Mavka: Strážkyňa lesa

• Česko Mavka: Strážkyně lesa (viac)

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? (Cinemart SK)

charles3

Překvapivě zdařilý snímek (předtím jsem nic animovaného z Ukrajiny neviděl) je přesně vyváženým mixem pohádky, love story, fantasy, ekologie a vcelku nenásilné protiruské protiválečné alegorie. Vyzdvihnout musím také česky přezpívanou závěrečnou píseň a vtipnou mezititulkovou scénu. Námětem to možná připomíná 10 let staré americké Království lesních strážců, ale kdo by si v té záplavě zámořských animáků po takové době zapamatoval právě tenhle a chtěl je nějak srovnávat? ()

NikiVai

Mně se Mavka líbila moc. Okouzlující animace v trochu jiném stylu, než jsme zvyklí od amerických tvůrců, byla pro oko opravdu líbivá. Příběh sám o sobě fantasy pohádkový. A co mě nadchlo bylo i to, že si ukrajinská produkce dala záležet na tom, aby tam ta jejich národnost byla viditelná, aniž by to prvoplánově řvalo do očí, za to velký palec nahoru. ()

FlyingGentle

Odvážný počin ukrajinské kinematografie čerpá z mnoha světových hitů (Avatar, Ledové království, Zvonilka, Šípková Růženka…), na kterých se vystavil vizuálně nádherný příběh o lásce, která musí překonat protivenství i negativní emoce novověku. Se vtipnými scénkami zasazenými do místního follkóru a s přesahem do přírodní spirituality přináší opravdový zážitek. Jak pro děti, tak pro dospělé. Tajemné runové symboly základních elementů a chytlavé romantické písně činí z dětské pohádky velký filmový zážitek. ()

Eva.Zumrova

Mavka je film, jehož první Teaser trailer jsem viděla někdy před 5-6 lety. Hned jsem věděla, že jej chci vidět, pokud se u nás objeví. Absolutně nejsem zklamaná (na rozdíl od Maria -_-). Příběh je jednoduchý, ale dobře strukturovaný a postavy jsou zábavné i zajímavé. Extra velký obrat nebo velké překvapení nelze čekat, i když to, co bylo, potěšilo a bylo i šikovně (ne "na pěst") naznačeno. I vedlejší postavy dostali prostor (Kvítko nebyl otravný a ten komorník byl prostě boží - jeho patálie byla sranda sledovat). I hlavní záporačka měla šmrnc, dokázala i působit "hrozivě", ale zároveň i lidsky. Hlavní dvojice fungovala a ani jeden nebyl "lepší" na úkor toho druhého. Animace velmi dobrá, plynulá a design postav hýřil nápady a rozmanitostí (lesní tvorové i "dobové oblečení" lidí). Vložené písně působili originálně a skvěle se tam hodily. Hlavní myšlenka příběhu vytváří nadčasový a klasický příběh, ze kterého si lze vzít ponaučení kdykoliv. Některé dialogy působily kostrbatě, což může být vlivem překladu nebo i originálního znění. Celkem takových vět však bylo snad do 20 a nebo nic, co by mě extra vytrhlo z příběhu. Doufám, že tento film si povede dobře. Je to příběh u něhož se nebudou nudit ani dospělí. Hodnocení: 8/10 PS. Potitulkovou scénu jsem zde nečekala, ale nenechte si ji ujít :-) ()

Eridan_

Nádherná animace, krásná hudba, příběh s nadstavbou, vtipné momenty. Osobně mě nejvíc bavilo zakotvení ve slovanské mytologii. Staré příběhy mají sílu. ()

Major776

Milé děti, chtěli jsme Vám zahrát pohádku, ale protože jste zlobili, uvidíte akorát h...o! Pomalu se nám symboly fašismu vkrádají nenápadně i na plátna kin. To Vám lidi fakt nevadí fašistický symbol (Banderovský Trojzubec) přes celé plátno !? Divná doba, divní lidi a jeětě k tomu prapodivný animák. ( Mimochodem, jak dokáže někdo dělat animované filmy ve válkou zmítané zemi ?) Čaroděj ze země KOZ !?!? ()

megacik

Videné v kine, kde boli okrem nás len ďalšie dve osoby. Očividne to nevyzeralo ako nejaký veľký trhák, ale deti to veľmi bavilo, a my sme si to užili tiež. Dobrý príbeh, dobrá pointa, príjemný animák, a myslím si, že kvalitatívne bol toto mierny nadpriemer, oproti väčšiny kreslenej produkcie, čo aktuálne vzniká. ()

Marta.Cat

Za estetičnost. Víc vyzvednout nemohu. Byli jsme v kině na dabingu a nevím, jak zní originál, ale lepší herecké výkony předvádí i Pecháčková v ZOO. ()

Punki_MeT

Extrémně velký potenciál, ale nehorázně podělaný (furt to teda nemá na "Raya a Drak"). Děj jsem ve vteřině skoro celý odhadl. Nádherné animace, ale příšerný příběh/zpracování/scénář ()

StandikK

Dívat se na to dalo, ale vždy tomu něco chybělo. Navíc námět tohoto animáku je už tolikrát okoukaný, že vůbec ničím nepřekvapí. ()

Marek.Skalka

Ale jo, proč ne, Hezká animace, příběh je prostě pohádka s dobrým koncem a... a tak si říkám, že vlastně nějaký nafrněný Hollywood není potřeba. ()