Nech žijú duchovia!

• Československo Ať žijí duchové! (viac)
Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komédia / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (viac)

Rodinná komédia plná pesničiek Jaroslava Uhlířa a a Zdeňka Svěráka je plná strašidiel a rozprávkových kúziel. Hrdinami sú deti, ktoré sa pustia do boja proti dospelým obyvateľom ich dediny, keď chcú premeniť starý hrad na poľnohospodársky objekt. Skupina detí však presvedčí hradných duchov a mestských úradníkov , že potrebujú prestavať miestnu zrúcaninu na klubovňu. S výdatnou pomocou duchov, rytiera Viléma Brtníka a jeho dcéry Leontýnky, obývajúcich schátralý objekt, ale aj trpaslíkov, ktorých rytier privolal, sa im podarí dosiahnuť svoj cieľ - hrad je opravený a odovzdaný do starostlivosti detí. A z Leontýnky, ktorá si sťažuje na osud nesmrteľných bytostí, sa vďaka byline darovanej z lásky, stane normálne dievča. Tak prečo neveriť na duchov? (TV JOJ)

Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř

LoLaa

Pro mě asi vůbec nejhezčí česká pohádka. Dívala jsem se na ní často v dětství, ale i teď si na ní udělám čas kdykoliv, když ji dávají v televizi nebo když se na ní moje mladší sestra dívá na DVD. Je doplněna skvělými dětskými písničkami a úctyhodnými výkony hlavně dětských herců. Velkou škodou je, že velká část herců (Vlastimil Brodský, Tomáš Holý, Jiří Sovák, Dana Vávrová...) je již po smrti, mohli jsme se dočkat dalších skvělých filmů a pohádek s nimi. ()

borsalino

Tento film (a jemu podobné) jsem jako kluk ho nikdy neviděl, protože nadšená mládež, budující kolektivně světlé zítřky - to jsem nesnášel už jako kluk. Mé děti se na to dívat chtějí, takže jsem jim to sehnal a pustil. Děti si z příběhu vybírají až naivně milý příběh a pobrukují si u toho snadno zapamatovatelné písničky. Mé trauma však zůstalo. Z mého pohledu jde o angažovanou agitku, využívající či spíše zneužívající dětský motiv, k adoraci kolektivního myšlení, bezbřehého nadšení a oslavy budování, ať už to smysl má nebo ne. Vysloveně nepříjemné je přivlastnění si zříceniny hradu formou diktátu (ve dne náš, v noci Váš), přičemž k vyjednávání je vlastník přinucen a jsou mu vnuceny podmínky, které by jinak nepřijal (scéna, kdy Sovák nechce přistoupit na uvedenou podmínku, spadne do díry a mládež ho z díry vytáhne jen tehdy, když bude souhlasit...). Paralela s chováním KSČ v období jejich vlády, je zde zřejmá. Nezlobte se na mě, ale tohle je doslova odporné. Dětem film hanět nebudu, ale až trochu poberou rozum a zeptají se, povím jim to bez servítek. ()

Orlau32

Úsměvný dětský hudební film, kde možná mohlo být více duchařiny, ale to vůbec neubírá filmu na neobyčejném půvabu. Škoda, že dnešní mladší režiséři nenašli k dětem stejnou cestu. Děti jsou stejné, mají stejnou fantazii a stejně se rády "bojí " i ve věku počítačů - ba o to více by se dnes daly dělat i lepší kouzla ve filmu. ()

Falcor

Jéé, to dětství plné kouzel, a ty písničky, ach jo, fňuk...a ty triky a ten nejen dětský humor, jenž rozřehtá i klučinu po třicítce (to jako mě). Jo jo, veselá i smutná připomínka krásné doby dávno minulé, stejně jako vzpomínka na vlastní kruté zjištění, že ALPA není až tak slastný lektvar, jak jsem se mylně důvěřivě domníval. Ale opít se po ní dalo (když člověk nebyl srab...hihi). ()

blackrain

Dokonalá hudební rodinná komedie, která je určená naprosto všem. Zvláštní, mám pocit, že tenhle film nestárne. Chytlavé písničky si bude prospěvovat snad každý. Jak by také ne, když je pod nimi podpsán Jaroslav Uhlíř. Některé hlášky zlidověly. "Co se tam děje nenormálního? Nenormálního nic. Normálně tam straší."// "Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl."// "Nejsou Pribiňáky!"// "Posázaví podle vzoru stavení. A zelí taky, Jouzo." ()

• Představitel rytíře Brtníka z Brtníku, Jiří Sovák, ve skutečnosti neměl rád děti. (Zdroj: ČSFD)
  • Původní scénář vznikl na popud baviče Antonína „Strýčka“ Jedličky, který si chtěl zahrát hlavní roli ve filmu. Ovšem když text po mnoha peripetiích a úpravách doputoval do rukou režiséra Oldřicha Lipského, ten souhlasil, že snímek natočí, ovšem za dvou podmínek: že se scénář ještě znovu zgruntu přepracuje a přidají se do něj písničky (to obstaral Zdeněk Svěrák)… a že ve filmu nebude Strýček Jedlička. (NIRO)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)