Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia sa Spojené štáty ocitli v záplave demonštrácií za ľudské práva. V rovnakej dobe sa jeden mladý černoch s gigantickým afrom (John David Washington) rozhodol rozšíriť rady coloradskej polície. Ron Stallworth bol prvým Afroameričan v tomto zbore. Jeho prijatie malo umlčať čím viac naštvanejšiu černošskú komunitu. Aby  zmien nebolo prive, prevelili Rona do archívu (= oddelenie evidencie dôkazov), kde mal čo najmenej prekážať. Avšak Ronove ambície boli o trošku väčšie. Neustálym tlakom na nadriadených sa mu najskôr podarilo vyzliecť sa z uniformy a v civile sa infiltrovať na politické mítingy „čiernych bratov“. Pretože sa mu nechcelo donášať na svojich blížnych, zdvihol telefón, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), miestneho predáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho okolo prsta. Presvedčivým spôsobom sa prezentoval ako fanatický vyznávač bielej rasy a David Duke mu na to skočil, a po pár telefonátoch ho vtiahol do štruktúr klanu. Keď bolo treba nasadiť do akcie zapáleného rasistu Rona Stallwortha aj fyzicky, ujal sa tejto role Ronov kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), ktorý s nadšením dochádzal na tajné aj verejné stretnutia členov klanu s cieľom získať čo najviac informácií a prekaziť plánované násilné operácie. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo. (CinemArt SK)

woodsman

bomba film neuveritelne jo su tam vseliake sekty ale bolo to aj velmy vtipne ta cierna baba s tym detektivom ina bomba hned by som ju bral konec nemal chyby ta krava to asi pomilila to bola parada ()

zelvicka.

American history X s o něco zábavnějším tónem, který se nese v tak svižném duchu, že slyšíme šustění vzduchu v afru hlavních protagonistů. Vlastně tak zábavné, že jsem téměř poděkoval za tu studenou sprchu na konci, která připomněla, že to celé taková sranda není. ()

cesky_hrac

/-CENZUROVANÁ VERZE KOMENTÁŘE PRO ČSFD.CZ-/Před navštívením biografu jsem si říkal: ,, To bude *píp* ty *píp*!" Jenže to nebyla *píp*. Bylo to *píp* vážný. To jsem *píp* nečekal. Ale stejně mě to *píp* neštvalo. bylo to *píp* *píp*. Doufám , že jsem *píp* řekl vše co jsem měl na srdci. Děkuji. Moje Hodnocení: 7/ 10. ( Boty režiséra : 9/10 kostýmy: 8/10 Líčení: 7/10 Vtipy: 3/10 Účes kameramana: 10/11 Sprostá slova: 8/10 Nevím co ještě: 5/10) ()

Oralfabet

Od Spikea Leeho jsem zatím nic neviděl, ale tohle byla fakt paráda, i když je pravda, že podle takového příběhu snad ani špatný film natočit nešel. Ron Stallworth musel být neskutečnej borec. ()

mira007

Krimi inspirované skutečností, kdy první černošský policista v Coloradu Springs E.Stalworth se infiltroval do Kukluxklanu ( pomocí telefonního náboru a židovského kolegy ) - námět je určitě to nejbizarnější a nejpoutavější a samozřejmě to přináší momenty, které z tohoto filmu dělají solidní komedii. Problém dát vyšší hodnocení mám především s tím, že dialogy, projevy a některé scény jsou prostě delší než by museli, takže to vyprávění moc diváka nestrhne a druhá věc je závěr, který je prostě moc aktivistický protitrumpovský ( ono se to line celým filmem , kdy členové KKK používají volední hesla jako America first apod. ) , ač se to nabízí díky hloupým výrokům Trumpa, tak se mi zdá přes čáru dávat pojítko mezi rasistickými vrahy a prezidentem USA. ()

bobstock

Spike Lee rozjíždí to co se ho dotýká a co se nesmí opomenout. Pěkně a na plnou hubu vrací úder v podobě prvního afro policisty, který ukazuje nejen na to, že spolu může normálně komunikovat kdokoliv bez rozdílu pleti, ale umí si také patřičně vystřelit z tvrďáckých KKK primitivů. Odlehčené dílko, které ale na doraz zapůsobilo až ve spolupráci v odkazu na nešťastné události při pochodu za rovná práva v Charlottesville ve Virginii, kde byl narušen osobou ´´bílé síly´´ který svým mustangem zabil jednoho z účastníků. Myslím, že to byl paradoxně člověk bílé pleti. Osobně jsem měl nedávnou zkušenost vyzkoušet si žít chvíli v Harlemu v NYC, po dvouch dnech sem se tam cítil jako doma. Není to o pleti, je to o tom nebýt pitomec. 80% ()

Mikino00

Jakkoliv se na film dobře koukalo, jeho mírná odlehčenost mu hodně prospěla, stejně jako nezaměnitelný styl, tak neskutečně přepálená stopáž kazí výsledný dojem. Na filmu se podepsala také skutečnost, že v podstatě negraduje k žádnému finále a dramaturgické zásahy podkopávají věrohodnost děje ve vysoké míře. ()

aLPaC

Zábavný film, kde mě nejvíc uchvátil skvělý Adam Driver, ale i Denzelův syn zaslouží uznání. Spike Lee se snaží držet a nepranýřuje jen bílé rasisty z KKK a policie, ale zajíždí i do vlastních řad (fanatický projev člena BlackPanthers). Film mě vtáhl a bavil celou dobu. Jednu věc si ale mohl Spike odpustit. Ten dokumentární závěr a celkové trefování do Donalda Trumpa. Já vím, že v dnešním Hollywoodu je to už takový kolorit a očekávám nějaký další výlevy i na Oscarech. Ale už mě to docela štve. To jsou snad půlka Američanů, co ho volili rasisté? A co ty demonstrace po jeho zvolení, zapalování aut a dělání nepořádku ve jménu demokracie? Třeba, jak ho neustále někdo peskuje s tou zdí. V době prezidenta Obamy nebo Clintona se také stavěli na hranici s Mexikem různé zdi a ploty a všichni demokraté včetně Hillary Clinton pro to hlasovali. Teď, když Trump navrhuje to samé (i když teda ve větším), najednou jsou demokrati proti jen proto, že to navrhuje republikán Trump. Já už mám naopak po krk politiků jako je Angela Merkel, Macron, Hillary Clinton a jim podobní, kteří mají nasazeny růžové brýle a všech těch novinářů a rádoby levicově moderně liberálně smýšlejících magorů, kteří by nejraději všude viděli politickou korektnost. Dnes zkrátka stačí vytáhnout deset let starý vtip o gayích a jste označen za homofoba, xenofoba, rasistu, sexistu, šovinistu a další sračky. A co ten blbec z festivalu Berlinale, co chce mít na festivalech 50% filmů od režisérů a 50% od režisérek. Já určitě podporuju více žen v těchto pozicích, ale zase zařadím radši třeba méně kvalitní film jenom proto, že ho natočila žena? A co ty ženy, jak neustále protestují a chtějí větší podíl ve filmovém i jiném byznysu? Aby bylo třeba 50% hornic v dolech, to kupodivu nikdo nechce. Třeba u nás v práci (v Německu) jsou ženy a muži rozděleni. Ženy tahají menší krabice, muži větší a mají stejně peněz. Na jednu stranu je to normální, muži jsou přece silnější, tak dělají těžší práci. Na druhou stranu podle uvažování feministek by to přece měla být diskriminace. Kde je tady rovné zacházení? ()

filipvrbik

Ze začátku jsem si říkal, že je to jen další černošskej film o sedmdesátých letech, ale jak vstoupil do KKK, tak to začalo mít koule a je to super silný film.. John David Washington i Adam Driver jsou fakt dobří herci a tady to stálo za to, hlavně ta párty s zasvěcením nových členů... Konec taky celkem super... No nic 3rd November 2020, čili za čtyři dny jsou tu emerické volby of the prezident a snad, snad....95% ()

Marys

Sorry, ale z filmu si pamätám akurát to, že Erik Forman je David Duke. Takmer som aj zabudol, že som film videl. Nebolo to úplne šité pre mňa. Aj také veci sa stávajú. ()

Renfield

Nebýt posledních patnácti minut a závěrečné dokumentární "a kdybyste to náhodou nepochopili" části, mohlo to být o třídu výš. Je to škoda, do této doby Spike Lee perfektně kombinuje žánry, jeho politikaření mi tolik nevadí, do převažujícího dramatu trefně napíchne detektor lži, aby to nakonec všechno zazdil. Ale raději pryč od závěru, byla by škoda nezmínit tu fajn dobovou atmosféru, nebo typově velmi dobře obsazené a především zahrané postavy. Adam Driver je výborný, z druhé strany potom psychopat a manipulátor Jasper Pääkkönen. Takže ano, detektor. 60% ()

Oliveris

Nevedel som, čo presne od tohto filmu mám čakať. Čakal som niečo na Tarantinov štýl, ale to, čo som videl, prekonalo všetky moje očakávania. Či už sa jedná o vynikajuci scenár, skvelé herecké výkony, krásne herečky alebo hravý černošský jazz. Vo filme funguje všetko a dotýka sa vážnych tém, čo filmu len pridáva na kvalite. Bezchybný, nie len filmový, zážitok. ()

Brejlil

Je to takové. No, v lehkém balení celkem obtížné téma. Ona například se přímo nabízí otázka, jestli Lee vlastně nekritizuje i vlastní komunitu, protože jaký je vlastně rozdíl mezi výkřiky "White Power" a "Black Power"? Ale to zřejmě nebylo záměrem, nebo to v USA už ani takhle neberou. Scény vtipné jsou střídány scénami mrazivými, absurdita občas tryská z plátna ve velkém. Nácek, popírající holocaust, kterému Žid vysvětluje, proč je to pitomost, když přeci vyhlazení Židů je pro Árijce to nejlepší. Iniciace v KKK, na které je černoch jako bodyguard Nejvyššího čaroděje. No a tragédie jedné mírně pitomé árijské nadženy. Celkem je škoda, že právě bílí neonáckové jsou předváděni jako karikatury. Ale ony i ty černošské postavy jsou takové stereotypní. Nějak jsem se zamotal. Ale co. J. D. Washington skvěle utáhne celý film, Driver mu zdatně přihrává a na obrovské Lauřino afro se pěkně kouká. Lee si to celé celkem ukočíroval. A asi je dobré film vidět. Kde jinde uvidíte bandu rednecků, jak prožívá němý velkofilm? ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (viac)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz