Dobrá znamení

Veľká Británia, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvorcovia:

Neil Gaiman

Predloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (viac)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (4)

Dobrá znamení (2019)

Skvělý tvůrce, vynikající obsazení, atraktivní téma a to vše v britském provedení, které mám tak rád. Ani na chvíli mě nenapadlo, že bych mohl být zklamaný. A přece se tak stalo. Místo pořádné nálože nekorektního humoru, jsem se dočkal spíš víceméně úsměvné hříčky na téma Armagedon. Gaimanův scénář je sice chytrý, ale občas nudí a díky jakési laskavosti a absenci černého humoru, je i předvidatelný. Pravděpodobně je to záměr a seriál míří hlavně na mladé lidi, kteří ještě nejsou zhrublí a nachází potěšení spíš v rozpustile korektním vtipkování. Samozřejmě se dá najít i přesah a jsem si jistý, že před třiceti lety bych nadšeně prováděl rozbory mnoha myšlenek, ale když Apokalypsu, dám přednost spíš něčemu, jako byl totálně ulítlý Preacher, nebo originální Doom Patrol. Přestože rozhodně nejsou bezchybné, mají nezapomenutelné momenty a jejich tvůrci se s tím rozhodně nemazali. Moc mě to mrzí, ale Good Omens měl mít max. tři epizody a měl být "víc britský". Nejvíc mě tak bavila úžasná úvodní znělka, která mi evokovala staré dobré Monty Python. PS: Kdysi jsem zkoušel nějakou knihu od Terry Pratchetta číst, ale vcelku rychle jsem toho nechal, protože tento typ laskavého fantasy humoru mě míjí. Good Omens mě tedy jen utvrdilo v tom, že se o nic dalšího od něj, ani pokoušet nemám. ()

Kapitola 1: Příchod (2023) (S02E01)

V Preacherovi se hledal sám Bůh, v Luciferovi se někdo ztrácel pořád, Constantin Satanovi vracel zběhlého synka... a tentokrát došlo na další těžkou figuru, archanděla Gabriela. Hrátky s náboženskými motivy nejvíc ocení bibleznalí lidé s nadhledem, ale možná to funguje i pro ty, kteří netuší jakou roli archanděl Gabriel v Bibli má. Jen jim unikne spousta narážek. Gaiman se s tím nemaže, v jeho pojetí nejde o třeskuté fóry, ale spíš o směs hříček a absurdit. Mě to baví. Kazí mi to trochu jen to zbytečné homosexualizování. Gender bych u nadpřirozených bytostí neřešil, ale proč tam cpát i zápletku s lesbami? Proč vzbuzovat dojem, že jsou hetero něco jako jednorožci, nebo hůř, že o nich nemá smysl vyprávět, protože je to nuda. ()

Kapitola 2: Stopa (2023) (S02E02)

Mrknene se za Jobem a zjistíme jak to "bylo doopravdy", resp. jak Azirafal s Crowlyem přechytračili boží plán a udělali z nebanů blbce. Gaiman ukazuje Joba...zástupce ovcí, které bezmezně věří v Boha, jako blbouna. Což je solidní políček ortodoxním věřícím. A navíc anděly jako alibistické a nedůvtipné zmetky. Díky této epizodě působí přátelství démona a anděla pochopitelnější. Zatím se mi druhá řada líbí víc než první. ()

Kapitola 5: Ples (2023) (S02E05)

Jasně, v uměleckých kruzích, divadle a filmu speciálně, je každý druhý člověk členem nějaké té menšiny. Takže pak mají pocit, že takoví jsou všichni. Tato epizoda je čistá duhovka. A v takové míře, že už je to pro mě nekomfortní sledovat. Gaiman naplno využívá hyperkorektní mánii, která zachvátila západ. ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (viac)