Jak povýšit focení rodinné dovolené nebo třeba výletu s přáteli na profesionální úroveň? Jak se podívat na památky a oblíbené turistické destinace v celé Evropě očima fotografa? Takové otázky si kladl zpravodaj a milovník cestování s fotoaparátem Jan Šmíd. Oslovil tedy kamaráda, známého fotoreportéra Jana Šibíka, aby se na putování po evropských metropolích vydal spolu s ním a do správného focení ho prakticky zasvětil. Jak fotit dominanty? Jak přemýšlet o kompozici? Kterých nejčastějších chyb a klišé se vyvarovat? Jak pracovat se světlem, jak zachytit tajemství starých chrámů, atmosféru a kolorit magického místa anebo třeba pohyb a sportovní akce? (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (9)

Paříž (2017) (S01E01)

Fotky nepřátelského afrického obyvatelstva Paříže pěkné , vyprávění příjemné a poučné. ()

Florencie (2017) (S01E02)

Velmi známé město jsem jen já necestovatel jsem byl třikrát. A přínosné postřehy o focení. Na fotku se opravdu často vejdu buď já, nebo památka. Kouknout se na místní pohledy, odkud je fotí profici je dobrý nápad. ()

Londýn (2017) (S01E03)

Londýňané jsou velmi podivní a fotit je vypadá na pěkný stres. Čekaní v šest ráno na běžkyni nebo paní se psem připomíná náš současný obvyklý koronavirově pandemický den. ()

Budapešť (2017) (S01E04)

Na díl jsem se hodně těšil, protože Budapeště je moje oblíbené město, na rozdíl od nepřátelského psychotického Londýna. A nezklamal. Budapešťské kluby mám kdysi dávno prolezlé, ale ohledně "ruin pubs" jsem se poučil a vypadají sympaticky. Jsem rád, že nejsem sám, kdo by zde neuměl fotit, stejně jako v slavných termálech. Škoda že Šibík ještě nedal cenné typy jak fotit na slavném budapešťském hudebním festivalu Pepsi sziged. Pěkná závěrečná písnička. ()

Benátky (2019) (S02E01)

Benátky nemám rád, při cestě na jih se jim lze málokdy vyhnout. Druhou návštěvu jsem byl v moderním městě, třetí na pláži na severu a čtvrtou spal na karimatce na parkovišti před autobusem, než se ostatní vrátí. Nejméně třikrát za den tam připluje rekreační loď velká jak panelák a 5 tisíc lidí se z ní vyvalí na celý den ke kanálům. Koupí si sotva zmrzlinu a zanechají dost odpadků. Přesto se tento díl dal příjemně strávil ve společnosti obou protagonistů a hlavně inspirativních rad fotografa Šibíka. Maska "morového doktora" by dnes vyděsila v době koronavirové pandemie každého. ()

Řím (2019) (S02E03)

Opravdu jako putování historií lidstva, ale více na mě zapůsobil Lvov. Zapsal jsem si moc dobrých fotografických rad, vlastně budu muset v tomto směru úplně změnit myšlení. Každá dívka od vás přijme pozvání na jarní výlet do Říma . Snad si nevšimne že ji vedete na Olympijských stadion na zápas AS. ()

Athény (2019) (S02E05)

O sociálních fotkách jsem se rád přiučil. Ve městě je hodně ekonomických běženců z Afriky a večer si nemůžete jen tak v přízemí otevřít okno. Slunečné pohledy jsou nyní v zimě a v době koronavirové pandemie osvěžující. Vyváření fotoknihy jsem viděl poprvé. ()

Jeruzalém (2019) (S02E06)

Jeruzalémské památky kromě zdi nářků neznám, takže do pro mě bylo zajímavé. V katedrálách a v těchto typech měst fotit neumím, tak jsem se rád přiučil včetně obtížně fotitelné Zdi nářků. Pobavilo mě "V Jeruzalémě se všechna náboženství spojili proti turistům. Řekli si oškubeme je společně". Je to vlastně pravda. ()