Reklama

Reklama

Hurikán

  • Veľká Británia Hurricane (viac)
Trailer 2

VOD (1)

Obsahy(1)

Hurricane: Squadron 303 je příběh skupiny odvážných Poláků, kteří v druhé světové válce bojovali v oblacích nad Anglií, a to nejen aby udrželi Velkou Británii svobodnou od nacistů, ale také aby udrželi při životě svoji představu o vlastní svobodné zemi, která existovala ve své moderní podobě již téměř dvacet let, než byla rozdrcena čelistmi Německa a Sovětského svazu. Vyzbrojeni stíhačkou Hurricane a pod bedlivým dozorem z počátku neochotného velení  RAF svádí svůj boj za svobodu... (KIT.HL)

(viac)

Videá (1)

Trailer 2

Recenzie (58)

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Dopozeral som film Hurricane: Squadrom 303 a som na rozpakoch. Irituje ma, že som pozeral na film kde nebola predvedená ani jedna vzdušná reálna akcia na reálnych lietadlách (lietadla generované počítačom). Ďalším záporom je, že bitka o Britániu pozostávala buď zo samotného boja, v čakaní na poplach a v neustálom sedení v krčme, respektíve s vodkou na izbe. Beriem to, ako taký malý podvod na divákovi. Druhou marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý už spomínaný Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). A keďže predpokladám, že už nemôže byť technický horšie prevedený, takže bude lepším filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel, pravdepodobne 13 a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009. ()

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Toto vôbec neni až taký zlý film, ako som si spočiatku myslel. Poláci v Anglicku. Krásne vykreslené všetky stereotypy, od toho ako ich tam neznášali, cez ich alkoholizmus až po tlmočenie rozkazov. Nevedeli jazyk vtedy, nevedia ho ani teraz. Perfektne napísané dialógy, kto s nimi mal tú časť, úplne ich precíti. Trefné a vtipné. Hádek tiež skvelý a jeho záver, uff. Celkovo si k letcom vybudujete nejaký vzťah, majú fakt veľa vzdušných súbojov, riešia aj súkromné záležitosti ( čo trochu rozbilo tempo hlavne v poslednej štvrtine ) a sú proste sympatickí. Na ich žúrkach mi už chýbal iba anfentamín a častejšie používanie toho ich slávneho slovíčka. Nvm či je to tak aj v origo verzii, ale v dabingovej nebolo počuť ani piču z vysielačkovej komunikácie, čo mi dosť vadilo. Na Britov solídny film o Polákoch, ktorých doteraz ( vôbec neviem prečo ) neznášajú. Musím strhnúť za historické nedostatky a nahradenie realnych súbojov počítačovými, ale aspon vidno, čo zožralo väčšinu rozpočtu. 3 z 5 ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film je príjemnou spomienkou na staré dobré časy druhej svetovej vojny, kedy anglické dievčatá bez problémov vyfajčili východné párky a ešte to považovali celkom za exotiku. Dnes je situácia celkom iná a v diskusiách na britských fórach sa dozviete informácie ako: "Radšej by som sa stala lesbičkou, než by som sa vyspala s výchoďákom." No nech sa páči, hovorím si, veď ich chce len totálny zúfalec a pri stokilovej nadváhe musí byť aj tak fuška prehrabať sa k správnemu miestu. Priemerná Angličanka naozaj nie je Cheryl Cole. Každopádne je zaujímavé, že pod pojmom "skurvený východ" sa na britských ostrovoch myslí všetko v Európe od Nemecko napravo, hoci nikdy nevideli mapu. Evidentne, pretože taký Pakistanec, Ind a iní vzdelaní ľudia, to už nie sú východné živly, to sú umiernení misionári islamu jej kráľovského veličenstva. ()

Paxxx.cz 

všetky recenzie používateľa

Spíše bída než třída - jasně věděl jsem od začátku, že půjde o béčko, ale čekal jsem lepší zážitek. Začnu tím největším kamenem úrazu a tou je absolutně nezajímavá dějoví linka. K tomu přidejte nešikovný střih a samotné letecké souboje mohly být taky zajímavější. Co se dá pochválit je výběr herců, ze kterých si už někteří příslušníky RAF zahráli dříve - Kryštof Hádek (Tmavomodrý svět) a Nicholas Farell (Pearl Harbor). Chválím potom i to, že film popisuje fakta, která někomu možná byla neznámá...4/10. ()

ArsenalEagle 

všetky recenzie používateľa

Mám rád filmy s podobným motivem. Bohužel, i přes neuvěřitelně silné příběhy film téměř nevyužívá svůj potenciál, je to takové suše odvyprávěné, emoce aby pohledal. Rheon je opět výborný, Hádek se taky povedl, bylo fajn slyšet ryzí češtinu, občas se povedla i akce (i když působila na rok 2018 až moc levně a televizně), náznaky na drásající srdce tu jsou, ale naprosto nedotaženy. Podle skutečných událostí, ale spousta věcí pozměněna, domyšlena. Srovnání s Tmavomodrým světem si neodpustím, 303. peruť bohužel pokulhává snad na všech frontách za starším českým bratříčkem, od kterého se nepochybně částečně inspirovala. Ale nechci jen hanit, jsem rád, že podobně filmy vznikají, protože čas od času se objeví skvost. Tady jsou to "jen" silné tři hvězdičky. ()

Galéria (22)

Zaujímavosti (12)

  • Jan Zumbach (Iwan Rheon) přežil sestřel jak před bitvou o Británii, tak během ní. Válečným zajatcem se stal až v posledních měsících války, když mu vinou navigační chyby došlo palivo nad nepřátelským územím. (swinevenca)
  • Již druhý film, ve kterém si Kryštof Hádek (Josef František) zahrál jednoho z československých letců RAF během bitvy o Anglii za druhé světové války. Dříve si zahrál letce Karla Vojtíška ve filmu Tmavomodrý svět (2001). (ArsenalEagle)
  • Stejně jako v Tmavomodrém světě (2001), i zde zazní narážka na milenku nacistického diktátora Evu Braunovou. Opět platí, že o existenci Braunové polští piloti mohli sotva něco vědět. O Braunové se svět mimo okruh diktátorových blízkých dozvěděl až po válce. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama