Príbeh Alvina Straighta

• Česko Příběh Alvina Straighta (viac)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Genero

Ty skotské střiky a elektrošoky soudci Lynchovi evidentně prospěly a jako muž dobré mysli dokázal natočit dokonce i normální koukatelné drama, ve kterém nehraje vůbec žádný Nicolas Cage v saku z hadí kůže, tančící trpaslík nebo psychopat s kyslíkovou maskou na ksichtě. Jen plesnivý dědek, který jede šest neděl na sekačce navštívit ještě plesnivějšího dědka. Nesmírně hezký a inspirativní příběh. Také jsem chtěl jednou přičichnout k dobrodružství a usedl za volant zahradního traktůrku. A ono když si to pak ženete pět kilometrů v hodině po okresce a sympatický cigoš ze stodváci se vás z okénka vozu zvědavě táže Co tady zacláníš, ty kretenskej čuráku?, a vy mu rozverným hlasem odpovíte Vyhul mi, ty zasraná briketo!, hned si připadáte jako v nějakém milém, lidsky hřejivém filmu. ()

arie

Alvin Straight, starý muž „Na ceste“. Slimačím tempom ukrajujúci meter po metri, kúsok po kúsku zo svojej púte, ktorá môže byť v jeho živote posledná. Vydáva sa na cestu plnú nostalgie, bolestných spomienok na mladosť, ktorá pominula, hriechov, ktoré treba napraviť, múdrostí, ktoré treba povedať, cestu za svojím bratom, s ktorým sa nevideli dlhých 10 rokov. Tichým spoločníkom mu bude rozľahlá americká krajina, nekonečné polia, ktoré akoby nemali konca. Ľudský, taký je v prvom rade tento príbeh Davida Lyncha, prostredníctvom ktorého postavil krásny pomník hercovi Richardovi Farnsworthovi, aby mohol pár mesiacov potom, trpiaci rakovinou, ukončiť svoju pozemskú púť a vydať sa na púť večnú. Poetický film s majstrovskou atmosférou, taká je táto smutná odysea o spätosti človeka s prírodou, ktorá trvá od nepamäti. Divák, dobrodruh, tak môže snívať, nechať sa dojímať a spomínať na príbehy, v ktorých sa hrdinovia nechceli podriadiť zažitej konvencii, či už to bol Christopher McCandless, ktorého životný príbeh opísal Seann Penn, v skvelom opuse Into the Wild alebo spisovateľ Jack Kerouac, ktorý strávil výrazné obdobie svojho života „On the Road“. ()

ScarPoul

Príbeh Alvina Straighta je krásne minimalistickým filmom. Po nejednoznačných, pocitovo zvrátených dielach, prichádza Lynch z úprimným filmom, o človeku, ktorý sa rozhodol dať posledné zbohom bratovi, z ktorým desať rokov nehovoril. Celá táto jeho strastiplná cesta je plná rôznorodých postavičiek a amerických kukuričných polí, popri ktorých neúnavne cestuje Alvin na svojom záhradnom traktore. Čo robí ale tento film takým príjemným sú postavy. Herecké výkony doslova prebíjajú poslabší príbeh, ktorý naozaj stavia na svojej jednoduchosti. Či už je to herecký prejav Farnswortha, ktorý počas cesty spomína a hovorí múdrosti z takým pokojom až to vyráža dych, alebo Spacek, ktorá je roztomilá, tragická a zábavná zároveň. David Lynch dokázal vytvoriť naozaj pekný príbeh, ktorý síce nie je taký silný ako sloní muž, ale svojou emotívnosťou, ľahkosťou a úprimnosťou nemá k nemu ďaleko. Rozhodne si tento film budem pamätať ako pomalý filmík zo silným posolstvom, ktorý ako sa Alvinova cesta zberala ku koncu, ma dokázal dojímať, rôznym a nevšedným spôsobom. ()

Flego

David Lynch nám netradične ponúkol nádherný príbeh odpustenia a ľudského uvedomenia si samého seba. Starý Alvin sa vracia k svojmu chorému bratovi, aby ho ešte zastihol medzi živými a jeho jazda sekačkou naprieč Štátmi je nádhernou oslavou života a zmúdrenia. Richard Farnsworth na sklonku vlastného života prejavil neuveriteľný cit pre svoju postavu. ()

Frajer42

Velmi atypický Lynch. Lynch mě tímto snímkem ubezpečil, že když na to přijde, tak umí být dosti všestranným režisérem. Kdybych si jeho jméno nepřečetl v kolonce režie, tak bych zde jeho styl nepoznal. Společným rysem s předchozími snímky je snad jen neuvěřitelně citlivý backhand. Matoucí je ovšem absolutní absence násilí. Již na první pohled je jasné, že se tímto směrem snímek ubírat nebude. Krásný příběh o pohádkovém dědečkovi, který se rozhodl na sekačce na trávu absolvovat takovou až meditační výpravu, při které stihne ovlivnit, ba dokonce zachránit některé lidské osudy. Do toho všeho hraje skutečně impozantní hudba. Dlouho jsem neviděl snímek, který by mě dokázal tak intenzivní způsobem pohladit po duši a zahřát u srdce. Nádherný a hluboký snímek plný jednoduchých, zato však velmi hlubokých světových pravd. Tento snímek ke všemu napsal sám život. Za trošku slabší považuji úvodní pasáž a těžce otravnou lehce retardovanou dceru pohádkového dědečka. Naštěstí nevstupovala do děje příliš. Od započatí cesty zcela bezchybné. Nejvřeleji doporučuji a nevěřil jsem, že tohle někdy napíšu, ale těším se, až si pustím další Lynchův film. ()

• Film se natáčel chronologicky, nikoli na přeskáčku, jak bývá zvykem. (Kulmon)
  • Film je založený na skutečné události. Skutečný Alvin Straight (Richard Farnsworth) žil v letech 1920 - 1996. (Kulmon)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti