Anjel Pána 2

• Česko Anděl Páně 2 (viac)
Rozprávka
Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Anjel Petronel stále pracuje pri Nebeskej bráne, ale je presvedčený, že by si zaslúžil lepšie miesto. Jeho večný pokušiteľ, čert Uriáš, začne Petronela provokovať: Stačí odtrhnúť jabĺčko zo stromu Poznania a bude vedieť to, čo vie len sám Boh! A cesta k uznaniu a lepšiemu miestu bude voľná. Hádka Petronela s Uriášom o jablko Poznania ale skončí zle-nedobre... V hašterení sa vzácne ovocie skotúľa až na Zem. Anjel - zmätkár a jeho kamarát čert-pokušiteľ musia rýchlo jablko Poznania nájsť a vrátiť. Preto prídu na Zem. Tu v predvečer sviatku svätého Mikuláša stretnú malú Anežku a jej krásnu mamu Magdalénu, partiu nepoctivých koledníkov, vydriducha Košťála i sympatického predavača párkov. Než sa im podarí jablko nájsť a vrátiť tam, kam patrí, zažijú veľké dobrodružstvo. A po množstve ľudských i „božských" skúšok, naši hrdinovia nakoniec zistia, že cesta k poznaniu vedie predovšetkým cez seba samého, cez objavenie sily priateľstva, lásky a schopnosti odpustiť. (Magic Box)

psychohippo

„Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ (1Kor 13, 1–8) Tohle byl ten hlavní příběh Anděla Páně 2. Ten příběh, který mnohým recenzentům chyběl. A to je mi líto. Je mi jich líto. Že jim to nebylo dopřáno. Na druhé straně je fér přiznat si, že "Pravda a Láska" jsou pojmu v našem politickém i kulturním kontextu zprzněné, mnohdy svými "rodiči". Je pak lehké nastavit vnímání pouze na vtip, křesťanskou sebeironii a hlavně na dokonalost "buddy movie" linie. Matla se Zmetkem pekelným dávali hlášky srovnatelné s tou nejlepší klasikou české filmové školy, katolické "švejkování" bylo prosyceno tolerancí a připomnělo mi jak dávnou tradici židovských vtipů, tak nepřekonatelnou knihu¨Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti. Ve dnešním světě ohroženém všemožnými fanatiky bez humoru tenhle přístup vnímám jako ozdravující. Mimochodem, potěšilo mne propojení novozákonního příběhu o nedokonalosti vyvážitelné láskou se starozákonní tradicí (např. přechod přes řeku). Nicméně souhlasím s kritiky, kteří ve filmu viděli příliš mnoho z "klasického" klišé českých filmových pohádek, včetně patosu, tklivé hudby alespoň cameo roliček VIP. Ano, bylo to tam. Klišé a stereotypy jsou totiž do jisté míry nezbytnou součástí všech rituálů. Většina z nás má přeci na Vánoce obligátní stromek, peče zhruba to stejné cukroví co loni a přes všechna předsevzetí to s ním dopadne na Silvestra tak podobně jako jiné roky. Anděl Páně 2 si přece na nic víc nehraje. Je přiznanou vánoční (ehm, Mikulášskou) pohádkou, je příběhem, který prostě musí končit nadějí. Je to pohádka, jejíž základní motiv, stejně jako Listy Korintským, máme všichni kdesi v sobě mít, kdesi v sobě cítit. A za to dík, pane režisére. ()

calculus

Tak to byl tedy sešup! Kde byl Anděl Páně zajímavý, tam je dvojka jeho opakem. Prázdná, hrubá, hloupá. Určitě ne pro děti! Takové to malé rouhání v prvním filmu bylo i vtipné, a přestože nejsem "praktikující křesťan", tady mi to už hodně vadilo. Snaha "vytěžit" z věci co nejvíc přešla až k vulgaritám a vlastně ani moc nechápu, jak se tomu může někdo pořád smát. Pro mě opravdu nepohádkový "zážitek", velké zklamání. Pokud tuto "pohádku" někdy uvedou kupříkladu na Slovensku, pověsí tam Stracha za uši:) ()

luciekout

Strach výborně navázal na tradici kvalitních československých pohádek jako byl císařův pekař, hrátky s čertem či krkonošské pohádky, kde nechyběly výrazné osobnosti, příběh i vtip. Nezbývá než doufat, že se po troškoidním úpadku v české (nejen) pohádkografii objeví víc takových snímků. 90% ()

eMeMko

V záplavě novodobých českých pohádek, kterých se každé Vánoce vyvalí hned několik, se jedná o velmi kvalitní kousek. Je zkrátka vidět, že se s pokračováním nespěchalo, a tvůrci si dali se scénářem dost práce. Postavy jsou pohádkově roztomilé, příběh relativně jednoduchý, přesto se film užijí i dospělí. Sami jsme se s manželkou několikrát od srdce zasmáli. Herecké výkony jsou velmi dobré, vypíchnul bych samozřejmě Jiřího Dvořáka s Ivanem Trojanem, nicméně příjemně překvapil i Bolek Polívka s Vojtou Dykem. Finální hodnocení: Téměř perfektní pohádka, která se třeba za 11 let dočká zase dalšího dílu. ()

Fíma

Možná je to tou nostalgií, ale myslím si, že máme spousty lepších pohádek, nicméně ve srovnání s pohádkovou tvorbou posledních let je Anděl Páně 2 skutečným zjevením. Vtipné pro děti i dospělé, má to spád a celou dobu baví. ()

wanry02

Nato jaký to má v českých kinech obrovský ohlas to pro mě zas takový skvělí film nebyl. Byl sice velmi pěkně natočen i měl velmi zajímavou pointu, avšak na první díl to prostě nemá. Já osobně jsem hrozně postrádal tu vánoční atmosféru, která by u vánoční pohádky rozhodně měla být. A navíc se mi film zdál spíše pro ty větší, protože některé pasáže filmu děti chápat nemohou. Takže já jsem byl osobně trocho zklamaný z příchodu z kina, protože jsem čekal, že film bude alespoň stejně dobrý jako první díl. 70% ()

julyberda

Připadala jsem si jako pošťák, který dostal epileptický záchvat a vysypala je na něj hromada vánočních přániček - v úmorné a nekončící křeči a ještě k tomu jsem pořád měla před očima kýčovité adventní obrázky. Vizuálně někde mezi levnou televizní inscenací a reklamou na Heru. Zajímalo by mě, jestli si Strach uvědomuje, že na sice točí katolické agitace, ale přitom není schopen dát Vánocům hlubší význam než jim přisuzuje průměrný hedónista - posílání ohyzdných pohlednic, konzumace cukroví, dárečky, opulentní ozdoby a rozněžňování se nad koledami. BTW - od kdy je kolednictví tak lukrativní povolání, že stojí za to zmlátit konkurenci a riskovat tím zatčení? ()

harycek

Špatné to nebylo, ale oproti jedničce to bylo jakoby plošší a chudší na děj a uzavřené v jednom areálu města až kapku klaustrofobně ,nic proti Anně Čtvrtníčkové , ale do té role mi její široký obličej moc neseděl a byla i dost velká oproti své "matce" (Vica Kerekes) seděla by mi tam drobnější dívenka, ale to je jen můj subjektivní pohled filmu to tolik neubírá!!! ()

Prubner

Film stojí na souhře ústřední dvojice, vtipných hláškách a hezkých obrázcích. Ale scénář je na prd. Marek Epstein v životě nenapsal dobrý scénář a tenhle to taky není. Film postrádá soudržný děj a je plný nelogičností: Anděl a čert nevědí o tom, že na zemi existuje víc než jedno jablko ? Oba vědí všechno o dětech, které zastrašují, ale Anežku a její matku neznají ? Petronel dá Labudovi klíč od očistce a dál už se o klíč nestará ? Uriáš zjistí, že na zemi nemůže používat kouzla a o pár scén dál zapaluje lampy lusknutím prstů jako divý ? Sorry, ale herci ani vtípky nezachrání mizerný scénář. K tomu ještě ty téměř erotické momenty (které se do pohádky nehodí), Lucie Bílá (která nikdy neuměla zpívat a přitom ji z nějakého důvodu všichni považují za hvězdu) a k tomu předvolební kampaň Michala Horáčka... Tu miliónovou návštěvnost si film nezaslouží. ()

dsaiko

Nelíbilo se mi to. Kdybych měl vyprávět dětem příběh jako pohádku, bylo by to velmi krátké povídání. Zůstanu navždy ateistou, ale z křesťanského pohledu to přišlo hloupé i mně. Neustále si stěžující anděl, laciné až lascivní vtipy, k tomu dostat se do přízně Boží stačí odpustit atd... Černovlasá robustní holčička k rusovlasé drobné matce byla asi adoptovaná? Chudá máma, která nebude mít kde bydlet, ale odmítne nabídku postarání se o své jediné dítě? Druhá skupina čertů jako nejlacinější násilný geg? Prý velmi drahé, podle mne ale naprosto zbytečné efekty božího zvonečku a rozestupující se vody? Navíc mne J. Strach sklamal svým přístupem, kdy (asi humorně) vzkazoval na FB, že kdo film stáhne, skončí v pekle. Věřil jsem, že pro něj měla mít pohádka morální přesah včetně šíření božího slova, které by rád předal bezvěrcům, vypadá to ale, že mamon, i přes obrovský úspěch v kinech, je opět silnější a zůstává hlavní motivací. Nebo je to snad přirozená povaha církve: pro hříšníka "poznání" a odpuštění, pro církev jeho hmotné statky?! ()

nemer odpad!

Raději se nebudu vyjadřovat k tomu, co vysoké hodnocení a výdělečnost tohoto filmu vypovídá o divácích, tvůrcích i hercích, kteří se k něčemu takovému propůjčí. ()

TikTak

Je to dobrý film , ale Lucie bílá to trochu pokazila protože všichni tam měly takové světlé kudrnaté vlasy a ona je má černé. ()

pafka

Neurazi, pohladi, potesi, zabavi, neotravi. Uvidite spoustu skvelych hercu, kteri maji co hrat. Uvidite Jiriho Bartosku, jak nema co hrat a jeho role je neskutecne prazdna a on skutecne jen jaksi stale konstatuje a vubec se to nepovedlo. Kdezto naprosto skvely, rekl bych ze nejlepsi je B.Polivka. Tomu to sedlo a svoji roli si vylozene uzil. A Ivan Trojan unese jakekoliv herecke brime a tady je opet skvely a dokonaly. Uziva si to on, uzivate si to i vy. Jiri Dvorak uz tak komedialni figura jako je ta Trojanova neni. Ale hrat po boku Ivana je vazne dost tezke . Snad jedine, co by se dalo filmu vytknout, ze je chvilema trosku podlezavy. Ale na to se da zvyknout. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

17.05.2022

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

30.12.2016

Ani novým Star Wars se nepodařilo sesadit z trůnu nejúspěšnějších filmů roku 2016 v českých kinech pohádku Anděl Páně 2 Jiřího Stracha. Těší nás, že tento post drží český film, který si u nás vede v… (viac)