Jak povýšit focení rodinné dovolené nebo třeba výletu s přáteli na profesionální úroveň? Jak se podívat na památky a oblíbené turistické destinace v celé Evropě očima fotografa? Takové otázky si kladl zpravodaj a milovník cestování s fotoaparátem Jan Šmíd. Oslovil tedy kamaráda, známého fotoreportéra Jana Šibíka, aby se na putování po evropských metropolích vydal spolu s ním a do správného focení ho prakticky zasvětil. Jak fotit dominanty? Jak přemýšlet o kompozici? Kterých nejčastějších chyb a klišé se vyvarovat? Jak pracovat se světlem, jak zachytit tajemství starých chrámů, atmosféru a kolorit magického místa anebo třeba pohyb a sportovní akce? (Česká televize)

Krysap

Díky za parádní pořad, kde se člověk dozví nové věci o focení. Pan Šibík je borec, kterýho si hodně vážím, pana Šmída mám zase ráda za jeho krátké reportáže. Jako dvojice mi sedí. Uvítala bych trochu víc technických informacích o správném nastavení foťáku v té které situaci. Možná kdyby bylo možné vždycky u ukazovaných fotek dát někde do rohu info o zvoleným nastavení, aby si to člověk mohl ze záznamu prohlídnout.. I když je jasná věc, že tak dobrý fotky, jako má pan Šibík, nikdy mít nebudu. Prostě proto, že nemám v sobě ten kus zdravé drzosti strčit lidem před obličej objektiv a vyfotit je. ()

Posheidon

Od pořadu s názvem: Jak se fotí…bych očekával, že se dozvím, jak se fotí. To se divák bohužel nedozvěděl. Přitom stačilo tak málo. Sdělit v každém dílu pár základních pouček, ukázat si to v praxi. Rovněž jsem postrádal dosti podstatnou informaci, jak byl v daném momentu fotoaparát nastaven a přitom úplně stačilo, přidat dole ke každé fotce popisek s tímto info. ()

sskrblik

Nejdřív jsem si pomyslil, že pořad bude ukazovat ještě pěkně za tepla lechtivé fotografie nahého Ѿ Jana Šmída ♥ zachycené nabušeným fotoaparátem Jana Šibíka a ejhle - vono je to vo něčem jiným. Místo toho spolu spí na pokoji po Evropských městech a fotí luďov po ulici. Ale jo není to úplně špatný... ()

GeusX

Zajímavý dokumentární cyklus, ve kterém fotograf Jan Šibík ukazuje divákům způsoby a možnosti, kterak by turista s fotoaparátem mohl na svých cestách dosáhnout poutavějších fotografií, které by vybočily ze stereotypu snímků, které si většinou vozíme. Uvítal bych trochu více detailnější rozbor technického provedení a nastavení při fotografování. Lehce zafušovat do řemesla lektorům fotografování. Jan Šibík je profík a tak už to tak nějak pálí rutinně "od boku" a jen divákovi ukazuje směr, kompozice, pro zajímavější snímky. ()

zdeny99

Zajímavý seriál, který není jen o technice focení (jakou clonu či iso použít). Je převážně o tom, jak kterou památku vyfotit v těch nejvíce navštěvovaných městech Evropy. A samozřejmě i o těch památkách. Když si pustíte dokument o daném městě, tak vás autoři zavalí spoustou informací, že si z toho zapamatujete jen malý zlomek, jen to nejdůležitější, a to se dozvíte i v tomto dokumentárním seriálu. Ukazuje ty nejhezčí města Evropy a ty nejkrásnější památky z nich. Fotograf Šibík nefotografuje jen tak samotnou památku, ale hodně přemýšlí, jak to ještě vylepšit. Vyfotí k tomu ptáka, slunce, mraky, pózujícího člověka anebo často jen tak člověka, který ani neví, že jej fotí. Tohle mě docela dost překvapilo a zajímalo by mě, kolik lidí už proti němu vyjelo s tím, že je jen tak fotí. Že si jen tak dovolí metr stát od cizí ženské či dítěte a fotit ho s památkou. Obzvláště v dnešní době, kdy je každý považovaný za úchyla. [175. hodnocení, 11. komentář, 73%] ()