Horror aneb Četba na dobrou noc

(TV film)
všetky plagáty
Československo, 1992, 20 min

Starý mládenec v garsonce se probudí z křesla. Zapnutý televizor už jen zrní. Při přepínání kanálů, kde se nic nevysílá, nalezne stanici, kde předčítá muž z knihy. Zpočátku nevinná četba sloužící ke klidnému spánku se změní v noční můru.
TV film vznikl v reakci na dříve vysílaný pořad Četba na dobrou noc, v němž nějaký herec předčítal povídky či úryvky z klasické literatury. Mělo to přispět ke kulturnímu povznesení diváků. Myšlenka protipólu, kdy by se divákovi četlo něco tak hrozného, aby naopak neusnul, se dočkala realizace v roce 1992. Dramaturg ostravské televize Aleš Jurda a spisovatel a scénárista Otomar Dvořák zapojili do projektu i geniálního komika Jiřího Wimmera, který celou představu obohatil dalšími nápady. (dainio)

MM_Ramone

Titul „Horror aneb Četba na dobrou noc“ je krátkometrážny film, ktorý v roku 1992 natočil Petr Novotný. Desivý komorný príbeh osamelého muža sa nesie v ponurom duchu poviedok Edgara Allana Poe. Hlavnú postavu stvárnil komik Jiří Wimmer. Úlohy démonického predčítača sa chopil dramatik, spisovateľ, scenárista a popredný český záhadológ Otomar Dvořák. Vďaka hereckým výkonom týchto dvoch pánov ma tento snímok zaujal, pobavil a trocha i postrašil. *** ()

dainio

Vskutku rarita. Kdybych si nepouštěl oblíbené scénky s Wimmerem a Černochem, tak na tuto záležitost nenarazím. Krátkometrážní TV film, odehrávající se v jedné přeplněné garsonce, kde starý mládenec v podání geniálního Jiřího Wimmera narazí na pořad, kdy muž podobný Fantomasovi předčítá z knihy hrůzostrašný příběh, je řemeslně výborně odvedená práce, kdy se zasmějete ale i bojíte zároveň. Jak stačí málo. ()

slunicko2

Herecké etudě 1)  49letého jako vždy vynikajícího Jiřího Wimmera by slušela výrazně kratší stopáž._____ 2)  Zejména v první polovině jsem se dost nudil tím spíš, že bylo vcelku jasné, co se stane._____ 3)  Větší spád, méně slov a více prostoru pro Wimmera (ve srovnání s nevýrazným Otomarem Dvořákem) by diváckému zážitku nepochybně prospělo. ()

D.Moore

Nenápadný a pohříchu neznámý kraťas založený na jednoduchém, ale skvělém nápadu. Jiřího Wimmera děsí televizní četba a krásně se bojí, třese strachy, nadskakuje, je to k popukání vtipné. No a pak si uvědomí, že zlověstná postava z obrazovky promlouvá přímo k němu, sleduje ho očima, a to stále není všechno. Je to perfektně zahrané a hlavně taky natočené, atmosféra je vážně tuhá a pointa dokonalá. Kdyby měl Kafka smysl pro humor, možná by něco takového napsal. ()

topi

Sólo pro Jiřího Wimmera a známého záhadologa Otomara Dvořáka. Klasická hororová atmosféra z těch dvaceti minut prýští od samotného začátku a perfektně se doplňuje s komediální složkou. Obě roviny fungují znamenitě a díky oběma pánům se výsostně pobavíte. Pointa s pohádkami Boženy Němcové nemá chybu! Svým rokem vzniku a takovým zvláštním stylem natočení mě tenhle kraťas trochu připomíná kultovní Penzion Lola, kde pro změnu úřadují komici Jirka Lábus a Olda Kaiser. ()

• Třetí vystupující osobou byla jezevčice Katynka. (dainio)
  • Hodiny o půlnoci odbijí jen osmkrát. (Duoscop)