TY

• USA You
USA, (2018–2024), 39 h 24 min (Minutáž: 42–58 min)

Predloha:

Caroline Kepnes (kniha)

Hudba:

Blake Neely

Penn Badgley, Elizabeth Lail, Victoria Pedretti, James Scully, Shay Mitchell, Luca Padovan, Ambyr Childers, Nicole Kang, Jenna Ortega, Carmela Zumbado (viac)

Recenzie používateľa Vančura k tomuto seriálu (5)

TY (2018)

Seriál, kterému jsem dokonale propadl a který na období několika dní zafungoval jako moje soukromé guilty pleasure (jednak považuji binge-watching veskrze za ztrátu času, a jednak to má strašně nepravděpodobný děj - ano, díky tomu je to tak zábavné, ale je to prostě extrémně nevěrohodné, sledovat, co všechno hlavní postavě prochází). Nejvíc mě na tom asi bavil vývoj hlavní postavy - cesta, kterou ujde od začátku do konce třetí série, je skutečně neuvěřitelná. Ale taky tam hraje spousta hezkých hereček, je tam asi milion dějových zvratů a každá epizoda je tak dokonale vypointovaná, že člověk hned musí vidět další, a i postavy jsou celkově velmi dobře napsané, takže je prostě splněno asi vše, aby to člověka do sebe vtáhlo a aby hlavní postavě nakonec fandil, ačkoli je to hodně nebezpečný člověk, a tenhle amorální prvek je na tom možná to nejvíc fascinující (a protože jsem neviděl Dextera, kterého všichni s You srovnávají, tak nemám naštěstí tendence to srovnávat taky a můžu si to užít samo o sobě). ()

Série 1 (2018) (S01)

První série mě vyloženě nadchla a všech 10 epizod jsem dal skoro na jeden zátah, protože se od toho skoro nešlo odlepit (což je - řekněme si to - poněkud vysilující). Postava Joe Goldberga mě vyloženě fascinovala a hodně se mi líbilo, jakým způsobem ten seriál dávkuje informace o něm i dalších postavách. Btw. přišlo mi ale, že tam je poněkud rozpor mezi jeho vnitřními monology a tím, jak se choval navenek, protože zatímco z hlediska jeho myšlenkového světa se jevil až nečekaně bystře, cynicky a vypočítavě/chladnokrevně, navenek to "objektivně" byl vlastně jen nezajímavý loser bez přátel, co má hluboko do kapsy, je bez jakýchkoli zájmů (snad s výjimkou kalhotkového fetišismu a snahy chránit postavu malého Paca), a jediným středobodem a smyslem jeho života je absolutní fixace na Guinevere. Přijde mi, že ten rozpor tu postavu poněkud zatěžuje nevěrohodností, protože podle mě by někdo takový měl mít výrazně jednodušší myšlenky, nebo by naopak neměl působit jako takový loser. Současně jsem byl čím dál víc zhrozený z toho, jakých děsivých věcí se postupem času dopouští, a jak mu to všechno neuvěřitelně snadno prochází! V některých scénách mi přišlo, že se scenáristi už úplně utrhli ze řetězu, protože děj je občas daleko za hranicí jakékoli uvěřitelnosti či pravděpodobnosti, ale samozřejmě reflektuji, že je zde vše podřízeno výslednému účinku na diváka, a ten je prostě - alespoň v mém případě - velmi intenzivní. Pokud jde o hlavní ženskou postavu, Guinevere Beck, přišla mi neuvěřitelně fádní a nezajímavá (herecky i tím, jak je napsaná), a nechápal jsem, proč se Joe tak upnul zrovna na ni, protože Guinevere mi byla s každou další epizodou míň a míň sympatická, a osobně bych od někoho takového dávno utekl. Každopádně moc mě bavilo pokoušet se odtušit další vývoj, a celkově jsem to strašně prožíval, a po zhlédnutí poslední epizody mi je jasné, že musím vidět i další 2 série, ačkoli jsem na ně už slyšel nepěkné reference, ale když musíš, tak prostě musíš. ()

Série 2 (2019) (S02)

Je to zajímavé, ale jak jsem měl vůči druhé sérii dost obavu (tyto předsudky si vysvětluji tím, že jsem z více stran slyšel, že už to prý není tak dobré), tak se mi asi vlastně líbila víc než první série. Jednak je to díky tomu, že se konečně o hlavní postavě dozvídáme více informací, a díky těm prostřihům z dětství konečně začíná víc dávat smysl, proč se chová tak jak se chová. A celkově už to není takový podivín bez života, jehož jediným smyslem existence je jeho holka - sledovat proces jeho vývoje (až jakési emancipace) mi osobně přišlo fascinující. Druhým důvodem je, že naprosto nezajímavou a fádní Elizabeth Lail (i její postava v první sérii mi byla silně nesympatická) vystřídala velmi zajímavá Victoria Pedretti, na kterou mě hodně bavilo koukat (další dvě velmi příjemná jména jsou Carmela Zumbado a Jenna Ortega - zvláště u té druhé jmenované bych se vůbec nezlobil, kdybych na ni zase někde narazil). Poslední epizoda mě příjemně navnadila na třetí sérii, kterou si samozřejmě nemohu nechat ujít. ()

Série 3 (2021) (S03)

Dlouho mi trvalo, než jsem to vzal na milost, ale u posledních 3 epizod jsem si konečně řekl joo, je to pořád ten starý dobrý You, který jsem si tolik oblíbil u předchozích 2 sérií, a zase mě to dostalo. Byť byl fakt nezvyk vidět, že už to není tak vážné jako jednička, a je tam spousta humorných momentů (které byly už ve druhé sérii), a že Love je dost možná větší cvok než Joe, nebo si s ním minimálně může podat ruku, takže jsem pro jeho finální rozhodnutí měl naprosté pochopení - ba co víc, já jsem k němu snad dokonce pocítil dosud netušený záchvěv sympatií, protože ještě v první sérii mi byl vším tím vražděním krajně odporný, a ve druhé sérii jsem si sice říkal, že budiž, už mu víc rozumím, proč dělá to co dělá, ale ve třetí sérii jsem šokovaně zjistil, že jsem si ho nejen jakýmsi zvláštním způsobem oblíbil, ale dokonce jsem se s ním i trochu identifikoval! Finální rozuzlení v 10. epizodě mě tak zcela nadchlo, a měl jsem jasno v tom, že už se nemůžu dočkat další série, protože tohle je prostě tak zábavné a návykové, až to není možné! ()

Série 4 (2023) (S04)

Veskrze už nesnesitelné dokurvení původně výborného seriálu - první dvě série neměly chybu, třetí už byla dost na pováženou, a tahle poslední už mi přišla jako naprostá ztráta času. Namísto Paříže (jak naznačil konec třetí série) se to odehrává v Londýně, což je první facka hned na úvod, a další následují v rychlém sledu - seriál se nijak neobtěžuje vysvětlit, jak se nevzdělanému knihkupci povedlo stát se profesorem na univerzitě či kde přišel k tomu pěknému bytu, nevyskytuje se tam už jediná hezká holka (Charlotte Ritchie je vyloženě britsky nehezká), většina postav je naprosto nezajímavých a byly mi totálně lhostejné, a celé je to tak příšerné nudné, že to těch pár zvratů už nijak nezachrání, a už mě fakt sralo, jak hlavní postavě projde naprosto cokoli a jak je to brutálně odtržené od reality a až absurdně nevěrohodné. Alergii jsem si vytvořil i k tomu, jak ve většině scén na Joea stále někdo něco mluví, a on nic neříká, a těm postavám to nijak nevadí a dál si melou to svoje, a Joeovy myšlenkové pochody ustavičně odkrývá všudypřítomný voiceover, který je zde skutečně už otravný. Dokoukal jsem to fakt už jen ze setrvačnosti, a pokud bude nějaké pokračování, nechám si ho s radostí ujít. ()

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021