Když se Richard (Johnny Depp), světem protřelý univerzitní profesor, dozví lékařskou diagnózu, která mění celý jeho dosavadní život, rozhodne se zapomenout na veškerou přetvářku i konvence, aby zbytek života prožil nevázaně a odvážně, s kousavým smyslem pro humor a nádechem bláznovství a pošetilosti. Postupně se stále více oddává všem myslitelným neřestem – alkoholu, tabáku, sexuálním požitkům a urážení těch, kteří ho štvou. S vědomím blížícího se konce ale dospívá k poznání veliké životní pravdy. Učí se smířit se všemi, kterým předtím ublížil a koho má hluboko ve svém srdci rád. (Bontonfilm)

nelja odpad!

Hned zkraje se musím přiznat, že jsem film neviděl do konce, protože to už nešlo. Nestává se mi to příliš často, nicméně občas ano. Píšu to hlavně pro to, abych text vsadil do férového kontextu, moje hodnocení to ale nezvedá, protože ať už se v druhé půli stalo cokoliv, nemůže to rehabilitovat paskvil. Skončil jsem u kapitoly 3), která se jmenovala "Vážně umřu?" Tehdy jsem zpozorněl, a protože jsem ještě nebyl připravený na to, co musel hlavní protagonista podstoupit, raději jsem od sledování upustil. K věci. Hlavní problém snímku je neuvěřitelnost, nepřesvědčivost a obsahová prázdnota. Setkáváme se s tím docela často, a jestli je v uměleckém díle nějaká opravdu zásadní chyba, pak tahle. Nespraví to ani herecké výkony- upřímně, nemyslím si, že by byl Johnny Depp bůhvíjak excelentní herec, (hodně úzký výrazový rejstřík, kdy tvářit se strašně smutně nestačí), abych každé jeho působení nekriticky přijímal. Mám ho rád, většinou spolupracoval s velice zajímavými lidmi (Burton, Jarmusch), a tohle hodnotím jako nepochopitelný přešlap, který v jeho "portfoliu" působí opravdu hodně bizarně. Nejslabším článkem Profesora bude nejspíš scénář. Motivace postav je velice problematická, nelze věřit tomu, že by studenti pokorně přijímali kantorovy svévolné vrtochy a výstřelky, jen průměrně inteligentní student by věděl, že tohle neprofesionální zacházení si nemusí nechat líbit a učitele by okamžitě nepráskal. Ten by pak s největší pravděpodobností letěl, rakovina- nerakovina. Tím se dostávám k další věci, proč na katedře Richard do poslední chvíle straší, když zjevně netouží po ničem tolik, než aby mu dali všichni pokoj? Vzhledem k prognóze uvažující o 1/2 roku života bez terapie, by ho ve škole nikdo nedržel. Každý alespoň trochu příčetný rektor by si nenechal prznit pověst univerzity. Problém je v podstatě v každé scéně, v každé načrtnuté dějové lince. Richardovo souložení s ošklivou servírkou na wc mi silně připomnělo "humor" televizní Partičky, bylo mi neuvěřitelně trapně a říkal jsem si, že by se ten nebožák už neměl dál trápit, že by to měl někdo ukončit eutanázií, nebo to udělám já, jedno na kom, jen když to skončí. Do katalogu nehorázně trapných scén bude nepochybně patřit také studentova nabídka orálního (análního) sexu, kterou si učitel nechce pamatovat, ale přistoupí na ni (???), protože pravděpodobně získá utkvělou představu, že zkusit se musí všechno a že život promarnil a nežil, a proto se bude bezhlavě vrhat do každého dobrodružství jako smyslů zbavený (???). "Prci, prci, prcičky" jsem neviděl, vždycky tak 8 minut, pak přicházelo koma, ale takhle nějak si je představuji, nikdy jsem bohužel nebyl dostatečně silný, takže pouze hádám. A takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Nechme tedy absurdní a hloupý děj a zaměřme se na vyloženě telenoveláckou kameru... anebo raději ne, pojďme raději k vodě. ()

Atavan

Tenhle film by meli mit zakazano komentovat vsichni, kdo nikdy nebyli konfrontovani se smrtelnou nemoci svou nebo nekoho blizkeho, ze Thomick? A ano, jako dost dalsich filmu podobneho typu nevsazi na efekty, akci nebo slzave napsany scenar, ale na zobrazeni obycejnosti, ze ktere si empaticky divak vse potrebne vytahne/doplni sam. Film obsahuje i sceny, ktere me osobne treba nesedly, presto ani na okamzik nevybocil z mantinelu, ze takhle by se clovek s rakovinou chvili pred smrti mohl chovat. Navzdory kritice vsem Depp-haterum, ze to zase cele tahne Johnny, tady zasadne nesouhlasim, je tu hodne silnych charakteru - Danny Huston, jako precitlively, ale verny pritel, Rosemarie DeWitt jako energicka, svym zpusobem odkvetla manzelka, ktera ale neni jen cernobile nevernou mrchou, a kdyz Zoey Deutch vytahla i pres vedomi rakoviny Johnnyho na parket, skoro jsem mu tu rakovinu záviděl.. Pro všechny, co ve filmu nenašli pointu: Koukejte míň na marvelovky a dejte životu trochu hloubky. A do té doby nekoukejte na Ztraceno v překladu, Věčný svit neposkvrněné mysli, Ona a další filmy. Pro všechny, co ve filmu našli pointu: Zkuste Ztraceno v překladu, Věčný svit neposkvrněné mysli, Ona a další filmy. I když je pravděpodobně už znáte. ()

patient333

Nie je to vyložene zlý film, no je dosť prázdny. Za mňa osobne to zachraňoval Johnny Depp, no žiadne vyvrcholenie neprišlo a vlastne ani neviem kam to smerovalo. Zopár pekných viet a záberov, sem-tam nejaká dobrá myšlienka ale inač sucho. ()

Memphz

Pekná oddychovka na upršaný večer so sympatickým obsadením a skvelým Johnnym Deppom hrajúcim profesora na univerzite ktorému diagnostikujú rakovinu. Ako tragikomédia funguje Professor parádne. Rozosmeje a zároveň aj zarmúti. Johhny si neberie servítky a neodvracia zrak pred ničím kedže mu ostáva už len chvíľa života a tak sa vydáva na cestu poznania a toho čo v živote neokúsil aby to ihneď napravil. Síce je téma deprimujúca a nešťastná ale bláznovstvá ktoré sa vo filme odohrajú vyčaria určite aj úsmev na tvári. Problém je ale v tom, že takýchto filmov už tu je plné vrece a Professor sa určite neradí k tým najlepším. 60% ()

Zaks

Škoda, že film nepokračoval tak, ako na začiatku. Mohla to byť oslava posledných chvíľ života v podani vynikajuceho JD. S vytrácajúcim sa humorom mizne aj čaro filmu. ()

Kyberswat

Možná jeden z nejdůležitějších filmů, které by měl člověk vidět - ukazuje jak se někdo konkrétní vyrovnáná s blížícím se odchodem, a mně se to moc líbilo. Zpočátku srandoví momenty, vždy pravdivé, až mne z toho postupně začalo bolet u srdce, jak moc pravdivý a autentický začal být život profesora Johny Deppa, když zjistil že umře. Najednou i mně začaly běhat hlavou myšlenky zda žiju naplno a pro zážitky, nebo padám do průměrných vod a stereotypu, a konec mne dostal, nestačily mi kapesníky, a bolelo mne u srdce. Závěrem bych si půjčil větu : "Doufám, že i vám rodiče řekli, že umřete" Johny Depp opravdová ikona tohoto filmu, a vřele doporučuji. ()

Opeth odpad!

Drama / Komedie. Má citová lhostejnost při sledování téhle slaboty ..... musel jsem si vytvořit vlastní drama - jestli se alespoň jednou usměju nebo ne .... tak ne a nakonec to ani nebylo takový drama. Docela jednoznačná záležitost. ()

Jirkacek

Snímek Poslední semestr z roku 2018 jsem shlédl na doporučení uživatele CommanderCZ, jehož toto hořce komediální drama s Janem Hlubokým v hlavní roli zaujalo. Já jsem s ním však v minulosti již několikrát jeho nadšení nesdílel a párkrát jsem si kladl otázku, proč jsem se na takový filmový počin vůbec díval. Nicméně jsem předem nechtěl házet kulomet do žita a doufal jsem, že mne Poslední semestr nezklame. Po uplynutí 90 minut jsem měl v mém filmovém srdci smíšené pocity, jako to známé rčení s tchyní v mém autě. Příběh začal scénou v kanceláři lékaře (Michael Kopsa), který zrovna sdělil profesoru angličtiny na vysoké škole Richardu Brownovi (Johnny Depp), že má bohužel pokročilé stadium rakoviny plic, která se rozšířila po celém těle, takže mi zbývalo do smrti 6 měsíců bez léčby anebo 12–18 měsíců při agresivní a bolestivé léčbě. Richarda samozřejmě tato zpráva totálně rozhodila a vůbec nevěděl, co by měl dělat. Když se uklidnil a odjel domů, u rodinné večeře se Richard chystal sdělit své ženě Veronice (Rosemarie DeWitt) a jediné dceři Olivii (Odessa Young) špatné zprávy a připravit je na nejhorší možný výsledek. Večerní rozhovor se však nečekaně otočil jiným směrem, když se dcera přiznala, že je lesbička a že chodí s holkou. Maminka její orientaci však nepřijala a řekla jí, že ve svém věku ještě prochází vývojem. Olivie pak naštvaná odešla z jídelny a vzápětí Veronica manželovi sdělila, že si našla milence Henry Wrighta (Ron Livingston), děkana vysoké školy, kde Richard vyučoval anglický jazyk. Když se pak u jídelního stolu hádali, Richard už neměl šanci ženě svoji nemoc říci. Následující den Richard ve škole pozdravil celou svou třídu konfrontačním tónem, který nepřímo odrážel bezútěšnost jeho vlastní zdravotní situace. Začal studentům vyprávět o naléhavosti života a naplno kritizoval jakýkoli počet stereotypů, které povrchně pozoroval mezi studenty ve třídě. Začal vyřazovat studenty, o nichž se domníval, že jim jde jen o dobré známky a nechtějí se opravdu něco naučit. Poté, co více než polovina studentů opustila třídu, zůstal Richard s malou skupinou studentů, které zaujal jeho neortodoxní přístup. Mezi nimi byla neteř vysoké školy Claire (Zoey Deutch), černošský student Dean (Devon Terrell) dodavatel marihuany, feministická šprtka Rose (Matreya Scarrwener) či nechápající studentka (Paloma Kwiatkowski). Později Richard požádal svého přítele a kolegu Petera Matthewa (Danny Huston), aby mu zajistil volno po skončení tohoto semestru. Peter mu řekl, že to není možné v tak krátké době, ale pak mu Richard řekl, že umírá na rakovinu a tak svolil a řekl mu, že se bude snažit co nejdříve u rektora volno vyjednat. V dalších dnech se učebna na škole stala pro Richarda místem, kde se mohl zbavovat své frustrace životem a povzbuzovat své mladé studenty, aby nespadli do pasti a falešných kariérních cest, které podnikl ve svém vlastním životě. Studenti byli velmi vstřícní, zřejmě se jim líbilo vyučování ve školní zahradě či v barech. Následně homosexuální student Dean nabídl Richardovi buchty s marihuanou a orální sex v jeho kanceláři. Po této neobvyklé zkušenosti se dál Richard potloukal po barech, opíjel se a snažil se svou nemoc vytěsnit. Jednoho večera se opět opil v baru, kam za ním přijela děkanova neteř Claire a při popíjení požádala Richarda o pomalý romantický tanec. Nejprve jí prozradil, že je nemocný a pak nabídku přijal. Když spolu začali tančit, projevila se jeho závislost na alkoholu a drogách, takže omdlel a byl hospitalizován kvůli extrémní intoxikaci. Po propuštění z nemocnice trochu zvolnil a jednoho dne se zúčastnil školního večírku, kde všem kolegům a také manželce prozradil své tajemství. Pak se vrátil domů, aby se připravil na cestu, když přišla dcera Olivie, kterou její partnerka podvedla s mužem. V této těžké chvíli pro oba se i Olivie konečně dozvěděla krutou zprávu a pak Richard naložil věci a psa do auta, protože se rozhodl podniknout cestu, aby v posledních měsících života nebyl zátěží pro jeho manželku a dceru, protože jeho rakovina rychle postupovala. A byl konec velice smutného příběhu, který filmový tým v čele s režisérem a autorem scénáře Wayne Robertsem pojali lehce komediálně. Mně ovšem ten humor připadal hodně přehnaný a místy opravdu nechutný ba i úchylný. Bohužel jsem se nejenže v průběhu filmu nebavil, ale dokonce jsem se obával, kam až režisér zajde a na co se budu muset dívat. Fakt jsem se už těšil, až tento snímek skončí, takže bohužel musím konstatovat, že se CommanderCZ zase jednou do mého vkusu netrefil. Asi jediné pozitivum bych viděl na skvělém hereckém výkonu Jana Hlubokého, který to snad ani nemusel moc hrát. Suma sumárum, snímek Poslední semestr ode mne získal dvě semestrální hvězdy **. () (menej) (viac)

splaty

Film, který vám chce cosi říct, ale tak dlouho chodí kolem horké kaše, až kaše vychladne. Depp, který vůbec nevypadá jako Depp jakého ho známe, hraje skvěle a jako bonus má hluboce zastřený hlas. To je asi jediná hloubka, které jsem se dočkala. I přes jeho vytříbený, sarkastický humor však NIC. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Mám rakovinu. To nic. Všichni v mém věku ji mají. Jen doteď mi nedocházelo... Co to znamená. Že umřu. Že vážně umřu." Professor Johnny Depp se vyrovnáná s blížícím se odchodem. Tady třeba i tím, že si ho nechá vykouřit od černého studenta. "Doufám, že i vám rodiče řekli, že umřete..." - 50%. ()

karmalat

Asi se budu opakovat, ale je to vkusne a s prehledem zpracovane tema umirani...a to diky Deppovi, ktery znovu presvedcuje o svem herectvi. Je to tak na 3 a pul hvezdy, ale film ve mne zanechal dobry pocit smireni, takze davam vyssi hodnoceni. Ja doporucuji shlednout, ale v klidu....neni to jako vypln casu pri zehleni. ()

Pavlis.xxx

Čekal jsem něco dost jiného a dostal film s jasným poselstvím užívat si života. Scénu s hulením baldy jsem dost dobře nepochopil a přišla mi úplně zbytečná asi jako celá LGBT vsuvka.. ()