Jak povýšit focení rodinné dovolené nebo třeba výletu s přáteli na profesionální úroveň? Jak se podívat na památky a oblíbené turistické destinace v celé Evropě očima fotografa? Takové otázky si kladl zpravodaj a milovník cestování s fotoaparátem Jan Šmíd. Oslovil tedy kamaráda, známého fotoreportéra Jana Šibíka, aby se na putování po evropských metropolích vydal spolu s ním a do správného focení ho prakticky zasvětil. Jak fotit dominanty? Jak přemýšlet o kompozici? Kterých nejčastějších chyb a klišé se vyvarovat? Jak pracovat se světlem, jak zachytit tajemství starých chrámů, atmosféru a kolorit magického místa anebo třeba pohyb a sportovní akce? (Česká televize)

Recenzie používateľa GeusX k tomuto seriálu (7)

Jak se fotí... (2017)

Zajímavý dokumentární cyklus, ve kterém fotograf Jan Šibík ukazuje divákům způsoby a možnosti, kterak by turista s fotoaparátem mohl na svých cestách dosáhnout poutavějších fotografií, které by vybočily ze stereotypu snímků, které si většinou vozíme. Uvítal bych trochu více detailnější rozbor technického provedení a nastavení při fotografování. Lehce zafušovat do řemesla lektorům fotografování. Jan Šibík je profík a tak už to tak nějak pálí rutinně "od boku" a jen divákovi ukazuje směr, kompozice, pro zajímavější snímky. ()

Paříž (2017) (S01E01)

Docela zajímavá dokumentární příručka, kterak udělat zajímavé street foto a kterak by si zpestřil turista/divák fotoalbum. První díl o Paříži mi připadal, že se naši průvodci městem trochu amatérsky plácají a nemají to zcela zkoordinované a jen jsem čekal, zda Jan Šibík dostaně po tlamě, jak se snaží agresivně fotit místní, kteří o to evidentně vůbec nestojí. ()

Florencie (2017) (S01E02)

Návštěva Florencie mne bavila více než Paříž (a nejen proto, že mé turistické kroky toto město v Toskánsku prozatím míjely). Především jsem už neměl obavy o fotografy, že by přisli k úhoně, jako v honbě za street foto v temných zákoutích francouzské metropole :) Zdejší rady a nápady, kterak dosáhnout zajímavějších fotografií městské architektury či portrétů v historickém městě, budou jistě přínosné pro mnohého cestovatele. A navíc jsem se i docela pobavil. ()

Londýn (2017) (S01E03)

Ve městě nad Temží se to lidmi jen hemží a Jan Šmíd opět uděluje několik dobrých lekcí street fota. Osobně však nemám dost té drzosti cpát foťák "obětem" tak do xichtu. Též by mi to příjemné nebylo. Holt, úspěšný street fotograf asi ze mne nebude :) ()

Budapešť (2017) (S01E04)

"Teď foť! ...teď, teď, teď, teď... Hlavně neboj se jim ten foťák dát hodně blízko k nim, k obličeji." Když se to umí, mohou vzniknout zajímavé fotografie. Chce to postřeh, dostatek drzosti a najít křehkou hranici mezi komponováním snímku a otravnou vlezlostí. Z dokumentu jsem až nabyl dojmu, že paparazzi mohli vzniknout ze street fotografů, kdy už je přestávalo bavit dostávat přes držku, jak fotografovaným cpali objektiv až do obličeje a raději vyměnili "širokáče" za superteleobjektivy a vylezli si do bezpečné vzdálenosti na nějaký strom... :-D ()

Chamonix (2019) (S02E02)

Docela si naši průvodci užili zimní radovánky, ale to focení přírody a na sněhu mi připadalo dosti zjednodušené. Pár inspirujících tipů co fotit, ale málo toho jak fotit. ()

Athény (2019) (S02E05)

Tentokrát si průvodci odpustili (rádoby) humorné pošťuchování a přidalo větší osvěty o řecké metropoli. ()