České pohádky

Chytrý synek (E04)

(epizóda)
Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1968, 10 min

Pohádka podle Boženy Němcové. V jedné krčmě se seznámil Ondra (R. Jelínek) s panem hrabětem (S. Neumann). Uzavřeli spolu sázku, pokud se Ondrovi podaří hraběte přelstít, získá tak u něj dobrou službu. Hrabě pozve Ondru na zámek a dá mu za úkol ukrást hraběcím manželům vzácný prsten. Je noc, manželé jsou v ložnici, hraběnka (B. Waleská) má prsten na ruce a hrabě se raduje, jak zloděje chytí, až přijde loupit. A skutečně, za oknem se objeví Ondra… (Česká televize)

honajz

Na začátku už jsem se lekl, že celé to bude o povídání historek v hospodě, ale pak se děj naštěstí přenese do ložnice zámeckého pána a je to vlastně docela bžunda. Vida, co dělal major Hradec zamlada. ;-) Nu, a opět písnička na závěr. ()

Marthos

Vedle vtipně podané sázky o tom, kdo koho přelstí překvapí dvojice Stanislava Neumanna a Blanky Waleské. Rážův televizní cyklus klasických českých pohádek měl jistě svůj smysl v ucelené podobě, nikoli jako náhodně roztříštěné epizody. ()

ostravak30

Taková pohádková malost, na deset minut nenáročná a docela milá. Hlavně Stanislav Neumann je herec, kterého jsem měl vždycky rád. Zápletka není špatná, ale to rozřešení je trochu dětinské. Muž si zakrývá obličej a ženu ani nenapadne, že je to podivné. Ale ono to asi má být dětinské, když je to pro děti, že? Ta závěrečná píseň je docela příjemná. ()

Jezinka.Jezinka

Pohádka se dvěma veselými příhodami v deseti minutách, byla by to dobrá epizoda večerníčku. Jeden z těch příběhů, kterak Ondra ze světa přišlý přechytračil lakomého sedláka, se ekonomicky úsporně obejde bez vola i sedláka, protože se o tom, v duchu nejlepších českých tradic, jen tlachá v hospodě. Nadýmala jsem se u toho, jak se na hrdého patriota sluší. Přes to, jak to je stroze pojato, že to je černobílé a dialogů je minimum, je to lepší, než mnohem mladší, barevné a do víc jak hodiny roztažené převyprávění téhož v pohádce Zlatník Ondra. ()