Reklama

Reklama

Obsahy(1)

29. júla 1939 sa britskému kapitánovi Alanovi Thorndike (Walter Pidgeon) podarí dostať do blízkosti Adolfa Hitlera (Adolf Hitler) v rezidencii Berghof. V poslednej chvíli mu v atentáte zabránia príslušníci SS. Gestapo ho vypočúva a rozhodnú sa ho zabiť, ale tak, aby jeho smrť vyzerala ako nehoda. On ale nezomrie a uteká do Británie, hoci aj tu mu je na stope gestapo. Ukrýva sa v jaskyni a nakoniec sa mu podarí dostať k vznikajúcim jednotkám RAF, kde absolvoval výcvik. Pri akcii na bombardovanie Nemecka ako člen posádky nečakane opustí lietadlo a skáče padákom do Ríše dokončiť to, čo začal. (Volodimir2)

(viac)

Recenzie (15)

pollstro 

všetky recenzie používateľa

Lang se po útěku z předválečného hitlerovského Německa v roce 1933 vůbec poprvé vyjadřuje k tématu 2. světové války a vzniká tak první ze čtyř protinacistických filmů (Man Hunt, Hangmen Also Die, Ministry of Fear, Cloak and Dagger). Zároveň se jedná o propagandistický film v tom smyslu, v jakém byly americké válečné filmy - boj tvůrců proti nacistickému Německu. Téměř po celou dobu konstantní napětí kombinující zajímavě atraktivní zápletku a několik menších příběhových zvratů, přičemž první scéna je takřka proslulá. Lang opět staví na tématech jemu blízkých - konfrontace člověka se svým osudem a jeho následným útěkem, který v samotném závěru nikam nevede a je potřeba volit konfrontaci. Ve své podstatě běžné utěkářský film s jemně detailními psychologickými podtexty, které především volí spojeneckou propagandu srážející celkový zážitek, a které se v občasných místech podílejí na ztrátě plynulosti příběhu. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Režisér filmu Fritz Lang, ako Žid, sa obával po nástupe k moci Hitlera jeho proti židovských represálií a ušiel do USA. Tu sa umelecký činil a do konca vojny natočil 4 proti vojnové a proti Hitlerovské filmy. Prvý v poradí je Hon na človeka, 1941, nasledoval I kati umierajú, 1943. V roku 1944 nasledoval Ministerstvo strachu a túto štvoricu uzatvára Plášť a dýka z roku 1946. Pre zberateľa filmov z obdobia 2. svetovej vojny je to povinná štvorka. Zaujímavosťou filmu Hon na človeka, 1941 je, že tu hraje skutočný Adolf Hitler (ide o archívne zábery v montáži). Nakoniec v roku 1977 bol natočený remaké tohto filmu pod názvom Gentleman samotár (Rogue Male). ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

Celý čas som si musel pripomínať, že to nie je povojnový film a že teda niektoré veci ohľadom nacistov nie sú celkom dotiahnuté, a že film je síce natočený počas vojny, ale samotný príbeh sa odohráva ešte pred jej vypuknutím. Inak, sa jedná o celkom sympatickú špionážnu drámu so sympatickými postavami, aj keď by som si vedel predstaviť menej nadľahčenú, zato viac ťaživú atmosféru a s väčším množstvom trilerových scén. Napríklad takých, ako je tá v metre. Aj z takých záporákov, ako je napr. Sanders, išlo vytrieskať viac. ()

Kenneth 

všetky recenzie používateľa

Angličan si jde těsně před 2SV vystřelit na Hitlera. Následují tvrdé výslechy a pronásledování. Z diplomatických důvodů ho ze začátku nelze jen tak jednoduše zabít. Později právě kvůli diplomatickým důvodům je pořád v nebezpečí. Film je to zajímavý, ale nepůsobí úplně přesvědčivě. Pěkné záběry londýnského metra z té doby. ()

Flego 

všetky recenzie používateľa

Langov thriller s častými prvkami noir sú zaujímavým vkladom k protivojnovej aktivite predovšetkým svojim originálnym námetom. Inteligentné dialógy vynikajú hlavne pri strete dvoch svetonázorov a sú určite ozdobou filmu. Patrilo by sa ho však trochu "zakčniť", je dosť pomalý a príliš zjednodušený. Hlavná dvojica protagonistov sú výborní. ()

Galéria (27)

Reklama

Reklama