Rédl

• Česko Rédl
TV spot
Česko, 2018, 4 h 35 min (Minutáž: 66–72 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Scenár:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Ivan Acher

Ondřej Sokol, David Novotný, Martin Hofmann, Roman Polák, Petra Hřebíčková, Martin Pechlát, Ján Bavala, Přemysl Bureš, Kryštof Bartoš, Oskar Hes, Ján Sedal (viac)

Je rok 1992, krátko pred rozpadom Československa. Poručík Roman Rédl dostane za úlohu trestné stíhanie posledného šéfa ŠTB, generála Ferenca. Avšak z dôvodu blížiaceho sa rozdelenia republík hrozí, že obžalovaný môže uniknúť súdu odchodom na Slovensko. Rédl sa preto snaží generála udržať vo väzbe čo najdlhšie, aby zabránil úteku. Situáciu však skomplikuje prípad, ktorý sa Rédl rozhodne riešiť čisto z osobných dôvodov. Ako vojenský prokurátor sa doteraz zaoberal prevažne zločinmi vojakov. Táto kauza zasahuje do civilného sektora a Rédl naráža na nechuť polície spolupracovať. Keďže k riešeniu prípadu bude potrebovať znalca kryptografie, musí sa obrátiť so žiadosťou o pomoc na generála Ferenca, ktorý je v tomto odbore eso. (RTVS)

pan_Bily

Hooodně dobrej seriál. Bohužel s jedním dost mínusem - obsazení hlavní role. Proti Ondrovi Sokolovi nic nemám, mám ho docela rád, ale do tohodle se moc nehodil. Mám stejný pocit, co už tu několikrát zaznělo. Moc jsem mu to nevěřil. ...a že byl paragán...? Ale vyrovnávají to dokonalí Novotný s Hofmannem. ()

quokam

Osobne chvalim ten konec, za ten hvezdu hore. Tvurci nestvorili zadneho neporazitelneho Bonda, ktery pet minit po muceni je zcela oukej, z kazde slamastyky se vystrili, vsechno vyresi. Je zde naopak hluboky lidsky rozmer, konecna otazka sebevrazdy ci vrazdy je spravne zanechana otevrenou. Herecke vykony. Jo, Novotny, Hofman, chvalim. Vyborny Polak, pro mne do te doby vlastne neznamy herec. V netypickych pozicich potesila Hrebickova s Paclatem, na kterych nebyl znat "balast" ze jejich jinych komedialnich rolich. V kameo perfektni i Kozub. Sokol mel slabsi chvilky, ale zaver odehral bravurne. Celkovy dojem 8.5/10. Upd 100124: muj maly bezcenny, oscar za dila prenierove videna v roce 2023. Udeluji cenu panu Romanu P za nejlepsiho dramatickeho padoucha. ()

skoda120L

První tři díly byly opravdu bomba. Bavily mě a měl jsem ze seriálu velmi dobrý pocit. Ale pak přišel na řadu poslední díl, který mě tedy hodně zaskočil. Ten díl se vůbec nepovedl a zkazil můj celkový dojem o seriálu. Tudíž závěr velmi nepovedený. Za první tři díly bych dal klidně 5 hvězdiček, ale takto dávám 4 a za poslední maximálně 1 více si rozhodně nezaslouží. ()

morfalou

Dobrý příklad toho, jak se poměrně napínavý děj dá pohnojit jeho závěrem... Škoda. Možná by měl pan Hřebejk omezit své bezduché politické komenty a více se věnovat tomu, co mu dříve snad celkem šlo... Dávám tři hlavně za Lorence. ()

tehol

parada od zacatku do konce, jina galaxie serialove tvorby od ostatnich zdejsich pocinu (kdyz nepocitam hbo). nevim, co bych tomu mel vytknout, dej nebyl nejak prevratne zasmodrchany s prekvapenim na konci, ale to vubec nevadilo, protoze to melo atmosferu jako hrom a excelentni herecke vykony hlavnich postav - sokol, novotny, hoffman, polak, htebickova. ta dvojka hoffman+novotny imo uplne nejhnusnejsi par kriminalniku v ceskem filmu vubec. ikonicka scena v kadibudce byla tresnickou na dorte.. ()

Kosir

Prostě Hřebejk není Strach a nedokáže udělat ani prodat nuance příběhu. Uznávám, že tady se snažil, je to vidět, ale snaha není všechno. Ostatně i ten scénář se spíš tváří, než aby byl. ()

JohnnyV

No jo, mrazí z toho. Prostě žádný svědek, ideální svědek. Novotný s Hofmannem a Polák uvěřitelní. Sokol opět potvrdil, že je neherec. Ani to přehrávání mu nejde. Jemu svědčí spíš ty show a reklamy. ()

adaben

Natočené je to zajímavě, některé scény velmi dobré, ale mně na tom přece jen vadila ta přílišná krutost. Na můj vkus ji bylo příliš. David Novotný zahrál toho gaunera tak výborně, že vlastně vytlačil z pozornosti hlavního hrdinu a člověk byl spíš zvědav na další osud toho gaunera. A trochu mi tam nesedělo, i když to mělo jistá logické zdůvodnění, že vrahouni prvně vraždili vždy okamžitě a pak se z hlavním protivníkem tolik patlali. A také Rédlův návrat na penzion k estébákům, při jeho předchozí hře na vlastní pěst a v psychickém stavu, jakém byl, mi to přišlo trochu umělé vydat se znovu za generálem a spol. Zaskočilo mne pár nedořečeností a také, že se tam v jednom dílu mihnul jako nádražák Norbert Lichý, a pak už se k mému překvapení neobjevil. Pokud to byl záměr, povedl se - ale taky mne napadlo, jestli se tvůrcům prostě něco nepovedlo, či něco nešťastně ve finále nevystřihli. ()

Thamilka

Seriál byl napínavý a dobře obsazený. Ondřej Sokol mě svým výkonem milé překvapil. První 3 díly se mi líbily. 4.díl byl už na mě moc drsný. Je hrůza, co vše se může odehrávat i v ČR. Doporučuji si seriál pustit... ()

Nordy_VH

Při spojení žánru krimi a režiséra Hřebejka jsem měl obavy z další Kriminálky Plzeň, ale nestalo se tak. Celá série má výborný námět, slušné herecké obsazení(s vyjímkou), také výbornou hudbu. První díl je spíše seznamovací a moc mě nezaujal druhý díl však gradoval, třetí pokračoval v gradaci a poslední to dodělal a to definitivně. Bohužel střih posledního dílu mi připadal jak z pomocné školy, rychlé rozuzlení a rychlost spádu děje na konci byl opravdu děs. To byla jedna ze dvou věcí, která mi vadila. Druhá je jasná, obsazení Ondry Sokola, v 1. a 4. dílu celou dobu přemýšlím kdo by ho měl nahradit. Naopak duo 90-kových mafiánů Novotný Hoffman, Polák jako generál "Lorenz" naprosto dokonalí. Celkem 65% ()

Fahrenheit

Jedna z nejlepších Hřebejkových režií, výborně zachycená atmosféra, chladu, dohasínající socialistické olezlosti a nejistoty, kdo je kdo a kdo s kým a pro koho peče. Dobře vybraný Ondřej Sokol do titulní role, protože se mu podařilo vyjádřit vnitřní dilema Redlova boje o férovost a strachu z prozrazení sexuální orientace. Skvělí i další herci, Hřebíčková, Polák, Novotný, Hofman... Ale nejpodstatnější je to, jak silně seriál promlouvá k dnešku. Tvůrci přesně vystihli příčiny politického a společenského marasmu, v němž se potácíme. Pokračovatelé KGB a StB nikdy neztratili vliv na dění v naší zemi, ať už jde o klíčové firmy, o Hrad, nebo o parlament a dál vesele tahají za nitky. ()

HanaZ

Příběh o tom, jak se naoko rozpadaly staré estébácké struktury spojené s cizí mocností na pozadí soudních procesů zavánějících nezájmem zkostnatělé justice a absencí právních, natož morálních opor, byl ve svobodné zemi natočen až po čtvrtstoletí: Úspěšným režisérem a dalšími autory kteří informace a zkušenosti o době jistě sbírali už v době dění, nicméně asi neměli příležitost, souhlas, odvahu, peníze... toto dřív natočit. Uvést toto dílo o deset až patnáct let dříve, patrně by i lépe splnilo svůj účel a nebylo jen smutnou historickou výpovědí. Pokud má Hřebejk vetknuto v osudu, že některé reálie může v toto zemi přinést až s odstupem jedné generace, budiž mu alespoň útěchou, že tentokrát dokázal, že "hovno hoří": Neuvádím spolier: Jak je nutno nakoukat v závěrečném díle... :) Zvyšuji na pět a odpouštím trochu zmatečné a nadbytečné šťourání ve "čtyřech letech" života a bavím se představou, co by asi říkal Freud na reakce při obsazení pohledného Sokola v roli politruka a homosexuála, což jsou okolnosti, které musí mužského diváka apriori deptat: Hlavní představitel hrát umí, navíc je v seriálu jedinečně zachycen boom gay klubů a kampaní na ochranu proti AIDS, které prostě jednu generaci nejen děsilo k smrti. Vzhledem k počtu obětí této nemoci a atmosféry doby odpouštím i tuto, pro někoho nadbytečnou dějovou linku. ()

roller odpad!

Potenciál obrovský. Novotný, Hřebíčková, Polák, OK. V kontextu s kvalitou souběžně sledovaného seriálu "Ve jménu vlasti", vyznívá tahle série jako příšerná slátanina. Zčásti jistě díky rozpočtu a zčásti díky absenci talentu Hřebejka, Sokola a všech těch, kdo se podíleli na obsazení hlavní role a volbě režiséra. Žádnou větší pozornost si tahle nedomyšlená fraška nezaslouží. ()

roabe

Povedená snaha o "severskou" syrovost, jen některé detaily neladí - třeba jedovatý spray, který neškodí v okolí oběti, a v posledním dílu odkaz na motorest na 50 km D5, která v roce 1992 končila u Bavoryně na 29 km... ()

NoodlesCZ

U prvního dílu jsem po 20 minách usnul, ale pak jsem se k dílu vrátil a hodně rychle si dal diváckou facku. Děj se rozeběhl a svištěl jako střelená svině. Nevím po jaké době jsem tak hltal CZ krimi u kterého jsem neměl pocit trapna, rozhodně nadprůměr a místní hodnocení nechápu, postavy nebyly černobílé. Jo taky mě štvalo, že se dal prostor pro mě nedůležitým scénám a naopak ty důležité mi přišli povrchní, ale to vše je prd oproti náladě celého filmu a výkonu Novotného/Hofmanna. Protože z tech dvou klaunů šel vážně mráz po zádech. Jinak mám pocit, že tolik otevřená homo scéna v CZ filmu ještě nebyla, odvážné. ()

kinoholik

Hřebejk s jiným scénáristou umí. Jen pořád nechápu, proč bylo nutné v první scéně prvního dílu ukazovat klíčový moment posledního dílu a tím degradovat napětí? ()

Ekdahl

Furt je to takovej krajskej přebor. Špičkový světový výkony na tomhle poli (první řada True Detective, poslední řada dánskýho Mostu ale třeba i Happy Valley nebo The Fall v produkci BBC) jsou o celý světelný roky dál. Tohle je utahaný, bez jiskry, šmrncu, grácie, je to těžkopádný, prkenný. Jinými slovy typickej Hřebejk. První dva díly jsou vyložená nuda, až pak se ta kárka jakž takž rozhrká. Určitý plus je, že autorem scénáře není Jarchovský. Díky tomu nezní každá druhá věta jak rána pěstí do ucha. I tak to ale není žádnej zázrak. Proč se tam např. tak často mluví spisovně? V hovorový řeči se spisovně nemluví, to si scenárista nevšiml? Nota bene když se to odehrává nikoli mezi akademiky, ale na opačným spektru společnosti. I ta dějová konstrukce občas dost zahapruje: jak to, že ta holka na začátku pustí k sobě do bytu dva podivně vypadající cizí chlápky? To má být realistický? Frim sleduje odklízení Bočka ze vzdálenosti snad 20 metrů, vejrá na to, dokud si ho samozřejmě nevšimnou. To je scéna na hraně karikatury. A kde je policie, která by ty vraždy vyšetřovala? Postava D. Novotnýho má být původem Rus, po ruským přízvuku ale u něj není ani stopy. Jak to, že si postava Hofmana zapomene pistolku na stole, kam na ni Sokol dosáhne? Atd. atp. Nebo postava Ivany, podle níž je pojmenován třetí díl: nepropracovaná, nemastná neslaná postava. Ani motivace hlavní postavy, Rédla, není moc jasná. Navíc Sokol jako divadelník v Činoheráku dejme tomu, ale filmový herectví je něco trochu jinýho... Summa: Hřebejk a spol. můžou být rádi, že je tu ČT, protože na volným světovým trhu by si s tvorbou týhle úrovně neškrtli. ()

karmalat

Dobre natocene, mraziva atmosfera, detektivka situovana do let, kdy se mohlo skoro vse. Sice obcas drobne chybicky, ale za me tak ctyri a pul hvezdy. Dlouho tady nebyl tak dobry serial. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů