Eman Vovísek zapíjí nešťastnou lásku k Lidušce, která se provdala za jeho bratrance, továrníka Daňka. Protože je Eman v opilosti agresivní, odvezou ho do nervového sanatoria, kde se sejde se strýcem Hanibalem. Hanibal se zhroutil poté, co se s ním rozešla manželka Matylda. Matylda chtěla být volná, aby se mohla provdat za svou první lásku, strýce Jonathana, který má přijet z Ameriky. Jonathan pošle telegram, že se zdrží v Paříži. Daňkovi se taková situace nehodí. Předpokládal, že se Liduška bude věnovat návštěvě z Ameriky a on sám mezitím pojede za milenkou. Navštíví proto Vovíska a přemluví ho, aby hrál roli Jonathana. Když Matylda zjistí, že Jonathan je už v Praze, začne ho pronásledovat. Hanibal uteče ze sanatoria a ze žárlivosti chce domnělého Jonathana zabít. Do všeobecného zmatku přichází skutečný Jonathan a prozradí, že přijel jen proto, aby všem oznámil své zasnoubení s mladou Američankou. Matylda se vrátí k Hanibalovi a Vovísek k sekretářce Josefince, která ho už dávno miluje. (oficiálny text distribútora)

Marthos

V tlamě velryby, tehdy nadmíru populární hra, která po léta stávala na repertoáru Burianova divadla, nemohla a neměla čím zklamat ani dychtivé filmové obecenstvo. A přestože z původního textu nakonec mnoho nezbylo, povedl se tvůrcům dokonalý husarský kousek. Vlasta Burian vycítil příležitost být sám sebou, nechal scénář scénářem a propašoval do filmu celou škálu improvizovaných skečů, kterými byl vyzbrojen až po zuby. Nešťastný jelimánek, všemi opovrhovaný outsider, a posléze i domnělý americký strýček s prapodivnou angličtinou jsou projevem nejen svrchovaného klaunství zbožňovaného krále komiků, mají v sobě ale také cosi neukázněného a lajdáckého, jak potvrzují tváře zaskočených spoluúčinkujících. Ti šťastnější, jako byl například Theodor Pištěk, přistoupili na Burianovu tichou dohodu a v rytmu nepolevující crazy komedie se stávají (ne)dobrovolnými oběťmi sofistikovaných poťouchlostí a drobných naschválů. Připisovala-li dobová kritika na vrub Lamačova filmu absolutní pohrdání všeho a vším, nebyla zcela objektivní. Burian, jakkoli problematická byla jeho nespoutaná povaha, se totiž trefil do černého a do poněkud stojatých československých vod přinesl dravý i hravý styl humoru, který se mezitím úspěšně etabloval ve Spojených státech i v některých dalších evropských zemích. P. S. Nezapomeňte, až pojedete do Ameriky, že je ohromně praktické umět anglicky. To víš, že umřela? Von jí totiž bratranec Anton zařídil prádelnu. A vona se upiglovala. Vona chudák pracovala, chtěla hodně dělat, pracovala i v noci, piglovala takhle přes čas a strčila si ruce do válce, přišla na druhou stranu, vyšla ven jako límec a teď jí tam nosí jeden na krku. ()

Terva

CITÁT - Yes... Já sem strejc Jonáš a jedu z Ameriky........... Tady to bohužel ani Vlasta nezachrání. Všeci kolem to nějak kazí. CITÁT - Ty neumíš anglicky a to se nestydíš? V dnešní době, kdy každý druhý člověk mluví anglicky......... (1934) ()

liquido26

Vtipná bláznivá komedie se skvělým Burianem a krásnou Mandlovou. Z těch komedií ze začátku 30. let možná nejlepší Burianův film. ()

Kryton

Skvělý Burian a jeho převleky a hlavně kulometná hubomysl > "Doufám, že se nebude ptát dále nebo pohřbím celou rodinu". ()

Pierre

Talent Vlasty Buriana je v dědečkovi využit na maximum. Jeho převleky, vyprávění o New Yorku a v neposlední řadě originální Angličtina jsou prostě excelentní. Celý film jsem měl úsměv na rtech a nepochyboval o jiném hodnocení než je právě 5, jenomže konec mi připadal strašně narychlo. Jakoby najednou došli všechny nápady. Přitom bych v tomhle případě delší stopáž určitě snesl. Dávám tedy 4 ale sakramentecky silné. Viděno v rámci Challenge Tou 2016 P.S. Tohleto si pět zaslouží. Takže, přidávám... ()

blackrain

Další záměna osob v podání vynikajícího Vlasty Buriana. Skvěle se předvedl. Tentokrát ho vidíme dokonce v trojroli. To byl herecký koncert. Hraje mladého muže Emana, falešného strýčka Jonáše a pravého strýčka Jonáše, který přijede z Ameriky. Mě se ten sádrový trpaslík taky nelíbil. Ta potvora by mi musela z domu okamžitě. ()

italka63

Já prostě Buriana nemusím, nikdy nemusela a muset nebudu. Nepopírám, že byl dobrý komik, pár světlejších rolí by se našlo, leč pokukuje tam na mne zpoza rohu taková ta lidská překážka. Nepřišlo mi to vtipné, co nadělám:-) ()

topi

"Víš, co si dají dva Amerikáni, když se potkaj?" "Pusinku!!" "Nou, koňak!!" Vlasta Burian v trojroli řádí jak neuvěřitelný tornádo, je absolutně k nezastavení a jeho spoluhráči se s ním snaží držet krok, ale mají to sakra těžké! On když se zjeví na plátně, to je doslova uragán a záplavu geniálních hlášek chrlí jednu za druhou a lakýruje ještě víc, než ve filmu Když Burian prášil. "V Americe teď hodně řádí ty gangy." "No to bych se tam bála!" "No, takový voni vracej." Co věta, to perla. "Co dělá Anton?" "Kterej anton, zelenej?" :D :D D: Miluju tenhle film!! ()

hygienik

Tetička Matylda je len 1 a kandidátov na ženícha viac. A tak si Vlasta Burian zahrá pár rolí. Dej celkovo nedržal moc pokope a celé to stálo na chaplinovských skečoch a Burianovych hláškach. Pripomína mi to Pane, vy jste vdova, ale to malo fungujúci scenár. Tretia hviezda za Čeňka Šlégla. ()

dyfur

....obsadenie viac menej štandartné....ale niečo mi tam vadí,vysoký štandart,ale ...neviem možno tie zámeny?....k môjmu TOP-u u Buriana to nepatrí... ()