Jak povýšit focení rodinné dovolené nebo třeba výletu s přáteli na profesionální úroveň? Jak se podívat na památky a oblíbené turistické destinace v celé Evropě očima fotografa? Takové otázky si kladl zpravodaj a milovník cestování s fotoaparátem Jan Šmíd. Oslovil tedy kamaráda, známého fotoreportéra Jana Šibíka, aby se na putování po evropských metropolích vydal spolu s ním a do správného focení ho prakticky zasvětil. Jak fotit dominanty? Jak přemýšlet o kompozici? Kterých nejčastějších chyb a klišé se vyvarovat? Jak pracovat se světlem, jak zachytit tajemství starých chrámů, atmosféru a kolorit magického místa anebo třeba pohyb a sportovní akce? (Česká televize)

Recenzie používateľa zdeny99 k tomuto seriálu (8)

Jak se fotí... (2017)

Zajímavý seriál, který není jen o technice focení (jakou clonu či iso použít). Je převážně o tom, jak kterou památku vyfotit v těch nejvíce navštěvovaných městech Evropy. A samozřejmě i o těch památkách. Když si pustíte dokument o daném městě, tak vás autoři zavalí spoustou informací, že si z toho zapamatujete jen malý zlomek, jen to nejdůležitější, a to se dozvíte i v tomto dokumentárním seriálu. Ukazuje ty nejhezčí města Evropy a ty nejkrásnější památky z nich. Fotograf Šibík nefotografuje jen tak samotnou památku, ale hodně přemýšlí, jak to ještě vylepšit. Vyfotí k tomu ptáka, slunce, mraky, pózujícího člověka anebo často jen tak člověka, který ani neví, že jej fotí. Tohle mě docela dost překvapilo a zajímalo by mě, kolik lidí už proti němu vyjelo s tím, že je jen tak fotí. Že si jen tak dovolí metr stát od cizí ženské či dítěte a fotit ho s památkou. Obzvláště v dnešní době, kdy je každý považovaný za úchyla. [175. hodnocení, 11. komentář, 73%] ()

Série 2 (2019) (S02)

Zajímavý seriál, který není jen o technice focení (jakou clonu či iso použít). Je převážně o tom, jak kterou památku vyfotit v těch nejvíce navštěvovaných městech Evropy. A samozřejmě i o těch památkách. Když si pustíte dokument o daném městě, tak vás autoři zavalí spoustou informací, že si z toho zapamatujete jen malý zlomek, jen to nejdůležitější, a to se dozvíte i v tomto dokumentárním seriálu. Ukazuje ty nejhezčí města Evropy a ty nejkrásnější památky z nich. Fotograf Šibík nefotografuje jen tak samotnou památku, ale hodně přemýšlí, jak to ještě vylepšit. Vyfotí k tomu ptáka, slunce, mraky, pózujícího člověka anebo často jen tak člověka, který ani neví, že jej fotí. Tohle mě docela dost překvapilo a zajímalo by mě, kolik lidí už proti němu vyjelo s tím, že je jen tak fotí. Že si jen tak dovolí metr stát od cizí ženské či dítěte a fotit ho s památkou. Obzvláště v dnešní době, kdy je každý považovaný za úchyla. [35. hodnocení, 1. komentář, 72%] ()

Benátky (2019) (S02E01)

Pro mě první díl tohoto seriálu, který jsem viděl. Fotograf si schválně vybral dny, kdy je v Benátkách karneval. A tak kromě těch nejhezčích staveb z Benátek může ještě k tomu fotit krásné, bohaté masky, které mu samy pózují a fotky ještě zdokonalují. Fascinující epizoda. [10. hodnocení, 4. komentář, -%] ()

Chamonix (2019) (S02E02)

Chamonix, krásné zimní středisko, kde se konaly první ZOH. V povzdálí se tyčí Mont Blanc, nejvyšší hora Evropy. Bylo hodně zajímavé poslouchat, jak fotit hory v x minus stupních Celsia. [7. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Řím (2019) (S02E03)

Řím, věčné město, kde věčně budou tisíce turistů, kteří bohužel kazí fotky. A jak se jim prostě vyhnout? Jít fotit večer, kdy už v ulicích není takový ruch. Především kolem Španělských schodů, fontány di Trevi a Pantheonu. Co mě ale překvapilo, že do své knihy nevložil žádnou fotku s Koloseem a úplně se vyhnul focení Forum Romanum, které se nachází v jeho blízkosti. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Amsterdam (2019) (S02E04)

Jak fotit zátiší? Příkladem stará kola, která najdeme po celém Amsterodamu a v povzdálí kanály, čluny, loďky, kytky. Pak krásné, úzké domy a hlavně červená čtvrť. Krásné ploché město, takové nizozemské Benátky. Jo, a s mobilem nezoomovat! [6. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Athény (2019) (S02E05)

Athény, to je antický Akropolis, první olympijský stadion a Koloseum. A pak dál? Jen šeď, bída, žebráci na ulicích, posprejované domy a z každého koutu čiší jen chudoba. Alespoň takhle mi to tahle epizoda ukázala. A samotní aktéři dokumentu mi to jen potvrdili při focení v přístavu, že tady není co fotit. Otřesné město, škaredé, chudé, nezanechalo na mě pozitivní pocity jako celá tahle epizoda, která mi přišla z celé druhé části tou nejslabší. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()

Jeruzalém (2019) (S02E06)

Po Athénách je to podle mě druhá nejslabší epizoda. Je to i tím, že Jeruzalém neudělal na mě takový dojem jako Řím, Amsterodam, Chamonix a Benátky. Tohle město se mi prostě nelíbí, stejně jako Athény. Na mě je moc staré. Ale na rozdíl od nich tu není všude ta chudobná bída, nýbrž je zde něco zajímavého. A to prolínání čtyř světů - muslimů, křesťanů, Židů a Arménů. Bylo zajímavé sledovat, jak každá čtvrť je jiná a překvapivě nejvíce současně civilizovaná je ta muslimská. [8. hodnocení, 2. komentář, -%] ()