Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

herr_carter

Jak už tady mnozí napsali, úctyhodný výkon byl především ze strany dcery Thomasin McKenzie, jež v 18 letech zahrála tuhle roli vážně na výbornou. Neměl jsem sice chuť se potom nastěhovat do hvozdu, s pohnutkami hlavního hrdiny jsem se ale celkem ztotožnil. Hezký příklad toho, jak se dá natočit poutavý film pouze s lidskými rekvizitami....................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Wally

Strašně zajímavý film...pominu-li fakt, že se odehrává v přírodě (která je božský natočena), pak jeho hlavní poselství vás staví do konfliktu 'svobodná vůle vs systém'. Chvíli se přikláníte na jednu stranu, pak dáváte za pravdu straně druhé...hodně mne to bavilo. To, že B. Foster je už zkušený herec se ví a tak jeho skvělý výkon nepřekvapil, ale za mne klobouk dolů za výkon mladé T. McKenzie... Rád zase někdy kouknu... ()

Zagros

Souzním s hlavními hrdiny. Občas bych se rád vykašlal na svět, vrhnul se do lesů a žil jen tak ze dne na den. Mám ale rodinu a s dětmi by to byl větší problém. Přiznám se ale, že některé výdobytky civilizace se mi líbí. Třeba střecha nad hlavou, sucho, teplo, internet a filmy. :-) Někdy si to alespoň vynahrazuji delším pobytem v lese a v přírodě. Zpět k filmu, obsahově se mi velmi líbil, navíc bylo vhodně zvolené pomalé tempo vyprávění. Při podobném způsobu života opravdu není akce hlavní náplní vašich dnů. Chyběla mi vlastně jen jedna věc, větší zdůraznění motivace postav a možná alespoň lehké nakouknutí do jejich historie. Nejsem zrovna člověk, který by potřeboval vše jasně na talíři. Přesto bych uvítal například nastínit, proč s nimi nebyla žena, či máma. Jistě byla silným hybatelem v minulosti. Možná to chtělo více okořenit dialogy? Nevím, možná už si všechno řekli předtím. Každopádně rád dám čtyři hvězdy a podobně naladěným lidem doporučím. Pokud nedokážete být chvíli off-line a pustit mobil z ruky, tak se na tohle nedívejte. Bavit vás to pravděpodobně nebude… ()

Hanys_

Ben Foster žije s dcerou v lese, protože .. vlastně ani nevím proč. No a pak musí začít žít ve společnosti, ale moc jim to nejde. Film takříkajíc o ničem, naštěstí herecky je to težká paráda. Hlavně mladá Thomasin McKanzie má asi před sebou velkou budoucnost. ()

HonzysKISS

Celou dobu si říkám: „otec s dcerkou sami v lese, to může být docela vzrůšo“, ale nakonec nic moc záživného. Čekal jsem něco většího, nápaditějšího. Není to špatný, celkově je to dobrý, jenom to prostě není žádný zázrak. Spíš se měl víc snímek zaměřit na to žití v lese, to mi přišlo zajímavější. To tam je v podstatě hlavně na začátku, potom v té civilizaci už to nebylo úplně ono. Foster a obzvlášť slečna McKenzie to zahráli bravurně, jsem zvědavý na další její herectví. ()

F.W.Colqhoun

Daddy I'm hungry. Into The Wild bez Eddieho Veddera a s zádumčinou holčičkou resp. tatínkem na krku. Protloukání se otce, sužovaného válečnými traumaty, a jeho dcerky, kteří se pokoušejí nezadat si civilizací víc, než je nezbytně nutné, rezonuje s eko-panikou, která se nutně vkrádá do myslí těch, kteří se nedokáží odříznout od toho, co lze těžko nenazývat fakty. Když už ne v kinematografii, na těchto útlocitných stopu jistě zanechá. Film více po-citový než přemýšlivý uvádí diváka do světa kempů, samot a četných příležitostí k uplatnění tábornických triků. Optikou režisérky, odchované nikoliv lesy státu Washington, nýbrž předměstím Washingtonu DC, jde o svět stejně idylický, jako zvláštně hrozivý. Není tedy divu, že trampskou dvojku prezentuje jako společenství introvertní, jakoby les nebyl místem vhodným pro podnětné rozhovory, které v předkládaném způsobu života představují (společně s hrami v šachy a na schovávanou) jedno z mála ryze člověčích povyražení. To, že Debra Granik nechává hrdiny převážně mlčet, ji usvědčuje z toho, že má o životě v lese možná jen teoretické, městské představy. Toto podezření posiluje očividná bezradnost v tom udělat to autenticky špinavé. Jinak působivý film to poněkud sabotuje. Nelze přehlédnout, že i takové drobnosti jako kostýmy vyhlížejí jako produkty městského butiku než nutné nouze. Příliš romantické, málo špinavé. A není to jen problém pletených šál a čepic. We can still think our own thoughts. ()

Ripley

Nebýt slova "veterán",které se ve filmu jen mihne,nebo zdejšího popisu děje,tak nikdo neví "která bije".I to však bylo málo.Scénář absentuje veškeré otázky. ()

kolemjdouc

Všeho ve filmu bylo přiměřeně.Žádné dítě neposlal táta do světa tak připravené na jeho nástrahy.Proto mohl v poklidu zmizet ve křoví.Z McKenzie bude dobrá herečka ,pokud ji nesemele holyvúdské klišé.Záběr dcery s otcem u včelího úlu mě fakt dostal.A celým filmem se nesla poklidná dprovodná hudba ()

DannyBoy80

Spíše komorní film o bezďácích/nebezďácích kteří se snaží přežívat v lese z různých důvodů. Otec s dcerou si takto žijí celkem poklidně nicméně ne všichni jsou z toho nadšení a tak začínají trampoty městem i lesem, přehodnocování i utvrzovaní. No a tak. ()

InTerrre$

Žádnej kýčem prolezlej, zidealizovanej mainstream Mortensen Family z duhovýho Captain Fantastic. Vztah dcery a otce není jednoduchý a problém otce se nevyřeší sluníčkově. Realismus jak má být, přežít v lesích není kurva jednoduchý a přestaňte si to sakra romantizovat, jak diváci, tak i filmaři. ()

bobstock

Pro společnost je to bezdomovectví, vandalismus, porušování pravidel, týrání dítěte a já nevím, jak by to mohly úřady označit, ale pro hlavní protagonisty to je jejich vlastní výběr. Otci dítěte společnost více vzala než dala, a tak se rozhodl pro jiný způsob, který je dnes již prakticky nemožný. Konfrontace je nevyhnutelná, jak se píše v popisku, ale né ani tak se společností jako se sebou samotnými otce a dcery, která se jako přirozeně mladý a zvídavý člověk zajímá, co jí okolí může nabídnout a tam vzniká vztahový problém a možné odloučení. Společnost tak jak ji popisuje film je velice vstřícná, takže žádné velké drama nečekejte a ani začátek, kdy ještě naplno žijí osamoceni a skrývajíc se před hlídači rezervace mi nějaké více vzrušující situace nenabídlo, ale pokud máte rádi zelené lesy, užijete si mnoho krásně nasnímaných záběrů. 70% ()

aLPaC

Ta předposlední scéna mezi otcem a dcerou nádherně podtrhla skvělé herectví obou hlavních představitelů a jejich citové vazby a ta závěrečná s pytlem mě dostala. Už se těším na Bena jako Jana Žižku. ()

Renfield

Úvodní, až meditativně natočená lesní část dokonale odráží tempo vyprávění příběhu. To se totiž nemění ani v pozdějším městském dění, vše je vyprávěno, dá se říci, beze stop, přesto velmi silně. Je to o svobodě, kam až vlastně můžeme ve svém rozhodování zajít? Je to o dnešní době a potřebách lidí, i když jsou samozřejmě jedinečné, ne každý chce (musí) žít jako Will. Ale především je to o vztahu otce a dcery, jeho nutném vývoji a vlastním pohledu na život. Dění a tím i vztah, by se dalo rozdělit na tři kapitoly... souznění, rozdělení, hledání další životní cesty. Ta první, lesní, je až idylická, vše si plyne v zajetých kolejích, samozřejmě především dle Willa, přičemž spokojená je i Tom. Druhá je skokem do reality, z mého pohledu neskutečné reality. Scéna, ve které oba zvlášť odpovídají na spoustu otázek, řekne vše a následná pomoc to jen potvrdí. Přichází emociálně nejsilnější hledání, Tom zjišťuje, že se jí mezi lidmi vcelku líbí, Will měnit nemůže... Beze stop sice má nádhernou kameru a hudbu, ovšem jeho příběh stojí především na hereckých výkonech. Debra Granik rozhodně vybírat herce umí a nemýlila se ani tentokrát, Ben Foster hraje svoji jistou klasiku, Thomasin McKenzie neuvěřitelně překvapila! Děj je plný emocí, náročného vývoje postav a přesto s minimem dialogů. Hercům často musí stačit jen obličej, oči... a stačí, věřím jim vše, včetně vztahu otce a dcery. Znát je to například ve scéně, kdy Tom ukazuje Willovi včely. Nadšení z nového v očích Thomasin McKenzie a až otcovská hrdost v pohledu Bena Fostera. Nenápadný, za to velmi silný film, který ani zase emočně silný závěr nepokazil, právě naopak. 90% ()

Pawlisman

Film mě oslovil. Výborné zpracování, i filmové i scénáristické, prostě věrohodné s krásným vhledem do určité části americké reality. Divím se, že všichni hledají tolik trhlin. Pro mě zajímavé a celistvé. Určitě se ke snímku ještě vrátím. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)