Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

kondor77

Nikdy bych nechtěl stát proti zabijákovi s blankytně modrýma očima. Filmová dokonalost. Snažil jsem se najít chyby, není přece možné, aby jeden film definoval žánr. Marně. ()

junxi91

Tohle není prostě jen obyčejný film, tohle je skvostné umělecké dílo, poskládané z úchvatných scenérií, vynikajících hlavních postav, všeříkající hudby a občasné akce. Jedná se o jeden z Leonových málomluvných westernů, ale vadí to něčemu? V tomto filmu se toho moc nenamluví, ale je to jenom dobře, hlavní postavy totiž vyjadřují své pohnutky skrze činy, posturiku, gestiku a mimiku, není nutné žádné přílišné kecání. Lidé stejně vesměs kecají jen kraviny. Hlavními postavami jsou pán Harmonika, který je hnán vpřed svou minulostí a touhou po pomstě, záporák Frank, kterému není cizí žádná špatnost, bývalá kurva a současná vdova Jill McBain a také je tu bandita Manuel "Cheyenne" Gutiérrez a bohatý železniční magnát mrzák Mr. Morton, který si pro své plány najímá právě Franka. Do starého města na americkém Západě Flagstone přijíždí vlak, na který čekají tři pistolníci, kteří si krátí čas hraním s mouchami. Z vlaku pak vystoupí Harmonikář, který se těm třem postaví a všechny je postřílí. Vůdce těchto pistolníků je Frank, který pracuje pro železničního magnáta Mr. Mortona. Morton chce získat pozemky ve vlastnictví rodiny Bretta McBaina. Harmonikář si myslí, že ti tři pistolníci z nádraží patřili ke Cheyennově bandě (Frankova konkurence) na základě jejich hnědých plášťů. Frank se svými hrdlořezy navštíví ranč "Sweetwater", kde bez milosti zastřelí vdovce McBaina a jeho tři děti a na místě nechají cáry hnědých plášťů jako falešné důkazy. Do Flagstone dorazí žena jménem Jill, která se má provdat za McBaina ze Sweetwater. Není to ale jen tak nějaká ženská, je to bývalá luxusní prostitutka z New Orleans, která se za McBaina provdala už před měsícem, a tak jen jedinou dědičkou ranče Sweetwater. Ukáže se, že McBain tušil, že železnice bude dále pokračovat na západ před jeho pozemek a rozhodnul se tam postavit nádraží a stanici pro doplnění vody, a to vše musel stihnout do té doby, než dorazí železnice. Morton chtěl po Frankovi, aby McBaina pouze zastrašil, a ne aby tam provedl takový masakr, a tak se spolu kvůli tomu v Mortonově vlaku pohádají. Morton se chce s Jill dohodnout, ale zmrd Frank chce pozemek jen pro sebe. Cheynne se potká s Harmonikou v hostinci a popírá vše, z čeho je obviněn na základě falešných důkazů. Harmonika navštíví Sweetwater, kde zachrání Jill před dvěma Frankovými muži a vyleze na Mortonův vagón, odkud se dozví o spojení Franka a Mortona, ale je zajat. Frank se ptá Harmoniky, jak se jmenuje, a ten mu jako odpověď dá jména mužů, které Frank v minulosti zabil. Frank se vydává za Jill a Harmonika je ve vlaku zachráněn Cheyennem, a tak začnou ti dva spolupracovat. Rozhodnou se pomoci Jill vybudovat nádraží v Sweetwater s nashromážděným materiálem, o stavbu se mají postarat Cheynnovi muži. Frank se mezitím válí s Jill v posteli a ta je pak nucena dražit pozemek v přítomnosti Frankových nohsledů, kteří drží cenu nízko. Objeví se zde Harmonika a ten nabídne 5000 dolarů, což je odměna za nalezení a vydání Cheyenna, a tak pozemek získá on. Bohatý Morton podplatí Frankovy muže, kteří mají následně za úkol ho zastřelit, ale z nepochopitelných důvodů mu Harmonikář zachrání život. Jill je na něj naštvaná, a on jí na to řekne "Nenechal jsem je (Frankovy muže) ho zabít, a to není totéž." Následně Cheynne uteče z vazby a společně se svým gangem postřílejí zbývající Frankovy muže u Mortonova vlaku. Zůstane zde jen Morton, který se plazí u kaluže s vodou, a Frank jej nechá žít. Pak se Frank vydá do Sweetwater, kde se sejde s Harmonikou, zatímco Cheynne zůstává na ranči s Jill. Frank a Harmonika spolu mají duel, který končí Frankovou smrtí a konečně se dozvídáme, proč na něj měl Harmonika spadeno. Největší tajemství celého filmu je tak divákovi odhaleno až na jeho samotném konci. Jill doufá, že s ní Harmonika zůstane, ale ten musí jít dále a na otázku, zda se někdy vrátí, odpoví "Možná." Cheynne to bohužel nezvládne a umře na následky zranění z přestřelky. Ale nádraží se staví a Jill udělá to, co jí radil Cheynne – donese dělníkům vodu. A také si nic nedělá z toho, když jí plácnou po zadku – podle Cheyenna to nic neznamená. Klid a vyrovnanost, které z tohoto filmu, a především z postavy Harmoniky vyzařují, jsou návykové. Není nutno příliš mluvit, je nutné především konat. Film ukazuje také temnou stránku rozšiřování USA na západ, spojeného se stavbou železnice. Pro mě je tento film velkou inspirací do života a jsem rád, že byl tenkrát natočen. A ta nádherná hudba!  () (menej) (viac)

Odpadlik

Absolutní špička westernu a pro mě jeden z nejlepších filmů. Trvá sice přes tři hodiny, ale ani na okamžik se nenudíte a to nemusí jít zrovna o akci. Veškéré napětí je postupně budováno (viz úvodní scéna na nádraží; postupné odhalování motivu "Harmonikovy" pomsty). Pokud film sledujete v kině, téměř cítíte horko rozpálených plání, pot pistolníků a vůni whisky ... Bez proslulé hudby E.Morriconeho by však byl film nejspíš jen poloviční. ()

Titus

165 minut bylo na můj vkus až příliš. Nehledě na to, jak to NOVA rozdělila do dvou dílů. Ale je to fakt klasika. O hudbě se snad ani nemusím zmiňovat. ()

Fido

Film, který mne jako milovníka westernů přibil do křesla a stal se nutným doplňkem mého života a později i filmotéky. Nelze vyjmenovat všechny superlativy (režii Sergia Leoneho, herecký koncert všech a nejen hlavních hrdinů, Morriconeho motivy, kameru, scénář, jemuž nechybí ta pravá špetka humoru aj.), nezapomenutelné scény a hlášky, zkrátka mých TOP 5! ()

Trixi

Na westerny moc nejsem,ale tenhle je fakt dobrej. I přes pomalejší vyprávění je to neuvěřitelně strhující podívaná. No a ta hudba......hmm........ ()

Aldamir

Herecký koncert pro nezapomenutelné kvarteto aneb dokonalej záporák Fonda, nečitelnej Robards, mlčenlivej Bronson a náderná Claudia Cardinale, který ty dnešní hollywoodský vyzábliny nesahaj ani po kotníky... A psát o tom, jakej je Morricone hudební Bůh, to by asi bylo nošením dříví do lesa, co? ()

jojo-Jozin

Každá složka filmu je dovedena do takové geniality, že mě přes svou stopáž tento umělecký počin nikdy nepřestane bavit. K hodnocení se mi nedostáva dostatečný počet hvězdiček. ()

Peteb

Vybral jsem si tento film pro svůj první komentář. Bohužel jsem jej odeslal někam do diskuze.... Pro mne je tento film etalonem žánru western. Jeho nedílnou součástí je jeho velmi působivá hudba. U žádného jiného filmu se mi hudba nedostala pod kůži do takové míry, že při jejím samostatném zaslechnutí se mi v mysli odvíjí příslušné scény z filmu... Hodnotit jednotlivě scénář, režii, herce, hudbu atd. je nošením dříví do lesa, když celek je za 100%. Každý z tvůrců k tomu přispěl svým dílem a za to jim patří dík...... Za vysílaní tohoto skvostu v ořezu 4:3 a rozděleném na dvě části se někdo bude smažit v pekle hned vedle Franka. ()

Syl Wes Ter

Majstrovsky spracovaný film o pomste od Sergia Leoneho. Asi najsympatickejší záporák vo filmovej histórií je postava Franka v podaní Henryho Fondu. Morriconeho hudba je opäť geniálna. ()

Zahartof

Co se k tomuhle dá ještě napsat? Jako malý kluk jsem westerny žral a nejradši jsem měl Sedm Statečných...dokud jsem nespatřil Once Upon A Time In The West. Henry Fonda je chladnokrevný střelec, Claudia Cardinale neuvěřitelně půvabná dáma s železnými nervy, Robardsovy vtípky mi pravidelně dávaly K.O. a Bronson střílí stejně dobře jako hraje...Muzika je od mistra Morricona, kdo neslyšel, nepochopí....Nejlepší western všech dob. Edit 13/12 2009 Jak na člověka asi působí dvacátá pátá projekce v životě, navíc filmu, který zná natolik, že by jeho hlášky dokázal vysypat z rukávu ve tři ráno? V případě tohoto filmu pořád stejně. Navzdory tomu, že hrdinům odezírám ze rtů, je atmosféra stále stejně neuvěřitelně absolutně skvělá. Tohle dílo je nesmrtelné. ()

Poker_Face

Spolu s Barbarem Conanem pro mě nejlepší soundtrack. Tady možná ještě o kousek lepší. Do filmu mě prvních 10 minut naprosto vtáhlo a už nepustilo. ()

spacylemon

Strašně rád se vyhýbám klasickým starým westernům a ještě radši se jimi pak nechám překvapit... Tak snad jenom - zdlouhavé protahované záběry na detail, nejlíp na detail obličeje, občas sice můžou pomoct zvýšit napětí, ale aby z toho pak vylezl tříhodinový film? No to snad ani nebylo třeba, ne? ...původně jsem chtěl jít proti proudu a dát za 4, ale asi bych lhal sám sobě... ()

Bobšule

Mám ráda původní, nezkrácenou verzi. Vychutnávám si každý ze záběrů a jsou pasáže, které přímo miluji a mohla bych je citovat a se vší precizností popsat třeba i o půlnoci. Temporytmus jendotlivých scén je přímo magický. Tenkrát na západě je prostě archetypem svého žánru a zároveň jeho vrcholným dílem. Nic, co bylo v oblasti westernu natočeno před nebo po tomto filmu jej už nemůže překonat. S trochou antropomorfismu lze říci, že Tenkrát na západě patří k těm nemnoha filmům, které naprosto a do puntíku splňují ideál antické krásy, čili že kvalitě filmu zcela přesně dpovídá kvalita hudby. Neslyšet tento Morriconeho opus znamená nepoznat jeden z úhelných kamenů filmové hudby. ()

Arequipa

Král westernů - Morriconeho vrcholný soundtrack, charismatický Bronson, záporák Henry Fonda, nádherná Cardinale a příběh, jehož pointa - včetně symbolického kousnutí do jablka - patří k vrcholu dějin kinematografie. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)