Večná zima

(festivalový názov)
Maďarsko, 2018, 110 min

Uctiť pamiatku sa dá rôznym spôsobom. Maďarský režisér Attila Szász to urobil natočením filmu, ktorý rozpráva o maďarských ženách odvlečených na otrockú prácu do bývalého Sovietskeho zväzu. Príbeh filmu sa začína v decembri 1944, keď sovietski vojaci berú pracujúce ženy z dediny na „malú prácu“, tri týždne zberu kukurice. Iren (Gera Marina), ktorá sa rozchádza so svojou dcérou a s rodičmi v nádeji, že sa čoskoro znovu stretnú. Útočníci však majú so ženami krutý plán: prepravujú ich v dobytčích vagónoch do sovietskeho pracovného tábora, kde musia za neľudských podmienok vykonávať nútenú prácu v miestnej uhoľnej bani. Irene sa tu stretne s mužom menom Rajmund (Sándor Csányi), ktorý ju učí, ako prežiť peklo. Časom vznikne medzi nimi osobný vzťah. (klidas_pk)

solisoli

Veľmi silný a pravdivý príbeh, pod vyspelou réžiou maďarskej kinematografie po každej stránke, vysoko hodnotný. Bolo treba sa na náš dlhoročný vzor osobne pozrieť a navštíviť ho, nie letecky na vyhradených miestach CCCP, ale po Sovietskych cestách a necestách. Potom by nikoho neprekvapila nátura Rusov, akí skutočne sú. Tí čo mali to odhodlanie a vyskúšali si to osobne, vedia o čom je reč. Čo Rus, to vojak, milicionár, námorník, šofér a ženy makať, drieť na nich. Nech sa pre ďalšie generácie takéto príbehy nikdy nevytratia, ale budú podávať hodnoverné a pravdivé svedectvá. ()

srolyma

Je to film z gulagu, takže žádná velká taškařice, ale na druhou stranu oproti jiným filmům s podobným tématem (ať už gulagu nebo koncentráku) to bylo takové poklidnější, nijak extra drsné, akční nebo vyhrocené. Jasně – zima, hlad, špína, těžká práce, ale holka si za chvíli zvykla, sbalila urostlého knírkatého Uhra, založili si manufakturu na výrobu machorkových cigaret a jak jim bylo. Až to obrečeli, když je báťuška Stalin pár let po válce konečně pustil zpátky domů. Ale na začátek to rozhodně chtělo pár vysvětlivek. Aspoň kde, kdy, kdo a proč, protože začínat stylem – Dobrý den, my jsme nějací vojáci, může jít Irenka s námi do gulagu? Ne, nevíme, proč by tam vlastně měla jít a ne, nevíme, kde to je, my totiž ani nevíme, kde to teď sakra vůbec jsme a jaký je rok, ale na večeři s ní radši nepočítejte – tak takový začátek byl poměrně matoucí. ()

pafka

Ja predpokladam, ze kdyz se toci film v z takoveho prostredi, ze to na divaci musi zanechat hlubokou stopu a ne ze je to jen prostor na nejaky dej. Tohle tvurci skutecne nezvladli dobre. Staci si precist nejakou knihu od prezivsich nebo od Solzenicyna a zjistite, ze film je o necem jinem. To je obrovske minus- to musi bejt zazitek takovej, ze se 14 dni na nic jinyho nepodivat. Ale tohle je hodny film, ktery si rozhodne divaka najde a to takoveho, ktery nevi, netusi a bude to jedna z prvnich infomaci o ruskem teroru na vlastnich (nejen) lidech. ()

rigby

Výborně natočený film, který nehledá senzace. Kromě utrpení přináší na druhé straně vůli přežít, milovat a vrátit se domů. Jen ten konec je až moc drastický. Ale krásný. V divákovi určitě vyvolává nutkání zamyslet se nad některými scénami a převést si je do současných parametrů. Netušíme, jak se máme dobře. ()

hufnagel

Veľmi silný príbeh aj spracovanie.Skutočnosť bola určite ešte horšia a z filmu vyznieva aj varovanie pre nás generáciu,ktorá mala to šťastie,že nezažila počas svojho života vojnu u nás. ()

DrifterSoul

Silný, smutný a drsně realistický film o krutých poměrech v ruských stalinistických lágrech, nelišících se příliš moc od těch německých. A vynikající herecký výkon představitelky ústřední postavy (Irén), která hraje velmi přesvědčivě - očima, mimikou, úspornými gesty a slovy. ()

Accuphose

Jako zachycení pravdy skrze lágrový život to na mě moc nefunguje, jako průnik do děje skrz trochu naivní citlivou ženu, to funguje nadmíru dobře, včetně zachycení způsobu, jak přežít v podmínkách, kde se umírá. Nicméně beru to spíš jako střípek do historie, a hodnotím kladně 3 hvězdičkami... ()

goauld

Tak opět po dleší době skvělý naturalisticko-syrový evropský film ze stalinistického KL. Je vidět, že to jde i bez zbytečného přehrávaného patriotismu, bez plamenných řečí a dalších "zlehčování" (tucet špinavců atd) pobytu v lágeru tak jako tomu je u těch emerických velkofilmů. Zde krásně vykreslena ta určitá beznaděj, syrovost, kruté podmínky, které se s nikým (a to včetně "hlídačů", kteří tam asi taky nebyly zrovna rádi) nemazlily. Jeden by sice mohl namítat, že takový Mauthausen, nebo Brikenau byly o dost horší (co do přežití) KL, ale zde zase -vraždila- zima a pocit beznaděje, že fakt není na tý Sibiři kam utéct, bo nejbližší dača je 200km daleko a beztak by Madárnemzét lidem nikdo nerozumněl - naopak by je ještě (rádi) udali příšlušnému stalinstapu atd... Závěr byl pro hlavní protagonistku těžký, ale konečné rozhodnutí bylo jasné. (sice nechápu, PROČ by to jako nešlo, když sice Madarsko bylo v CCCP sféře vlivu, ale ti, co přistoupili na německé občanství, tak stejnak asi byly "odvezeni" do nově vznikající DDR. ()

Zaks

Áno, história býva často krutá. Podobne ako k 700 tisíc nemeckým Maďarom počas sovietizácie Maďarska na sklonku a po skončení 2. svetovej vojny. Trpeli rovnako, ako aj mnohé iné národy. Sledujeme silný príbeh ženy o prežití v zničujúcom prostredí so strhujúcim koncom. ()