Podivuhodná Dlouhá zeď

(TV film)
  • Veľká Británia Flying the Great Wall
Veľká Británia, 2017, 55 min

Zajímavé putování po nejdelším a možná i nejslavnějším stavebním díle lidské historie... Objevnou cestu zahájíme u Staré dračí hlavy, kde „dlouhý čínský drak“ noří svou hlavu v podobě pevnosti do oceánu. Následně přes celou její délku dojdeme až ke konci Velké zdi z doby dynastie Ming nad roklinou v pohoří Čchi-lien-šan, kterou vyhloubila řeka Tchao-laj. Slunce, jemuž zabere osmdesát minut, než obsáhne celou délku zdi od východu na západ, může každý den sledovat místa, kudy kráčely dějiny. I my se po nich vydáme. Za jejich tichou, majestátní krásou, se však ukrývají staletí čínských válek, loupeživých nájezdníků a všemocných císařů. Své postřehy a znalosti o této neskutečné stavbě nám během putování nabídne William Lindesay, který se historii i současnosti monumentálního díla věnuje už třicet let. (Česká televize)

Marze

Tak tohle bylo příjemné překvapení. Nádherné obrazově, historické informace, neznámé zapadlé neturistické končiny. ()

ostravak30

Velká čínská zeď, a nutno podotknout, že až při shlédnutí tohoto dokumentu mě napadlo, proč se vlastně neříká Dlouhá čínská zeď, je fascinující stavba. I tím, jakými krajinami se vlastně táhne, protože někde míří přes pouště, jindy se táhne horami atd. A pohled z výšky po celé její délce je skutečně úchvatný. Tím spíš, že někde doslova zaniká do země, to se divím, že ji Čína alespoň částečně na některých místech nezrekonstruuje než zcela zanikne, jinde je z ní zase obří masiv. Pravdou je, že tento styl natáčení má i své nevýhody. Byla místa, kde jsem zeď prakticky neviděl nebo nepoznal. A to měla být právě ta chvíle, kdy měl (nejspíš) dron sestoupit níže. Jinak je to ale vizuální podívaná par excellence. ()

Mylouch

Prohlídka pestrých podob velké zdi v osobně pojatém svědectví jejího znalce s četnými záběry z dronu, jehož ostinátní stoupání mohou trochu otravovat už po 5 minutách, ale slouží ilustraci. Jinde si těžko podobný obrázek uděláte ()

Arsenal83

Vizuálne naozaj krásne, geniálne zábery z výšky, to veľmi pridáva body. Úžasná stavba, ktorú rozprávač dokumentu v rámci svojho supermaratónu prebehol za 78 dní. Dočkáme sa tiež skráteného historického prerezu so zaujímavými citáciami. ()