala do chlapa, kterého nachytala jak ji šmíruje ve skříni? Všichni se chovají .. divně. Což je ostatně jeden ze základních znaků filmů od Davida Lynche. Všechny jsou divné, čím více tím lépe. Popravdě od určité chvíle už mě držela nad vodou jen zvědavost, jak to celé skončí a Isabelle Rossellini - jediný světlý bod. No aspoň že jsem pochopila o co jde, což se nedá říci o jiných Lynchových filmech. ()

Alexandre

Z Lynchových filmů, kterým jsem dal 4 hvězdičky, je to ten "nejslabší", přesto téměř dokonalý. Ten jeho netradiční styl já prostě žeru. Dokáže z obyčejného příběhu vykouzlit neobyčejný zážitek. Možná se mi časem vytratí děj filmu, ale věřím tomu, že hudba nikdy. Podobně jako u Zběsilosti v srdci je pro mě nepopsatelná scéna, když Nicolas Cage zpívá v baru Love Me, zde za vrchol geniality považuji scénu, v níž Laura Dern vypráví v autě svůj sen za doprovodu fascinující hudby. ...a vlastně sám nevím proč, ale má to do sebe něco, co ve mě jednoznačně vzbudilo slovo "nepopsatelné". Krásný film. ()

West

Lynchova (barevná) Noir-ovka ve stylu Hitchcocka. Ze začátku je to hodně tajemný a retro. Příběh o chlápkovi co přijede do rodného města, protože je jeho otec v nemocnici. Cestou odtamtud nalezne uříznuté ucho.. a začne pátrat na vlastní pěst. Je to trošku ulítnutý. (Hlavně správnej psychouš - Dennis Hopper) To, ale k Lynchovi patří , ale zas né natolik , aby to kazilo dojem z filmu. Navíc jsem vůbec nečekal takovou romantiku, což je rozhodně plus. PS: Laura Dern byla za mlada celkem kus. 75% ()

E lan

Klasická nezávislá podívaná z dílny Lynche, takový předvoj Twin Peaks, který mě posunul v té době k tomu, abych pochopil, že nejen povedené blockbustery mohou být zábavné a zajímavé, ale že se u filmů dá i přemýšlet a snít. Super. ()

junxi91

Na tento film jsem se velice těšil, ale očekával jsem od něj trochu víc – hlavně více zábavy a méně dlouhých záběrů na maloměsto. Nejspíše prostě nedokážu pochopit tvorbu režiséra Davida Lynche, kromě filmu Příběh Alvina Straighta. Na začátku mě mile potěšil agent Cooper z Twin Peaks (jo, tento seriál mě celkem bavil), v tomto filmu je však pouhým studentem Jeffreym a začíná se zabývat svým prvním případem, když nalezne uřezané, lehce plesnivé lidské ucho, jehož detailní záběry ve filmu rozhodně nechybí – hold chuťovka. Skamarádí se z jistou Sandy, která je náhodou detektivova dcera a přes kterou získá informace o jisté zpěvačce Dorothy, která zpívá o Modrém sametu. A jelikož je Jeffrey odvážný a činorodý hoch tak ho nenapadne nic lepšího než vlézt do jejího bytu. Bohužel zrovna splachuje toaletu, když se ho Sandy snaží upozornit na příjezd Dorothy. Tak se Jeffrey aspoň schová do skříně a odtamtud vidí dost zajímavé věci – nejprve návštěvu jednoho chlápka, poté podivný traumatizující telefonický hovor. Náhle jej však Dorothy najde ve skříni a je tak trochu zmatena, tak trochu vyděšena, a tak trochu nadržena na onoho krasavce Jeffreyho. Poté však nečekaně dojde na návštěvu Dennise Hoppera v roli sadistického psychopata Franka Bootha, který se svým rázným „Jdeme píchat“ srazí Dorothy na zem, zmlátí ji a narve do ní svého krocana. A tak se to prý děje často a Dorothy to sexuální násilí celkem baví. Bodejť by také ne, když Frank a jeho kumpáni vězní jejího manžela a syna. A to ucho prý nepatřilo nikomu jinému než nebohému manželovi. Jeffrey se stihne tak tak schovat do skříně a celé do sleduje. Poté opět vyleze ven a Dorothy po něm touží čím dál tím více, a tak ho nechá sáhnout si na prsa, poté spolu samozřejmě píchají a Dorothy vyžaduje, aby ji taky mlátil, jako to dělá Frank. Jeff je sice hodný hoch, ale nakonec ho Dorothy tak nasere, že pár ran schytá. Jeff ale mezitím randí také se Sandy, takže to úspěšně táhne na dvě strany a ani na konci si není schopen vybrat, kterou z nich by chtěl. Díky Dorothy si však nebohý Jeff zažije pár příjemných chvilek se zfetovaným psychoušem Frankem, který strašně rád inhaluje neznámou substanci, po které je plný animální energie, chce píchat a sere ho, když se na něj někdo dívá. Příběh je tedy více srozumitelný než třeba v případě Lost Highway, ty dlouhé záběry na krásné maloměstské sousedství s hudbou působí docela tíživým dojmem. Některé přechody mezi scénami jsou vyloženě nepříjemné jak pro oči, tak pro uši. Takže sorry jako, asi tento film i přes zajímavý příběh příliš nedocením, úchylností a zvráceností tam na mě bylo až příliš a úspěch Jeffa u obou žen nelze nepřičíst jeho příliš atraktivnímu vzhledu, o kterém si tak mohu nechat zdát. Ale jelikož dobro, láska a všudypřítomní drozdi zvítězili nad zlem a nenávistí, tak tomu dávám slabší 4*. ()

Tiiso

Předposlední snímek, se kterým většina diváků ještě dokáže držet tempo sledování. V pozdějších letech už zůstávají jen ortodoxní filmomaniakové. Melodrama Modrý samet, je jednoduchá dějová linka o lásce mezi mužem a ženou, kde forma lásky je naplněna netradičným obsahem. Poetická atmosféra podmalovaná kvalitní hudbou mě více a více odchytávala ve svých osidlech a více a více vtahovala do tajemných zákoutí lidské mysli. Lynch je mistr přiběhových kudrlinek a dějových rozbočovačů. Nenechá běžícími obrázky člověka vydechnout a nutí ho se neustále zamýšlet nad tím co očima vstřebává. Hooper svou svěřenou úlohu pojal od srdce a vložil do výkonu celé své já. Koneckonců je to ve filmu vidět. Modrý samet je film, který mám rád a ke kterému se s oblibou vracím. ()

Traiteur

Velmi zajímavý film s velmi dobrým obsazením... Dennis Hopper byl prostě geniální a měl jsem z něj doopravdy strach. Neméně kvalitní byla i hudební složka, která mi neskutečně sedla a skvěle dotvářela psychedelickou atmosféru... takže proč vlastně 3*? Tenhle film je jako dobré jídlo - kuchař( Lynch) si s ním vážně pohrál a věnoval se mu, dal do něj spoustu čerstvých a chutných potravin a vařil ho přesně tak jak měl, bohužel ovšem zapomněl přidat sůl, a bez soli to přece nikdy nebude ono... nevím co to je, ale něco mi tam prostě chybí, jakoby to Lynch zapomněl osolit...no snad to rozluští druhá projekce;) ()

Anomiska

Brutálna psychologická hra od Davida Lyncha. Akí sme slepí voči svojmu okoliu. Krásne ukázané, ako vieme strážiť svoje tajomstvá. A niekedy sa možno aj človek pokúša volať o pomoc, ale nikto ho nepočuje, až konečne raz... ()

polonius

David Lynch je mistr nad mistry. Málokomu se podaří dostat do filmu tak napjatou atmosféru a to neplatí zdaleka jen o tomhle Lynchově filmu. Vedle fascinující kamery, která dokáže tak využívat detaily v zájmu celku, jsou herecké výkony a dramatizace jednotlivých scén velkou devizou filmu, který se směle řadí vedle nejlepších děl Mistra Hitchcocka. ()

xylofonka

Je těžké komentovat geniální dílo, šílené dílo, horor se štastným koncem, kde se vteřiny vlečou v tak neuvěřitelném napětí, že je to téměř nesnesitelné. No, ale okomentovala jsem ho. ()

.killer.

Zajímavé dílo, které je brilantní svou atmosférou. Isabella Rossellini, ani Kyle MacLachlan mě úplně nenadchli. Co se týče Hoppera, tak tomu role psychopata vyloženě sedla a povedla se mu. ()

john.h

Typickej Lynch. Psycho záběry na statické herce v nějaké nepříjemně vyhlížející kompozici, psycho představy se zdeformovaným obrazem, hudební vystoupení na jevišti s falešným zpěvem, atmosferická hudba a tóny. Já jako jeho fanoušek jsem spokojen. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)