Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

caba

To se zase něco nepovedlo!!Herecké výkony ubohé a Tatiana Vilhelmová jako čert ---příšerná!!Stejně jako čert v Troškových pohádkách.Pavel Kříž -- Neklan ,to byla také hrůza.Těšila jsem se na novou pohádku -bohužel marně. ()

quixote

Loňská ulítlá Slíbená princezna se mi – na rozdíl od zdrcující většiny – moc líbila, tolik přidrzlé invence a nápadů se jen tak nevidí. Letos proti proudu nejdu: Žito je bohužel propadák, i když jistý potenciál to mělo. Invence ovšem na nule. Opravdu se tohle může líbit dnešním dětem? Osobně mě – zatím to tady nikdo nezmínil, tak je to asi jen můj problém - tahaly za uši repliky; chvílemi se to rýmovalo, chvílemi ne; podivně nepřirozené slovosledy se slovesy na konci, občas se objevily i ryze moderní výrazy a patvary (Zmizni!). Mám-li aspoň něco pochválit, pak jsou to kostýmy a snaha o jakousi „gotickou“ stylizaci. ()

Petulka88

Tak tahle žitná se fakt nepovedla. Naprosto nezáživný příběh, uměle natahovaná stopáž, debilní dialogy, snaha o ten nejprimitivnější humor... Samostatnou kapitolou jsou pak herci. Anna Kadeřávková je sice nevýrazná, ale relativně se na ni dá koukat. To Denis Šafařík jako titulní Žitňák, to je jinačí dřevo. Ten člověk je tak strašně špatný, že by se za jeho výkon styděl i jakýkoliv člen divadelního spolku Lipany. Pavel Kříž přehrává jak o život. A pak je tu duo Liška-Vilhelmová jako dvojice mentálně zaostalých kromaňonců, kteří se neustálě pitvoří, šklebí a šišlají. Jo děti, tohle je prdel. Co už prdel není je fakt, že na 1 alespoň průměrnou českou pohádku připadá minimálně 5 absolutních sraček. Žito je přesně taková srajda. ()

ER

Tady to bylo všechno napůl. Něco dobrý, pak zase ne. Nakonec nejvíce příběhu uškodil mišmaš bez koncepce ve stylu"princeznu vymácháme v hnoji" a lidi se budou bavit. Přitom jen P. Liška obstál v rámci komediálního ladění pohádky. Tak tu třetí hvězdičku berte jako vánoční milosrdenství. ()

rublik05

Ve své podstatě docela jednoduchá pohádka, která díky slabému scénáři moc nenadchne, dialogy působily jak z jiného vesmíru, humorné scény bych napočítal na prstech jedné ruky. Z hereckého obsazení vyniká především dvojice čertů Tatiana Dyková a Pavel Liška, jejich scény jsem si docela užíval, ostatní herci jsou spíše nevýrazní nebo vyloženě otravní. Hlavní hrdina Žito mě nikterak neoslovil, spolu s princeznou mi přišli přehnaně naivní, na můj vkus až moc dětští. Co se naopak povedlo, jsou kupodivu dobré triky a efekty. Na kvalitní pohádku je to však trochu málo. Moc dobře si pamatuji, jak jsem byl na Štědrý den v roce 2018 z pohádky hodně zklamaný, po nějakém čase, konkrétně po 3 letech od premiéry, mohu směle konstatovat, že ani čas nic nezmění na tom, že se jedná opravdu o velmi špatnou pohádku, které se příště raději vyhnu. 2/10. ()

E lan odpad!

Nebudu plýtvat slovy do komentáře, tohle je prostě nepochopitelně špatná pohádka s několika slušnými herci a většinou neherců a rádoby komediálních snaživců. Když k tomu přidám doslova hloupý příběh a scénář, je štědrovečerní výbuch na světě. Bohužel... ()

Trixinka

V porovnání s veledílem Slíbená princezna si to 2* zaslouží - už jen za vlasovou kreaci P. Kříže, dementního krále či docela sympatickou princeznu. ()

bearmeedek

Dvě nové vánoční pohádky a obě slabé. Nepomáhá ani koprodukce se Slováky. Asi bych je neměl ani hodnotit. Momentálně má Žito 23% a Odvážný Martin 63%. Přitom já vidím jejich úroveň opačně. Žito nebyl žádný zázrak a znovu jej určitě nechci vidět. Ale neurazil. Zpracování bylo hodně odbyté, říznuté do frašky, ale kde měl být strach, tam nebyl. Zajímavé je, že za jeden den po uvedení hodnotilo přes 3000 znalců, u kterých bych si vsadil, že za celý rok nejdou ani jednou do kina. Takže se ani nedivím, že házeli rovnou do odpadu. Za mě si to 40% až 50% zaslouží, ale (jak jsem uvedl) bez možnosti dalšího slyšení. A opačný názor mám i u role čertice (T. Vilhelmová), která jediná pobavila a byla čertovsky přirozená. ()

Lupes odpad!

Po 20 minutách odešel syn, dcera usnula o pět minut později. Já to vydržel jen o chvíli déle. Nudná, užvaněná pohádka? Kdyby jen to. Bohužel se k tomu přidávají ad absurdum dotažená klišé současnosti o teatrálním pacifismu, bezpohlavnosti, oslavě českého kverulanství a rebelie. V podobných situacích se záchranou stává zlo a jeho spojenci, jenže i ti tentokrát probouzejí výsměch. Nebo je snad propuštění z armády nejvyšší mírou trestu, jakého je temná strana schopna? Smutně jsem vzpomínal na "Máchale, spadlo ti to! Asi vítr"... Přidrzlé komentáře a naivní představy o světě lze očekávat od pubescenta, ale Zelenkovi je 64! Opravdu si spolu s ním umíte představit, že armádní velitel nedokáže své vojáky srovnat? A pakliže ano, a podobné "legrácky" vás baví, je otázkou, co po svých dětech, svém království či své armádě vlastně chcete... ()

Zevon odpad!

Kouzelník Žito jak čerstvě vystřižená posila z Jandova think tanku evropských hodnot. Takto si představuji úspěšného, mladého muže dnešní doby. Genderově vyvážený, ničím nevybočující ze standardu, přesně podle směrnic EU. Svým podáním přesáhl všechny ostatní. No, co psát a neurážet, to je opravdu těžko. Zelenka zprznil, co se dalo, zcela se mi ztrácel smysl pravdy, zla, odměny a trestu. Děj neměl žádný spád, některé pasáže se nelogicky rozcházely a humoru zde bylo jak na funuse. No, asi jsem nad ČT definitivně zlomil hůl a o mladé herecké generaci si můžeme nechat tak akorát zdát. ()

Meev

No, 2,5 hvězdy by bylo akorát, ale že jdou ty Vánoce, tak 3. Vlastně o ničem, furt jen zapínání funkčnosti kamene, nic víc... ()

hero_bk

Myslím, že to hodnocení, který tady je, vůbec neodpovídá. Solidní obsazení, trochu překombinovaný, ale vtipný a zábavný. ()

Rattlehead

Další silně nepovedená štědrovečerní pohádka. Největšími slabinami jsou dement Liška a pak hlavní postava, hraná jakýmsi studentíkem herectví (doufám, že po tomhle strašlivém výkonu ho ze školy vyhodí). Přednosti - ehm... žádné mě nenapadají. ()

montenegro odpad!

Tak tady se (opět na Vánoce) nepovedlo snad úplně všechno, už jsem čekala jedině Landu s kohoutem v podpaží. Opravdu je nutné takhle každý rok plýtvat veřejnými prostředky? A fakt u nás nemáme chlapštějšího představitele hl.hrdiny? Bo tenhle 30-ti kilový baleťák s rachitickým hrudníčkem by mohl hrát maximálně partnera 8 leté holčičce. Ještě že to po každé štědrovečerní pohádce zachrání úžasná Popelka, tam se nikdo nepitvoří, nepřehrává, nekoulí očima a funguje to už 45 let. ()

ForGump

Je to marné hned z několika důvodů. Scénář si vymyšlí všemožné situace, aby děj posunul směrem, který je v pohádce třeba a vznikají potom ruzné, vyloženě oslí můstky, ale dobře zavírám obě oči. Nemohu je zavřít ale nad obsazením hlavních rolí, Anna Kadeřávková má obrovskou snahu, leč jí chybí určitá přirozenost a Denis Šafařík měl pravděpodobně být novým Václavem Neckářem, ale bohužel jeho prkenný projev ho k tomu rozhodně nepřibližuje a potvrzuje to mou teorii, že by se těchto rolí měli ujmout již filmově ostřílenější herci z jiných než pohádkových rolí, kteří by s postavou mohli lépe pracovat a tvarovat, ale možná jen Zdeněk Zelenka nechtěl, aby byli tvurčí. S ostatními herci není takový problém, byť Pavel Kříž hraje všechny své role po Štěpánovi Šafránkovi úplně stejně nezáživně (s vyjímkou Korunního prince). Přesto asi hlavní problém je ten, že zde absentuje nějaký výraznější humorný prvek (čti inovativnější), a to při vší úctě, ale Pavel Liška s Tatianou Vilhelmovou se svými čerty prostě nestačí, to už jsme viděli nekolikrát. Vůbec celkově mi vadila velká obyčejnost, nebylo to ničím invenční, neviděli jsme žádný propracovaný svět, kde by vše mělo svá specifická pravidla. Jen konvenční průběh s nepatřičnými a násilně vpravenými hudebními čísly. Pohádka v současné době by měla být progresivnější, a nikoliv nudná. 20% ()

ŠpetaMarek

Ta pohádka měla tři hlavní chyby... nejhoršího protagonistu a herce, čerty jak od Trošky a to že jsem si spletl Zelenku Z. se Zelenkou P., a proto se na ni podival. Ale zas jako úplná tragedie, jak z toho všichni dělaj to nebyla a dokonce ta jedna muzikálová scéna mi přišla sice nepatřičná, ale asi nějlepší z celého filmu. ()

JohnZ87

Jedna hvězda za Pavla Kříže, který si tuto jinak otřesnou pohádku dokázal suverénně ukrást pro sebe a který zlotřilého správce (s visáží krále Kazisvěta říznutého bradavickým profesorem Snapem) zahrál opravdu přesvědčivě. Ta druhá je z úcty k některým níže zmiňovaným hereckým legendám, které díky své bohaté kariéře trvající několik desetiletí už nepotřebují nikomu nic dokazovat. Ústřední herecké duo ponechám raději bez komentáře. Za zmíňku stojí Bolek Polívka v roli lucifera, který i na malém prostoru dokázal poměrně vyniknout. Dále Petr Kostka a Jan Hrušínský, kteří se ukázali v poměrně pro ně netypických rolích. Pavel Liška zřejmě zvládá opravdu jen jeden pro něj typický herecký výraz a Tatiana Vilhelmová na sebe sice dokázala občas trochu strhnout pozornost, ale to je bohužel asi tak všechno. Scénáristický nástroj deus ex machina je zde využíván až nezdravě často, v důsledku čehož se z "příběhu" vytratilo jakékoli napětí (bylo to skoro jako hrát počítačovou hru s cheaty). Tohle bohužel nezachránilo ani obsazení mé oblíbené herečky Jiřiny Bohdalové. 35% ()