Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

bloodcountes

Skoro bych řekla, že každá pohádka, která má pokaždé za úkol rozvrátit většině populace závislé na televizi rodinný štědrovečerní poklid, to má už jaksi osudem dáno, že bude příšerná a že tedy budou po zásluze potrestáni ti, kdo dají nečeské televizi přednost před Jezulátkem a opravdu na to čumí. Takže si říkám, že je to vlastně všechno v pořádku. Zoufalci, kteří místo rozjímání u jesliček pustí televizi, dostanou paskvil od zoualců, kteří jsou nicméně správnými soudruhy a tudíž dostanou peníze na jakoukoli hovadinu, která je napadne. Debil k debilovi, tak to má být. Já se na to dívám fakt po čtvrthodinách, protože takovou porci hrůzy nejde pojmout najednou a vlastně se na to dívám už jenom z jakési zvrácené potěchy, neboť jsem již dlouho neviděla nic tak ultrastrašného (Slíbenou princeznu jsem vzdala po deseti minutách a Kdyby byly ryby...to už je dávno...) ()

Prochy38

O Vánocích mě tato pohádka minula, ale ohlasy na ni rozhodně ne. Ať o bylo, jak chtělo, vidět jsme to musel. No... tak já nevím. Pan Zelenka je přece jen ostřílený frajer, který by to měl držet na nějaké, asi dnes běžné úrovni. Takový průšvih asi nikdo nečekal. Víte co... on to není až takový průser, jak to tu vypadá... já si myslím, že už jen lidem došla trpělivost. A to i mně! Do háje!! ... dobře... Do prdele!! To je problém natočit pohodovou nenásilnou nepitvořivou netrapnou pohádku? Kde hlavní hrdina nemusí nosit svazek klíčů v kapsy, aby ho neodfouklo a ještě neházel hlášky, že ho nesnášíte od prvních minut? Vole co to je za trend?? Princezna může být sebe talentovaná a sebekrásnější, ale nikdo jí prostě zalíbení v toto nevěří!! A můžou se Kříž, Vilhelmová i Liška zabít a stejně tu pohádku neutáhnou.... bohužel.. Strašně mě to štve, protože jsem chtěl být objektivní. Nejde to. Poslední tři jmenovaní jsou jediné, co za to stálo. Plus minirole Polívky a paní Bohdalové. Jenže to se prostě bavíme o vedlejších rolích.... smůla... a víte co? točte si ty srance dál... vzhledem k tomu, jak zle kritiku pobrala slečna Kadeřávková, máte to do 5ti let sebevraždu a to už bude pozdě.... ()

Henry007

Pocitově hrozně dlouhá pohádka bez pevnějšího ústřední příběhu, který by dokázal udržet moji pozornost. Je tu spousta motivů - peklo, vojsko, láska, přátelství, spravedlnost, vyvolený sirotek, zničehonic muzikál?... Celý příběh se podle měl odehrávat okolo kamene a Žitova zjištění, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. Je to jednoznačně nejzajímavější motiv filmu (který se trestuhodně objevil až ve druhé polovině snímku) a mít lehce superhrdinský příběh a díky tomu pevnější strukturu by této pohádce pomohlo. Ale jinak se sluší pochválit krásné kostýmy, nádhernou Annu a především Pavla Kříže v roli Darth Lorda Farquaada. ()

filipvrbik

Pohádka s hezkým poselstvím a sympatickou princeznou, ovšem kromě efektů příšerně udělaná, herecké výkony zejména Žitta (Denis Šafařík je snad nejhorší herec na světě) a Neklana (Pavel Kříž je prostě básník) katastrofa, peklo příšerné (aspoň tam byl Polívka), občas vtip, víceméně to ovšem bylo spíš trapné, než veselé- a taky nesnesitelně předvídatelné a tupé...20% ()

MiaMahoney

Zelenka má na kontě pár prima počinů, ovšem za poslední roky plete bič z čím dál větších hoven. Kouzlo starých pohádek je asi nenávratně v prdeli, točit pěkné, vtipné a netrapné pohádky umí na české scéně už jen Strach, a tak jsme většinou svědky plytkých a ničím originálních sraček, kde je špatně úplně vše - od castingu, přes dialogy až po hudbu. Nejinak je tomu i v Kouzelníkovi Židovi. Zkrátka naprosto zbytečná pohádka, na kterou do pěti minut zapomente. Lobbuju tímto za další ÁPéčko, ať se je přiští Štědrý den zase na co dívat! ()

mira007

Štědrovečerní pohádka 2018, které nemůžu upřít barevný veselý vizuál, kostýmy, skvělého padoucha Kříže a princeznu v podání Anny Kadeřávkové, která zraje jako víno nejen herecky, ale i do "sexepílu" . Příběh je jednoduchý předvídatelný a místy mi přišlo zacílení na předškolní publikum, ale horší to bylo s muzikálovými čísly ( WTF? ) a čerty ( začíná být přečertováno ) a vykresleným králem jako nesvéprávným senilem a co hůř, první polovina je tak nezáživná a pocitově tříhodinová nuda, že jsem to málem nedokoukal. ()

cingi.t

Ale veď čo tomu chýbalo? Samozrejme, nie je to žiadne vrcholné umenie, ale celkom milé pozeranie, keď chce človek večer vypnúť. Okrem toho, že je to celkom dlhá a zápletkovo zamotaná rozprávka, má to zauímavý nápad a celkom fajn spracovanie. Netreba to brať, ako filmový trhák na večer ani nič podobné. Je to moderná česká rozprávka, ktorá sa natočí na prvom zámku, ktorý je k zrovna k dispozícií a minie sa na ňu pár šupov. Potom to pustia na Vianoce ako premiéru a úspech je zaručený. 2* ()

Magika82 odpad!

Tak prosím pěkně, na takovou slátaninu nepřesné historie dvora Václava IV., rádoby pohádky, ve které se od počátku na hliněných nohou vystavěný scénář bortí spolu s režií, kde mladistvá "herečka" z Mýdlové opery s názvem Ulice se domnívá, že pár štěků z její role v Ulici ji připravilo na skutečné hraní, tedy vžít se do své postavy natolik, aby divák uvěřil jejímu výkonu se u ní nedostává zrovna tak jako u jejího kolegy Šafaříka... Inu, pan Zelenka opět nepochopil, že pokoušet se zachránit cosi, co má být údajně pohádkou skutečnými a zkušenými hereckými tvářemi a z okna vyhozenými miliony z peněz nás všech, tedy daňových poplatníků a plátců poplatku České televizi, je stejně naivní, jako víra blondýnky, že před ní uhne pouliční lampa... A zvláště České televizi jako spisovatelka, autorka a scénáristka vyčítám skutečnost, neschopnosti dát dohromady zhruba stejnou částku na skutečně kvalitní historický filmový počin, ale již dle scénáře zcela zjevný nesmysl nemá potíž vysypat z kapes miliony... (vysvětlení: Suma za historický kočár z poloviny 18. století otevřený se pohybuje kolem 2,5 milionu Korun českých. Uzavřený a z období 15. století mezi 7 až 9 miliony Korun českých! Uzavření a pronájem zámku či hradu - dle historické hodnoty - od několika set tisíc až do 5 milionů Korun českých. Ušití jednoho kvalitního historického a dobově přesného kostýmu od několika desítek tisíc výše! O zaplacení herců, jakými jsou paní Bohdalová, paní Vilhelmová, či pan Hrušínský, atd., nemluvě!) ... Tento kočkopes si opravdu nezaslouží více, než roztrhat scénář a vhodit do Odpadkového koše! ()

bobstock

Až je mi to skoro líto. Denisovi Šavaříkovi se tu na csfd fakt nedaří, ale zas je mladej a určitě šikovnej on si to udělá hezky i bez nás. :) ()

arcticsky

Pekelné trio Lišák - Vilhelmová - Polívka skvělé, hláškující. Ústřední dvojice ucházející (průměrná) a Bohdalka marná. Nicméně celkově jsem se bavil, dobré to bylo... ()

vaviva odpad!

Spatlanina a sáhodlouhá nuda. Navíc si asi musela přivydělat muzikálová company z divadla Hybernia, že se jich tam tolika snažilo zpívat. Ach jo. Štědrovečerní pomsta od ČT. ()

Kamas

Pohádka, která mě vůbec nevtáhla do děje. Éterická by měla být princezna a ne toporně mluvící hlavní představitel, u kterého jsem se bála, že ho každou chvíli odnese vítr. Jeho intonace mi připomněla hodinu čtení ve druhé třídě. Pohádka, která postrádala humor, nebo vtipné dialogy. Celkově na štědrovečerní pohádku hodně nadnesené a bez soudnosti. Mrzí mě, že pan režisér po diváckém neúspěchu trochu neprošel katarzí. Ono není tak velká zásluha být v zelených číslech, pokud je uvedena premiérová pohádka s pompézní reklamou na Štědrý den, ty dva miliony si ze zvědavosti vždycky najde. Ale kolik lidí ji dokoukalo na konec a s jakým pocitem? To už pana režiséra nezajímá.. Korunky už zacinkaly. Jsem jen bezvýznamná divácká nula, jak nás pan režisér počastoval, ale oproti panu Zelenkovi si myslím, že právě klasická pohádka tu má šanci. Chci chytrýho čerta z kterého jde strach, a který trestá hříšníky na Zemi konající zlo a ne infantilní čerty, co si šlapou na jazyk, a taky hlavního hrdinu, který by zachránil princeznu před drakem a ne typ, který neuzvedne meč. Muzikálové písně asi také nebudou to pravé do české pohádky, vždyť filmová hudba je nádherná, pokud je napsaná citlivě a dokáže pozvednout film strašně moc. Prosím, zkuste se vrátit ke klasickému pojetí, nebo raději netočte tyto pitoreskní věci za každou cenu. ()

Gulde

Tedy že by to byl nějaký trhák, to vážně ne, ale zdejší "kritici" to už vážně trošku přesrali, jelikož hodnocení 23% je nesmyslné a neodůvodněné. Jedná se o veskrze lehce podprůměrnou pohádku s adekvátním hodnocením kolem 40-50%. ()

kumite odpad!

Princezna hezoučká a roztomilá a ..... a .... a sakra, už mě nic pozitivního nenapadá. Tato pohádka je jedna velká trapná katastrofa. Na začátku byla celá naše rodina na pohádku natěšená, ale jak pak postupoval děj, tak jsem zjistil, že už se u nás na ni nikdo ani pořádně nedívá. Každý si k tomu našel nějakou další činnost a pohádku jsme již měli jen jako takovou zvukovou kulisu. ()

majec4

Pacili sa mi len niektore efekty, inak bieda. Zito mi prisiel ako postava v nespravnom filme. Jeho spravanie sa mi k tej rozpravke vobec nehodilo. Ini herci naopak prehravali, miestami sa to fakt nedalo pozerat. Prislo mi to ako velmi slaba Disneyovka, kedze tam este aj spievali. Akoze fakt som skoro vyprskol whiskey, ked som zacul spev. ()

nonick1 odpad!

Kouzelník Žito...aneb jak si veřejnoprávní partička kolem ČT - tragickému propadáku navzdory - zase přišla na své. Mimochodem: předchozí Zelenkův film se jmenuje Každý milion dobrý... ()

no2

4/10 - Osobně nechápu tu hysterii kolem tohoto filmu. Proč tolik "hejtů"? Podle mě tato pohádka zapadá svojí kvalitou mezi to, co bylo v tomto žánru natočeno po roce 1989. Nejásal jsem u porevolučních "troškovin", nejásal jsem např. u Svěrákových Tří bratří, nejásám ani nyní... Prostě si nemůžu vzpomenout na žádný z novodobých pohádkových filmů, na který bych se rád podíval znovu (na rozdíl třeba od Pyšné princezny, Byl jednou jeden král, Honza málem králem a dalších x pohádek natočených před rokem 1989). A takový je i Kouzelník Žito. Známí herci podávají obvyklé výkony (Kříž, Vilhelmová, Bohdalová), ti neznámí se teprve otrkávají... A že to platíme všichni z koncesionářských poplatků? No a? S tím už se konečně smiřme, jiné (lepší) už to nebude. ()