Princip slasti

• Poľsko Zasada przyjemności
TV spot
Česko / Poľsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, Robert Mikluš (viac)

Desetidílná kriminální minisérie je dalším mezinárodním koprodukčním projektem České televize, která tentokrát spojila síly s Polskem a Ukrajinou. Na moři nedaleko pláže v ukrajinské Oděse se objeví loďka unášená vlnami. Uvnitř objeví dva plavci nahé zmrzačené tělo mladé ženy s uťatou paží. Ve stejný den je na nábřeží Visly ve Varšavě přivolána policie k záhadnému napadení a objeví v kufru opuštěného auta useknutou ženskou paži. Další dramatický nález učiní herci pražského divadla během představení přímo na jevišti, když v tašce přímo na scéně najdou uťatou paži mladé ženy. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech a trojice vyšetřovatelů z Česka, Polska a Ukrajiny v podání Karla Rodena, Malgorzaty Buczkowské a Sergieje Strelnikowa rozjíždějí rozsáhlé mezinárodní pátrání. K odhalení pravdy budou ale potřebovat mnohem více odvahy a odhodlání, než si původně mysleli. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Princip slasti (2019)

Viděl jsem Pustinu a byl jsem skoro až nadšený, takže jsem se na tuto koprodukční záležitost těšil a celkem logicky jsem tvrdě narazil. Seriál se až děsivě vlekl, vyšetřování neustále stagnovalo a tvůrci absolutně selhávali v pokusech přiblížit mi osobní život jednotlivých postav. Zároveň mi chyběla atmosféra, napětí i akce, což je podle mého názoru u krimi/ thrilleru podstatný problém. Vyšetřovatelé se sice v desátém dílu dobrali výsledku, ten mi byl ale dokonale ukradený, protože jsem si k sérii za celou dobu nevytvořil vůbec žádný vztah, jsem jen rád, že už je to za mnou. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

Po první epizodě si nejsem příliš jistý, jaká mám mít od dalších dílů očekávání. Rád bych věřil, že šlo o klasický úvod, který je pochopitelně slabší než následující děj, mám ale určité obavy, protože to byl až příliš velký chaos. No, snad se mýlím a budu příjemně překvapen. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Hmmm, tak mé naděje zůstaly oslyšeny, škoda. V žánru seriálu je uvedeno krimi, drama, thriller, takže bych logicky očekával akci, silné momenty, napětí a hutnou atmosféru, na nic takového ale nedošlo. Nejhorší situace jsem se dočkal ve chvíli, kdy se tvůrci rozhodli vytvořit postavám tří vyšetřovatelů jakousi hloubku, protože to vůbec nezvládli. Zastavení se u hrobu (Ukrajina), rodinné drama (Polsko), ani složitý vztah s partnerkou (Česko) na to prostě nebyly dostatečné a všechno vyznělo tak nějak do ztracena. A navíc jsem vůbec nepochopil, jak se hlava dostala na střechu kočáru... ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Třetí epizoda už mě fakt vyděsila, mám pocit, že je seriál s každým dílem horší a horší. Ve vyšetřování prakticky nedošlo k posunu a já se tomu vůbec nedivím. Dr. Seifert odjíždí do Holešova, aby se kochal pohledem z okna, vrchní komisařka Sokolowska má úplně jiné zájmy a ukrajinská dějová linie je spíš k smíchu. 2*- ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Poprvé jsem měl u Principu slasti pocit, že se dívám na kriminálku. Tvůrci se zase jednou věnovali i vyšetřování, dočkal jsem se i pokusu o napětí, proběhla i slušná akční scéna, jen mi zase nesedlo Serhijovo setkání s otcem, a příliš jsem nepochopil výbuch vrchní komisařky. Kdybych byl mladší, mohlo mi navíc její drsné odhalení pravdy způsobit doživotní trauma, takže pozor na to! ()

Epizoda 5 (2019) (E05)

Všiml jsem si zajímavé věci, zatímco vyšetřování v podstatě stagnuje, vyšetřovatelé se pohybují ze země do země. Při troše snahy z toho mohl být zajímavý průvodce hned pro tři národy. Tempo je pořád ucourané, ale nejhorší je to, že ve mně zatím děj nevzbudil žádné emoce. No, ale alespoň máme vypráno a příště se bude jistě žehlit. ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

To se nám zase jednou téměř nic nestalo. Děj se omezil prakticky jen na ukrajinskou "nenápadnou" sledovačku jednoho místního a jednoho přespolního hlavouna a na českou sledovačku nemovitosti. Já se fakt nestačím divit, jak si filmaři představují práci policie. Už je mi jasné, že se z toho nic kloudného nevyvrbí, ale dodívám se, vždyť už jsem za polovinou. ()

Epizoda 7 (2019) (E07)

Vyšetřování přineslo celou řadu poznatků jen proto, aby se opět nehnulo z místa. Jen ty márnice se průběžně plní. Zrovna, když jsem si říkal, že je pro mě jedinou civilnější postavou Ota Kryštofa Hádka, přišla tahle epizoda s "úžasným" postkoitálním dialogem... Ale zas musím uznat, že Ukrajinci toho Jamese Bonda natočili výborně. ()

Epizoda 8 (2019) (E08)

Vůbec nevím, jak k tomu došlo, ale u osmé epizody jsem nemusel přemýšlet nad tím, že se pomalu blíží jaro, takže budu muset zase obědnávat palivové dřevo na zimu. Nechci tím říct, že mě díl přímo bavil, ale alespoň mě trochu zaujal a nenudil jsem se. ()

Epizoda 9 (2019) (E09)

Podobný výsledek jako u předchozí epizody. Nadšení se sice nedostavilo, ale byl to vcelku sledovatelný díl, který mě nenutil, abych si našel jakoukoli vedlejší činnost, než uběhne ta hodina. Rozhodně je lepší, když tvůrci sáhnou k nějaké akci, než aby se snažili přiblížit mi některou z postav. To jim opravdu nejde. ()

Epizoda 10 (2019) (E10)

Skvěle, výsledku bylo dosaženo! Ta pochvala nepatřila tvůrcům za finální díl, ale mně za to, že jsem to vydržel až do konce. Na to, že šlo o závěrečnou epizodu, zůstalo až příliš mnoho nedořešených záležitostí, vyřešení Mariina problému v Praze i celá německá akce mi připadaly jako vtip. ()