Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Rodriguez odpad!

Křečovitý a přehrávající hlavní hrdina se nedal od první minuty vystát! Ten jeho blbej humor vůbec k pohádce nesedl. Jinak všichni ostatní super. Nejvíc super byl Pavel Kříž coby záporák! Jinak kostýmy, hudba i lokace jsem si užil...bohužel to ale nestačilo! Čeští tvůrci by se měli nad sebou zamyslet, protože rok od roku to je horší a horší! 0% ()

zette

Hlavni dejova linka neni nejhorsi, zaujme i herecke obsazeni ve vedlejsich rolich. Ale ono vedeni hercu je strasne, predevsim Denis Safarik je tragicky, princezna hezka, ale neco ji chybi. Utahane a zbytecne dlouhe, uz davno pred posledni klapkou muselo byt Zelenkovi jasne, ze toci spatnou pohadku, zvlast pak na Stedry vecer. ()

Alfréda

Pan Šafařík mi nikterak nevadil, pominu-li jakousi topornost jeho výkonu (kterou ale lze u druhé, třetí hlavní role v životě očekávat). Paní Kadeřávková taktéž. V kontrastu s touto dvojicí zkušení herci přímo přehrávají, Kříž a Vilhelmová především. Má kritika tedy směřuje výhradně na děj, potažmo scénář, potažmo na pana Zelenku. Rozčepýřená taškařice, která neví kam směřuje a co chvíli se tváří dokonce jako muzikál, mne jako diváka ubíjí jednak nataženou stopáží, jednak pasážemi, které jsou v ději nadbytečné a nemusely ve filmu vůbec být, druhak fatálními přešlapy v ději, pro které už jsem opravdu trpěla a prosila, ať už tohle nepřehledné, nesmyslné, narychlo uplácané cosi skončí. 25% ()

pakobylka

Nejen zoufalí lidé, ale jak vidno, i zoufalé pohádky někdy dělají zoufalé věci ... nicméně k lepšímu výsledku ani k lepšímu hodnocení jim to zpravidla nepomůže. ()

Šimpy

Škoda nedotaženosti, i když Kříž výbornej, ale ten kluk ho měl hned donutit k přiznání a ne ho házet vzduchem. A první film, kde se mi líbila Vilhelmová. ()

campix

Občas se nějaká kvalitní novodobá pohádka najde, ale bohužel je těch dobrých pouze velmi málo. Ukázkou stavu v jakém se nacházíme je Kouzelník Žito nová štědrovečerní pohádka, která si vybojovala vánoční primetime a rozhodně si ho nezaslouží. Jako plusy bych hodnotil možná omladinu v hlavních rolích, ta mi nepřišla natolik špatná a možná triky, které nejsou zas tak hrozné. Jinak tragédie. Příběh, za který by se styděl asi i šestiletý žáček, nelogické chování postav a naprosto nelogické zvraty. Někdo, kdo nedokáže vystavět takto jednoduchý příběh bez viditelných děr, by se už nikdy neměl pouštět k filmu. Další co ''zaujme'' jsou vložené písničky, které jsou strašně generické a nudné. Byl jsem tak dokonale konsternovaný tím, co se děje a jak je to blbé, že jsem to nedokázal ani vypnout. Příští rok asi přesedlám na nějakou klasiku. ()

kocik1

Líný floutek vyhýbající se práci i povinnostem a nemající absolutně žádný respekt k autoritám by musel být v každé normální pohádce do 5. minut popraven. Ale kdepak, tady nás Zdeněk Zelenka nechá dalších 100 minut umírat na infarkt a děsit se, aby tenhle příklad vítězství vyčůránkovství a absolutní anarchie neviděly děti. ()

nineweh

Bylo to o chlup lepší než svého času První rytíř, a o hodně lepší, než by místní hodnocení mohlo naznačovat. Kdyby se z toho vyndaly ty přitroublý písničky, klidně bych dala ještě o hvězdu víc. Jinak: mladí herci by byli o něco lepší, kdyby jim někdo napsal přirozeněji znějící dialogy, čerti by byli lepší, kdyby se tolik nepitvořili (Liška hraje už asi postopadesáté stejnou roli), za Kříže zas hrála spíš jeho paruka. Ale příběh vysloveně debilní nebyl, z výpravy a triků nebolely oči, takže nechápu, proč místní kritická klika zase plive žluč. ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2018. Tohle byla skutečně pořádná patlanina. Námět s čerty byl úplně zbytečný, mraky kouzel, které obecně v pohádkách nemám moc rád, protože jim děti nerozumí a neumí si vysvětlit, jak je to možné. Navíc dějová linka s darem pekla, které smrtelník používá a pak za to není potrestán, je zcela nepohádková. Snad jediná postava záporného králova rádce je taková, jakou ji u pohádky očekáváme - není úplně příšerně krutá, i když je na první pohled zlá. Navíc ani hudební složka není žádná hitparáda, písně jsou těžkotonážně muzikálové a mně osobně do pohádky nesedí. Ne, tady se to moc nepovedlo a o to větší škoda, že zrovna na Štědrý den. Přesto to za úplnou katastrofu nepovažuji a pohádka si určitě časem své místo najde. Především u fandů mladého Neckáře, kterého Šafarčík připomíná jak zjevem, tak především hlasem. ()

octopuska odpad!

ČT opět potvrdila, že není schopna natočit slušnou pohádku hodnou reprezentovat Štědrý den. Naprostá katastrofa hereckých výkonu, výpravy, strašlivých hudebních kreací a naprosto tupým scénářem. Opět jsem se raději vrátila ke staré dobré klasice, která nezklame. ()

Sabrewulf odpad!

To už je nějaká diagnoza nebo pokročilá demence českých scénáristů a režisérů, pořád dokola patlat rádoby pohádky, které nemají děj a plácají se odnikud nikam? Co mě jako děcko na pohádkách (ať už filmových nebo knižních) nejvíc bavilo? Někam směřující děj, jasný tah na bránu. Čekání v napětí, jakým způsobem Honza porazí tamtoho černokněžníka při záchraně princezny apod. Tady ty srance, trvající už hromadu let, kde se kecá, zpívá, pitvoří, mudruje, prostě dělá se tam milion věcí s NAPROSTO NULOVÝM ÚČINKEM A POSUNEM V DĚJI, už spláchnout do hajzlu. Vilhelmová je neskrývaný ekvivalent Blanarovičové v Troškových pohádkách, Liška hraje po sté stejného debila a celé peklo má dva čerty a jednu místnost. Na ultratragického Šafaříka se toho napsalo už hodně, já jen dodám, že když ve straších pohádkách Dlouhý nebo Kříž hráli své hrdiny, tak jim člověk to dobré srdce věřil. Naproti tomu postava Žita je tak špatně napsaná, zahraná a obsazená, že z ní máte pocit namachrované, podrazácké, arogantní svině. Tolik pohádkových příběhů ještě nebylo zfilmováno, ale ne!!!! Vždycky se najde nějaký egoistický čurák, co si myslí, že má dostatek dětské fantazie a snaží se napsat novou. Proč? Když na to nemám, tak to nedělám. P.S: Co měla, do prdele, znamenat ta unesená svázaná princezna s obřím roubíkem v hubě? To měl Zelenka ruku v gatích a měl za to, že pořád sleduje erotické stránky s bondage? V pohádkách má být princezna zakletá, zamčená ve věží, zkamenělá, bylinkami či kouzlem uspaná, zmrazená v ledu, prostě cokoliv jenom ne tohle, to si strčte do nějaké posrané americké nebo německé kriminálky, do psí kundy už!!!! ()

WinnJets

Beru Žita na milost a tu jednu hvězdu mu dám, přeci jen při srovnání se - Slíbenou Princeznou, které se podařilo dosáhnout skutečného dna, je Žito prostě lepší...tedy spíše méně špatný...:) ()

Xicht0r odpad!

Šafaříka by měl někdo nejdřív naučit hrát než ho nasaděj do hlavní role. Bohdalka jako hodná bába, Liška jako retardovanej čert a ještě tragický hudební vložky...co víc si přát. Na konci Polívka v sáčku jako deus ex machina, kterej ztrestá pikle kující čertici (omfg). Humor nikde, Šafařík na pěst a vůbec jděte s timhle do prdele. ()

Khumbac

A tak jsem si řek, juknu na něco abych nasál tu atmošku. Po půl hodině "nežita" otevírám radeji dalsi sklenici vína, nešlo to. Oproti atmosfere napr. Z certy nejsou zerty je to NUDA. Skoda. ()

HonzaBez

"Čert může být kdokoliv..." I autoři této pohádky spáchali vůči tomuto žánru řadu nepravostí. Ať už to bylo nepřirozené pitvoření ze strany Tány Vilhelmové, neumělé herectví hlavních protagonistů či podivný úkrok stranou do žánru muzikálu s písněmi třetí cenové skupiny. Přesto do samotného pekla alias "odpad" bych si je za toto "dílko" hnát nedovolil, už jen kvůli závěrečnému povedenému extempore lucifera v podání Bolka Polévky či standardně nadprůměrnému výkonu Jiřiny Bohdalové. A hlavně tohle "výsadní" místo mají u mě asi na věky věků "předplacené" autoři pohádky Slíbená princezna. A že by rozdíl mezi těmito dvěma pohádkami měl být pouhé 3 procentní body se mi tedy vůbec nelíbí... Ale co s tím nadělám (kromě udělení 3 hvězdiček s přimhouřenými očima). Spravedlivost asi vítězí jen v pohádkách :D ()

Skuby47

Na novou štědrovečerní televizní pohádku se vždy velmi těším, ale v posledních několika letech stejně jako letos, marně. Co se kritiky týče, tak vše, co by mělo být řečeno, už řečeno bylo. Možná ta pohádka nebyla ani tak hrozná, jako to zklamání dva a půl milionu diváků, kteří se těšili stejně jako já, protože od štědrovečerní pohádky se očekává přece jen něco víc než od pohádky pro děti na nedělní odpoledne. Před rokem 1989 tvůrci vánoční pohádky uměli, ale mnohdy z náboženských důvodů nemohli. Dneska mohou, ale neumějí. Za hodně peněz žádná muzika. ()

chelseaman22

No, když uvážím to, že princeznu hraje ta čůza z Ulice a Žita nějaké přiteplené dobrácké individuum, tak není divu, že jsem nevydržel až do konce. Film zachraňuje duo čertů ve složení Vilhelmová - Liška. Amen. 28 % ()

UhLee

(2/10). Velké, ale opravdu velké zklamání. Největší byl pro mě výběr herců. Ani za Boha jsem jim to nevěřil. Na Štědrovečerní pohádku velká ostuda. Bohužel. Snad se pro příští rok poučí. ()

Kri-kri odpad!

Jako bych čučel na mírně upravenou pohádku Duch nad zlato (není se co divit, opět od Zelenky), kterážto byla sama o sobě docela velké fiasko. Ale tohle je ještě o třídu horší. Hlavní postava (za hrdinu ho považovat nelze) pominu-li, že je absolutně necharismatický, je totální hňup, co bez kouzel nic nesvede a i s nimi je hotové dřevo. Další podobnosti např. únos princezny nebo již tradičně tupý král bezmezně důvěřující stejně šablonovitému rádci. Cožpak už nikdo nedokáže natočit pohádku, v níž by královský rádce byl kladnou nebo alespoň neutrální postavou? Scénář absolutně vyčpělý a bez invence, Zelenka zkrátka už vykrádá sám sebe. Bohdalka by se už spíš hodila do role praprababičky a Kříž jako záporák nepřesvědčivý (udělal by lépe, kdyby se vrátil do Ulice coby ožrala Boháč). Zpívané pasáže působí jak pěst na oko. Sebelacinější papundeklové pohádky z 80. let jsou proti tomuhle skvosty české kinematografie, neboť tehdy se pohádky točily s láskou k hereckému umění, kdežto dnes s láskou k tučnému honoráři. Tentokrát nenalézám žádnou polehčující okolnost pro udělení soucitné 1 *, proto čistý odpad a 5%. P. S. Neschopného režiséra zdraví bezcharakterní nula! ()