Klasické české pohádky patří jistě k nejoblíbenějším i dnes. Už v roce 1968 natočil v Československé televizi režisér L. Ráža se známými herci krátké hrané verze některých z nich. (Česká televize)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (9)

České pohádky (1968)

Už jsem viděl všech osm epizod a průměrné hodnocení jsem dal dva a půl hvězdy. U takto nazvaného mini seriálu bych tak trochu čekal klasické české pohádky. Viděl jsem lepší kusy i ty horší. Lepší trošičku převažovaly. I když jde o studiové verze většinou obecně známých pohádek a v minimalistickém provedení, pořád je to taková česká klasika na kterou se člověk podívá raději než kupříkladu na Německé pohádky. ()

O chytré horákyni (1968) (E01)

Ač desetiminutová, tak dost slabá. Hlavně závěr, který už byl zmíněn pode mnou. "Poslyš Manko, ty jsi chytřejší než já, já si tě vezmu..." a tak dále. Navíc jak některými výrazy, tak i tím oblečená neoblečená mi přišla pohádka minimálně pro větší děti když ne rovnou pro dospělé. Vůbec mě to nezaujalo, málo pohádkovosti a snaha všechno urychlit a nenechat tu pohádkovou kouzelnost nebo kouzelnou pohádkovost, jak je libo. ()

O hloupé ženě (1968) (E02)

První, co okamžitě zaujme je špatná kvalita obrazu. Že je studiová by se ještě dalo překousnout, ale že není dotaženo ani to, kterak hrnčíř skáče před okny jak postižený zajíc, to snad nemůže pobavit ani děti. Ale možná jo. Taky si filmaři mohli vymyslet něco lepšího než to, že jeho žena rozfláká hrnce a pak chvilku dělá, jako by si to ani nepamatovala. Hrnčíř má střepy přímo pod nohama, ale vůbec si jich nevšimne...? ()

Kdo snědl holoubátka? (1968) (E03)

František Filipovský byl vskutku kouzelný, což na pohádku není špatný počin. Sama o sobě byla pohádka plytká, ale díky pojetí dvou manželů to byla vskutku zábava ty dva pozorovat. A opravdu jsem dostal na jedno chuť, jak jsem ho tak viděl dloubat do pekáče. ()

Chytrý synek (1968) (E04)

Taková pohádková malost, na deset minut nenáročná a docela milá. Hlavně Stanislav Neumann je herec, kterého jsem měl vždycky rád. Zápletka není špatná, ale to rozřešení je trochu dětinské. Muž si zakrývá obličej a ženu ani nenapadne, že je to podivné. Ale ono to asi má být dětinské, když je to pro děti, že? Ta závěrečná píseň je docela příjemná. ()

O dvou poutnících (1968) (E05)

Taková česká klasika. Variací na pohádku typu Bůh a Ježíš nebo Bůh a svatý Petr bylo napsáno opravdu moc. Četl jsem je v knížkách lidových pohádek a v mnoha dalších. Za deset minut se toho moc ukázat nemůže, ale i když je pohádka natočená ve studiu, není nejhorší. A snaží se být poučná. Taky Libuše Havelková nehrála často záporné postavy. ()

O chytré královně (1968) (E06)

Minimalismus je sice dobrá věc, ale musí se umět použít. V černobílé pohádce disponovat temnými kulisami a ještě vše odehrát na pár metrech není příliš originální. Navíc chichotání čerta mi výsostně lezlo na nervy. ()

Jak se Honza hádal s králem (1968) (E07)

Těžko se hodnotí pohádka, kterou jsem s mnoha obměnami četl v knihách lidových pohádek s tak krátkou stopáží. Podle mě ale nic závratně objevného na této pohádce nepředvedli. ()

Jak se sedlák se selkou ulakomili (1968) (E08)

Já jsem tuhle pohádku četl v rámci nějakého sborníku lidových pohádek a velmi dobře ji znám. Tady pohádka ač kraťoučká stojí na třech výborných hercích. Pouze dětský hrdina odříkává text skoro jako na znamení někoho za kamerou, asi to byl příbuzný některého z filmařů sehnaný na poslední chvíli. ()